Roza FajnRoza Fajn – wychowanka Dawida Ojstracha, później także jego partnerka na estradzie. Urodziła się, podobnie jak jej mistrz, w Odessie (1929). Zdobyła pierwsze nagrody na renomowanych konkursach skrzypcowych zanim jeszcze ukończyła studia w Moskwie. Zwycięstwo w Poznaniu otworzyło przed nią drzwi wielu czołowych sal koncertowych świata. Występowała ze znakomitymi orkiestrami i dyrygentami w Rosji, w większości krajów Europy, Stanach Zjednoczonych i Azji. Współpracowała z wysokiej klasy dyrygentami, takimi jak Kurt Masur, Günter Wand, Vaclav Neumann and Yehudi Menuhin. Stała się też cenionym pedagogiem. Od lat jest profesorem uczelni muzycznej w Düsseldorfie, zasiada również w jury znanych konkursów.

[2005]

Rosa Fain (USSR) - Henryk Wieniawski - Scherzo-Tarantelle Op. 16 - Inna Kallegorskaya (piano).mp3 3.9 MB


Rosa Fain (USSR) - Henryk Wieniawski - Violin Concerto No. 2 in D minor Op. 22, I. Allegro moderato - Poznań Philharmonic Orchestra, dir. Z. Górzyński.mp3 7.83 MB


Rosa Fain (USSR) - Sergei Rachmaninov - Vocalise - Inna Kallegorskaya (piano).mp3 5.36 MB


Rosa Fain (USSR) - Camille Saint-Saëns - Introduction and Rondo Capriccioso - Inna Kallegorskaya (piano).mp3 7.94 MBNagrania pochodzą z prezentacji konkursowych (1957).

Festiwal BEZSENNOŚĆ po raz ósmy! | Poznań, 20-24 maja 2024

To już 8. edycja Festiwalu Bezsenność! Wydarzenie z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością wśród miłośników niestereotypowej kameralistyki. Zapraszamy na 5 fantastycznych wieczorów z w 5 różnych odsłonach: Messages Quartet, Bastarda Trio, Szymon (...)
Czytaj więcej...

Tajemnice fortepianu Chopina | 18.04.2024

Koncert Laureata II Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych w ramach nagrody Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca dla najlepszego Polaka. Piotrowi Pawlakowi towarzyszyć będzie {oh!} Orkiestra pod przewodnictwem Martyny Pastuszki. (...)
Czytaj więcej...

Sukces światowej trasy koncertowej Laureatów Konkursu Wieniawskiego

Dobiegła końca Trasa Koncertowa Laureatów 16. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu. Po raz pierwszy w historii Konkursu troje finalistów wyruszyło w tournée po całym świecie, nad którym piecze sprawowało Towarzystwo Muzyczne (...)
Czytaj więcej...

Jubileusz 80. urodzin Krzysztofa Meyera

W niedzielny wieczór 3 grudnia w Sali Białej Bazaru Poznańskiego miał miejsce Koncert Specjalny z okazji jubileuszu 80. urodzin Krzysztofa Meyera - kompozytora, pianisty, pedagoga i autora publikacji o muzyce. Zabrzmiały wyłącznie kompozycje dostojnego (...)
Czytaj więcej...

Koncert "Les Arts Florissants" | 18.12.2023, g. 18:00

Fenomen muzyki francuskiego baroku urzeka i inspiruje od wieków. Wyjątkową okazją do zapoznania się z fascynującym dziedzictwem kultury barokowej Francji będzie koncert "Les Arts Florissants" w Muzeum Narodowym w Poznaniu. Bezpłatne zaproszenia do odbioru w (...)
Czytaj więcej...

BASTARDA / ALEKSIĆ / PODRUMAC | 5.11.2023

Światowa premiera płyty „Lilith Abi” w Poznaniu już za nami! Album to wynik współpracy tria Bastarda z wybitnymi serbskimi artystkami: Katariną Aleksić i Branislavą Podrumac. Muzyka inspirowana jest głębokim, mistyczno-symbolicznym wymiarem kołysanek. Przenosi (...)
Czytaj więcej...

Morningside Music Bridge on Tour | Koncert 12.11. g. 18:00

Trzech znakomitych młodych artystów, absolwentów prestiżowego stypendium Morningside Music Bridge w Bostonie (USA) – skrzypek Wojciech Niedziółka (Polska), wiolonczelista Brandon Leonard (USA) i pianista Yoav Roth (Izrael) – wystąpiło w niedzielę 12 listopada w (...)
Czytaj więcej...

Nagroda Koryfeusz Muzyki Polskiej 2023 dla Konkursu Wieniawskiego!

16. Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego uhonorowany nagrodą Koryfeusz Muzyki Polskiej w kategorii Wydarzenie Roku 2022! Ogłoszenie werdyktu i wręczenie statuetki miało miejsce 23 października, podczas uroczystej gali w Filharmonii (...)
Czytaj więcej...

Światowa trasa koncertowa trwa! 80 koncertów w 21 krajach na 5 kontynentach

W finałową fazę wkracza rozpoczęta w październiku, tuż po uroczystych Koncertach Laureatów w Poznaniu i Warszawie, oficjalna trasa koncertowa 16. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego. Wielkie tournée najlepszych finalistów –Hiny Maedy (...)
Czytaj więcej...

Wybierz się na spacer z Henrykiem Wieniawskim!

W sobotę 15 lipca zapraszamy na spacer po Poznaniu śladami naszego Patrona, z okazji 188. rocznicy jego urodzin. W towarzystwie przewodnika Dominika Ohde odwiedzimy miejsca, w których artysta koncertował. Będą to: Teatr Miejski (obecnie budynek Arkadii przy placu (...)
Czytaj więcej...