Roza FajnRoza Fajn – wychowanka Dawida Ojstracha, później także jego partnerka na estradzie. Urodziła się, podobnie jak jej mistrz, w Odessie (1929). Zdobyła pierwsze nagrody na renomowanych konkursach skrzypcowych zanim jeszcze ukończyła studia w Moskwie. Zwycięstwo w Poznaniu otworzyło przed nią drzwi wielu czołowych sal koncertowych świata. Występowała ze znakomitymi orkiestrami i dyrygentami w Rosji, w większości krajów Europy, Stanach Zjednoczonych i Azji. Współpracowała z wysokiej klasy dyrygentami, takimi jak Kurt Masur, Günter Wand, Vaclav Neumann and Yehudi Menuhin. Stała się też cenionym pedagogiem. Od lat jest profesorem uczelni muzycznej w Düsseldorfie, zasiada również w jury znanych konkursów.

[2005]

Rosa Fain (USSR) - Henryk Wieniawski - Scherzo-Tarantelle Op. 16 - Inna Kallegorskaya (piano).mp3 3.9 MB


Rosa Fain (USSR) - Henryk Wieniawski - Violin Concerto No. 2 in D minor Op. 22, I. Allegro moderato - Poznań Philharmonic Orchestra, dir. Z. Górzyński.mp3 7.83 MB


Rosa Fain (USSR) - Sergei Rachmaninov - Vocalise - Inna Kallegorskaya (piano).mp3 5.36 MB


Rosa Fain (USSR) - Camille Saint-Saëns - Introduction and Rondo Capriccioso - Inna Kallegorskaya (piano).mp3 7.94 MBNagrania pochodzą z prezentacji konkursowych (1957).

Koncert "Les Arts Florissants" | 18.12.2023, g. 18:00

Fenomen muzyki francuskiego baroku urzeka i inspiruje od wieków. Wyjątkową okazją do zapoznania się z fascynującym dziedzictwem kultury barokowej Francji będzie koncert "Les Arts Florissants" w Muzeum Narodowym w Poznaniu. Bezpłatne zaproszenia do odbioru w (...)
Czytaj więcej...

BASTARDA / ALEKSIĆ / PODRUMAC | 5.11.2023

Światowa premiera płyty „Lilith Abi” w Poznaniu już za nami! Album to wynik współpracy tria Bastarda z wybitnymi serbskimi artystkami: Katariną Aleksić i Branislavą Podrumac. Muzyka inspirowana jest głębokim, mistyczno-symbolicznym wymiarem kołysanek. Przenosi (...)
Czytaj więcej...

Morningside Music Bridge on Tour | Koncert 12.11. g. 18:00

Trzech znakomitych młodych artystów, absolwentów prestiżowego stypendium Morningside Music Bridge w Bostonie (USA) – skrzypek Wojciech Niedziółka (Polska), wiolonczelista Brandon Leonard (USA) i pianista Yoav Roth (Izrael) – wystąpiło w niedzielę 12 listopada w (...)
Czytaj więcej...

Nagroda Koryfeusz Muzyki Polskiej 2023 dla Konkursu Wieniawskiego!

16. Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego uhonorowany nagrodą Koryfeusz Muzyki Polskiej w kategorii Wydarzenie Roku 2022! Ogłoszenie werdyktu i wręczenie statuetki miało miejsce 23 października, podczas uroczystej gali w Filharmonii (...)
Czytaj więcej...

Światowa trasa koncertowa trwa! 80 koncertów w 21 krajach na 5 kontynentach

W finałową fazę wkracza rozpoczęta w październiku, tuż po uroczystych Koncertach Laureatów w Poznaniu i Warszawie, oficjalna trasa koncertowa 16. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego. Wielkie tournée najlepszych finalistów –Hiny Maedy (...)
Czytaj więcej...

Wybierz się na spacer z Henrykiem Wieniawskim!

W sobotę 15 lipca zapraszamy na spacer po Poznaniu śladami naszego Patrona, z okazji 188. rocznicy jego urodzin. W towarzystwie przewodnika Dominika Ohde odwiedzimy miejsca, w których artysta koncertował. Będą to: Teatr Miejski (obecnie budynek Arkadii przy placu (...)
Czytaj więcej...

Agata Szymczewska nowym Prezesem Zarządu Towarzystwa Wieniawskiego

6 czerwca 2023 roku w Sali Lubrańskiego Collegium Minus Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu odbyło się Walne Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze Członków Towarzystwa Muzycznego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu. Głównym punktem programu były wybory Władz (...)
Czytaj więcej...

Jeśli "Cały Poznań Ukulele", to my też!

W dniach 2-4 czerwca Poznań ze światowej stolicy skrzypiec przeobrazi się w globalne centrum ukulele i rozbrzmiewać będzie dźwiękami małego, sympatycznego instrumentu, powszechnie kojarzonego z Hawajami. Wydarzenia Festiwalu są bezpłatne i wszystkie serdecznie (...)
Czytaj więcej...

Festiwal BEZSENNOŚĆ | Poznań, 22-27 maja 2023 | VIDEO

Za nami siódma edycja Festiwalu Bezsenność. Jego uczestnicy mieli okazję usłyszeć nieoczywiste wykonania utworów Krzysztofa Pendereckiego, Radiohead, Kory Jackowskiej czy Henryka Wieniawskiego. Była to wyjątkowa 5-dniowa podróż przez autorskie interpretacje (...)
Czytaj więcej...

Bastarda Trio – Nizozot | 26.02. Dragon Social Club, 19.00

Zespół Bastarda zaprezentował w Poznaniu materiał z najnowszego, trzypłytowego albumu „Nizozot", obejmującego muzykę trzech klanów chasydzkich dynastii Modrzyc, Szapiro i Koźnic. Były to muzyczne opowieści o radości i smutku, brutalnej walce i czystej duchowości, (...)
Czytaj więcej...