Roza FajnRoza Fajn – wychowanka Dawida Ojstracha, później także jego partnerka na estradzie. Urodziła się, podobnie jak jej mistrz, w Odessie (1929). Zdobyła pierwsze nagrody na renomowanych konkursach skrzypcowych zanim jeszcze ukończyła studia w Moskwie. Zwycięstwo w Poznaniu otworzyło przed nią drzwi wielu czołowych sal koncertowych świata. Występowała ze znakomitymi orkiestrami i dyrygentami w Rosji, w większości krajów Europy, Stanach Zjednoczonych i Azji. Współpracowała z wysokiej klasy dyrygentami, takimi jak Kurt Masur, Günter Wand, Vaclav Neumann and Yehudi Menuhin. Stała się też cenionym pedagogiem. Od lat jest profesorem uczelni muzycznej w Düsseldorfie, zasiada również w jury znanych konkursów.

[2005]

Rosa Fain (USSR) - Henryk Wieniawski - Scherzo-Tarantelle Op. 16 - Inna Kallegorskaya (piano).mp3 3.9 MB


Rosa Fain (USSR) - Henryk Wieniawski - Violin Concerto No. 2 in D minor Op. 22, I. Allegro moderato - Poznań Philharmonic Orchestra, dir. Z. Górzyński.mp3 7.83 MB


Rosa Fain (USSR) - Sergei Rachmaninov - Vocalise - Inna Kallegorskaya (piano).mp3 5.36 MB


Rosa Fain (USSR) - Camille Saint-Saëns - Introduction and Rondo Capriccioso - Inna Kallegorskaya (piano).mp3 7.94 MBNagrania pochodzą z prezentacji konkursowych (1957).

Scena dla Młodych - koncert altówkowy | 25.03.2019, godz. 17.00

Serdecznie zapraszamy w poniedziałek 25 marca na koncert uczniów klasy altówki prof. AM dr hab. Ewy Guzowskiej z Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II st. im. J. Kaliszewskiej w Poznaniu. Wystąpią: Katarzyna Nowogrodzka, Paweł Drozdowski i Robert Wacowski. Wstęp (...)
Czytaj więcej...

BEZSENNOŚĆ 2019 | 5.06. - 10.06. - 18.06.

Letni cykl koncertów kameralnych w nietypowych lokalizacjach miejskich. Nieoczywista klasyka w mistrzowskich wykonaniach. Artystyczna kooperatywa solistów i zespołów, niejednokrotnie odbywająca się na pograniczu sztuk. Zapraszamy na trzecią edycję festiwalu, (...)
Czytaj więcej...

Muzyka czasu Wielkiej Wojny - 18.02.2019, 19.00 | GALERIA ZDJĘĆ

Skrzypaczka Airi Suzuki (Japonia), sopranistka Cécile Achille (Francja), pianista Hinrich Alpers (Niemcy) i Orkiestra Antraktowa pod dyr. Adama Domurata (Polska) - artyści z krajów zaangażowanych w obie strony konfliktu, który wstrząsnął światem na początku XX (...)
Czytaj więcej...

Kanał YouTube „WIENIAWSKI PL” – zasłuchaj się i przeżyj ponownie konkursowe emocje!

Od kilku lat prowadzimy kanał w popularnym serwisie YouTube, na którym udostępniamy najciekawsze materiały z organizowanych wydarzeń. Aktualnie kanał posiada ponad 11,3 mln wyświetleń. Subskrybuje go ponad 31 000 Internautów. W 2016 roku, po raz pierwszy w (...)
Czytaj więcej...

CD i DVD: Veriko Tchumburidze i 15. Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. H. Wieniawskiego (2016)

W 2016 roku, w wieku zaledwie 20. lat, Veriko Tchumbridze zdobyła pierwszą nagrodę na prestiżowym Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu. Sukces ten zwrócił na nią uwagę muzycznego świata. Album CD obejmuje niemal wszystkie (...)
Czytaj więcej...

Janusz Wawrowski - Stradivarius: recital w Bazarze: 21.11.2018 | GALERIA ZDJĘĆ

W środę 21 listopada br. odbył się recital Janusza Wawrowskiego, uznawanego za jednego z najwybitniejszych polskich skrzypków swojej generacji. Artysta zagrał na datowanym na 1685 rok instrumencie Antoniego Stradivariego. Są to pierwsze w powojennej Polsce (...)
Czytaj więcej...

10. Ogólnopolski Konkurs Altówkowy im. Jana Rakowskiego | Poznań, 12-16.11.2018

Konkurs odbył się w Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego. Laureaci konkursu: 1. nagroda Tomasz Rosiński, 2. nagroda: Mateusz Doniec, 3. nagroda: Wiktor Rudzik, I wyróżnienie: Michał Kot, II wyróżnienie: Łucja Jaskuła, III wyróżnienie: Natalia Gidlewska. (...)
Czytaj więcej...

BEZSENNOŚĆ 2018 | 11.06. - 13.06. - 20.06.| godz. 20.30

W czerwcu 2018 roku zaprosiliśmy poznaniaków na drugą odsłonę cyklu pt. "Bezsenność". Na trzech zupełnie różnych acz mistrzowskich koncertach wystąpili: Duo Haroni, Signum Saxophone Quartet i Matthias Bartolomey oraz trio smyczkowe: Anna Maria Staśkiewicz, (...)
Czytaj więcej...

Zmarł wybitny wiolonczelista Dominik Połoński

W środę 20 czerwca 2018 roku w wieku 41 lat zmarł Dominik Połoński. Z wyróżnieniem ukończył Akademię Muzyczną w Łodzi w klasie prof. Stanisława Firleja oraz Escuela Superior de Musica Reina Sofia w Madrycie. Zwycięzca VI Ogólnopolskiego Konkursu Wiolonczelowego (...)
Czytaj więcej...

BEZSENNOŚĆ: 20 czerwca 2018, 20.30 | trio smyczkowe: J.S. Bach - Wariacje Goldbergowskie BWV 988

Koncert tria smyczkowego, które tworzą muzycy należący do czołówki polskich solistów i kameralistów: Anna Maria Staśkiewicz, Katarzyna Budnik-Gałązka i Marcin Zdunik. Artyści poszukują w muzyce kameralnej nowych jakości estetycznych. Zespół odnosi sukcesy, a swą (...)
Czytaj więcej...