Roza FajnRoza Fajn – wychowanka Dawida Ojstracha, później także jego partnerka na estradzie. Urodziła się, podobnie jak jej mistrz, w Odessie (1929). Zdobyła pierwsze nagrody na renomowanych konkursach skrzypcowych zanim jeszcze ukończyła studia w Moskwie. Zwycięstwo w Poznaniu otworzyło przed nią drzwi wielu czołowych sal koncertowych świata. Występowała ze znakomitymi orkiestrami i dyrygentami w Rosji, w większości krajów Europy, Stanach Zjednoczonych i Azji. Współpracowała z wysokiej klasy dyrygentami, takimi jak Kurt Masur, Günter Wand, Vaclav Neumann and Yehudi Menuhin. Stała się też cenionym pedagogiem. Od lat jest profesorem uczelni muzycznej w Düsseldorfie, zasiada również w jury znanych konkursów.

[2005]

Rosa Fain (USSR) - Henryk Wieniawski - Scherzo-Tarantelle Op. 16 - Inna Kallegorskaya (piano).mp3 3.9 MB

Rosa Fain (USSR) - Henryk Wieniawski - Violin Concerto No. 2 in D minor Op. 22, I. Allegro moderato - Poznań Philharmonic Orchestra, dir. Z. Górzyński.mp3 7.83 MB

Rosa Fain (USSR) - Sergei Rachmaninov - Vocalise - Inna Kallegorskaya (piano).mp3 5.36 MB

Rosa Fain (USSR) - Camille Saint-Saëns - Introduction and Rondo Capriccioso - Inna Kallegorskaya (piano).mp3 7.94 MB


Nagrania pochodzą z prezentacji konkursowych (1957).

"Jesień Altówek" w Poznaniu - zapraszamy na koncerty!

Altówka? Trzy raz TAK! We wrześniu, październiku i listopadzie serdecznie zapraszamy miłośników muzyki smyczkowej na recitale, koncerty i występy konkursowe w wykonaniu młodych polskich altowiolistów. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny!
Czytaj więcej...

"Sherlock Holmes morduje skrzypce" | 22 września 2018 | wstęp nieodpłatny-biletowany

Zapraszamy na koncert-spektakl inspirowany książkami sir Artura Conana Doyle'a. Główną inspiracją naszego projektu była literatura. Jest w nim także dużo świetnej muzyki, w dodatku wykonywanej przez znakomitych artystów scen polskich. UWAGA: wejściówek już nie ma!
Czytaj więcej...

10. Ogólnopolski Konkurs Altówkowy im. Jana Rakowskiego | Poznań, 12-16.11.2018

Konkurs odbędzie się w dniach od 12 do 16 listopada 2018 roku. Jego organizatorem jest Akademia Muzyczna im. I. J. Paderewskiego, we współpracy z Towarzystwem Muzycznym im. H. Wieniawskiego. W Konkursie mogą brać udział studenci i absolwenci polskich uczelni (...)
Czytaj więcej...

10. Ogólnopolski Konkurs Altówkowy im. Jana Rakowskiego | Poznań, 12-16.11.2018

10. Ogólnopolski Konkurs Altówkowy im. Jana Rakowskiego w Poznaniu odbędzie się w dniach od 12 do 16 listopada 2018 roku. Organizatorem Konkursu jest Akademia Muzyczna im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu, we współpracy z Towarzystwem Muzycznym im. H. Wieniawskiego (...)
Czytaj więcej...

Słodko-gorzkie rocznice | 2 lipca na Świętosławskiej 7 - pokaz filmu i koncert ukulele

Nasz patron Henryk Wieniawski (ur. 10 lipca 1835 r.) miałby dziś 183 lata. Nikt tyle nie żyje, choć podobno człowiek żyje tak długo, jak długo ktoś o nim pamięta. Genialny światowej sławy skrzypek i kompozytor. Szczególnie miło jest o nim pamiętać w jego (...)
Czytaj więcej...

BEZSENNOŚĆ - cykl letnich koncertów kameralnych w Poznaniu | 11.06. - 13.06. - 20.06.| godz. 20.30

W czerwcu zaprosiliśmy poznaniaków na drugą odsłonę cyklu pt. "Bezsenność". Na trzech zupełnie różnych acz mistrzowskich koncertach wystąpili: Duo Haroni, Signum Saxophone Quartet i Matthias Bartolomey oraz trio smyczkowe: Anna Maria Staśkiewicz, Katarzyna Budnik (...)
Czytaj więcej...

Zmarł wybitny wiolonczelista Dominik Połoński

W środę 20 czerwca 2018 roku w wieku 41 lat zmarł Dominik Połoński. Z wyróżnieniem ukończył Akademię Muzyczną w Łodzi w klasie prof. Stanisława Firleja oraz Escuela Superior de Musica Reina Sofia w Madrycie. Zwycięzca VI Ogólnopolskiego Konkursu Wiolonczelowego (...)
Czytaj więcej...

BEZSENNOŚĆ: 20 czerwca 2018, 20.30 | trio smyczkowe: J.S. Bach - Wariacje Goldbergowskie BWV 988

Koncert tria smyczkowego, które tworzą muzycy należący do czołówki polskich solistów i kameralistów: Anna Maria Staśkiewicz, Katarzyna Budnik-Gałązka i Marcin Zdunik. Artyści poszukują w muzyce kameralnej nowych jakości estetycznych. Zespół odnosi sukcesy, a swą (...)
Czytaj więcej...

BEZSENNOŚĆ: 13 czerwca 2018, godz. 20.30 | Signum Saxophone Quartet & Matthias Bartolomey

W ramach cyklu "Bezsenność" wystąpił znany poznańskiej publiczności, odnoszący sukcesy na międzynarodowych estradach Signum Saxophone Quartet, który wraz ze znakomitym wiolonczelistą Matthiasem Bartolomey’em zabrał słuchaczy w muzyczną podróż od Bacha, przez (...)
Czytaj więcej...

BEZSENNOŚĆ: 11 czerwca 2018, godz. 20.30 | Duo Haroni / W.F. Murnau „Wschód słońca” (1927)

Projekt Duo Haroni nawiązywał do praktykowanego w czasach kina niemego zwyczaju grania muzyki na żywo podczas seansu filmowego. Dwoje artystów pochodzących z Izraela: Bishara i Adi Haroni zagrało autorską ścieżkę dźwiękową do wybitnego filmu F. W. Murnaua pt. (...)
Czytaj więcej...