WWW.wieniawski-competition.com

Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej poświęconej Międzynarodowym Konkursom im. Henryka Wieniawskiego, które odbyły się w 2016 roku - 15. Konkursowi Skrzypcowemu (8-23.10.2016) i 13. Konkursowi Lutniczemu (8-15.05.2016).


10. Ogólnopolski Konkurs Skrzypcowy im. Z. Jahnkego | Poznań, 7-13.11.2020

W dniach od 7 do 13 listopada 2020 r. odbędzie się w Poznaniu 10. Ogólnopolski Konkurs Skrzypcowy im. Zdzisława Jahnkego. Mogą wziąć w nim udział skrzypkowie uczący się w polskich szkołach muzycznych oraz na polskich uczelniach muzycznych, urodzeni w latach (...)
Czytaj więcej...

W wieku 95 lat zmarł w Londynie wybitny skrzypek Erich Gruenberg

Okrzyknięty jednym z najwybitniejszych skrzypków Wielkiej Brytanii Erich Gruenberg urodził się w Wiedniu. Tam też rozpoczął edukację muzyczną. Naukę kontynuował w Jerozolimie. Zdobywszy pierwszą nagrodę w Konkursie Skrzypcowym imienia Carla Flescha na stałe (...)
Czytaj więcej...

Ida Haendel, legendarna skrzypaczka polskiego pochodzenia, zmarła w Miami w wieku 91 lat

30 czerwca 2020 r. zmarła w Miami Ida Haendel. Wybitna skrzypaczka urodziła się 15 grudnia 1928 roku w rodzinie polskich Żydów w Chełmie na Lubelszczyźnie. Była „cudownym dzieckiem”. Studiowała u Mieczysława Michałowicza w Konserwatorium Warszawskim, u Carla (...)
Czytaj więcej...

Michał Francuz nagrał partie fortepianowe utworów Henryka Wieniawskiego | YouTube WIENIAWSKI PL

Z myślą o potencjalnych kandydatach do Konkursu Wieniawskiego, a także miłośnikach twórczości polskiego wirtuoza udostępniamy nagrania partii fortepianowych do tych spośród jego utworów kameralnych, które znajdują się w programie 16. edycji Konkursu. Mamy (...)
Czytaj więcej...

Laureaci Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniawskiego zapraszają na kolejną jego edycję

Wskutek pandemii COVID-19 niezwykle mocno ucierpiała kultura. Aby zapobiec kumulacji najważniejszych konkursów muzycznych w 2021 r., zmuszeni jesteśmy zmienić daty 16. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniawskiego. Nowy termin to: 7-21.10.2022 r.
Czytaj więcej...

Kanał YouTube „WIENIAWSKI PL” – z nami cały świat zasłuchuje się w muzyce skrzypcowej!

Prowadzimy na YouTube kanał "WIENIAWSKI PL", na którym udostępniamy nagrania z Międzynarodowych Konkursów Skrzypcowych im. Henryka Wieniawskiego oraz najciekawsze materiały z innych organizowanych wydarzeń. Ma on 14,5 mln wyświetleń. Subskrybuje go ponad 42 000 (...)
Czytaj więcej...

Gerald S. Spear - "Yosi. Życie i czasy Józefa Chasyda"- ebook

Na początku 2020 roku ukazała się w formie ebooka i w języku angielskim biografia Józefa Chasyda, fenomenalnego polskiego skrzypka żydowskiego pochodzenia, wyróżnionego dyplomem honorowym na I Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Henryka Wieniawskiego w (...)
Czytaj więcej...

Hołd dla wybitnej skrzypaczki Ginette Neveu na paryskim cmentarzu Père Lachaise

28.10.2019 r. przypadła 70. rocznica tragicznej śmierci Ginette Neveu. Jej zniknięcie pozbawia muzykę nie tylko niezrównanej interpretatorki – równej Francescatiemu, Menuhinowi, Kreislerowi – ale także mistrzyni, której nauczanie ukształtowałoby wiele generacji (...)
Czytaj więcej...

CD i DVD: Veriko Tchumburidze i 15. Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. H. Wieniawskiego (2016)

W 2016 roku, w wieku zaledwie 20. lat, Veriko Tchumbridze zdobyła pierwszą nagrodę na prestiżowym Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu. Sukces ten zwrócił na nią uwagę muzycznego świata. Album CD obejmuje niemal wszystkie (...)
Czytaj więcej...

DVD: Koncert Laureatów 15. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniawskiego

W siedzibie organizatora Międzynarodowych Konkursów im. Henryka Wieniawskiego – Towarzystwie Muzycznym im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu dostępna jest płyta DVD z nagraniem Gali i Koncertu Laureatów ostatniej 15. edycji konkursu, która odbyła się w (...)
Czytaj więcej...