Urodzony 10 lipca 1835 r. w Lublinie, zmarły 31 marca 1880 r. w Moskwie, pochowany 7 kwietnia w Warszawie. Syn lekarza - chirurga, człowieka o szerokich zainteresowaniach humanistycznych oraz matki - pianistki, córki warszawskiego lekarza i siostry cenionego w świecie pianisty Edwarda Wolffa. Wybitny polski skrzypek i kompozytor.
Zapraszamy na nowy, trzyczęściowy, 10 odcinek serii filmowych wykładów o Henryku Wieniawskim. Prof. UAM dr hab. Alina Mądry i prof. Wojciech Kasprzak, wieloletni ordynator Oddziału Wewnętrznego Wielkopolskiego Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii w Poznaniu, (...)
Czytaj więcej...
Zostań w domu i weź udział w wirtualnej (!) podróży śladami najwybitniejszego w dziejach polskiego skrzypka, który przez całe życie intensywnie koncertował. Na naszej stronie i w serwisach społecznościowych prezentujemy wybrane miasta (te, naszym zdaniem (...)
Czytaj więcej...
Od czerwca do września 2016 roku na zlecenie Towarzystwa Muzycznego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu i przy wsparciu finansowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego przeprowadzona została renowacja grobu Józefa Wieniawskiego na cmentarzu Ixelles w (...)
Czytaj więcej...
W lipcu 2013 r. minęło 170 lat od chwili, gdy 8-letni Henryk Wieniawski, pod opieką matki, wyruszył w swą pierwszą w życiu podróż - z Lublina (gdzie urodził się w 1835 r.), przez Warszawę do Paryża. Sam pewnie jeszcze nie myślał o tym, że oszlifowany w paryskim (...)
Czytaj więcej...
W archiwum Towarzystwa Muzycznego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu znajduje się pewien plakat. Pochodzi z ilustrowanego magazynu, a przedstawia rycinę autorstwa francuskiego artysty Rene Achille’a Rousseau-Decelle’a zatytułowaną „Le Supreme Adieu”. Widnieje (...)
Czytaj więcej...
Dzięki uprzejmej pomocy Pana Jacka Jackowskiego – Kierownika Zbiorów Fonograficznych Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk sukcesem zakończyła się próba przegrania na nośnik cyfrowy zapisu Legendy op. 17 Henryka Wieniawskiego, w wykonaniu amerykańskiego (...)
Czytaj więcej...
W ostatnich latach archiwum Towarzystwa Muzycznego wzbogaciło się o kilkanaście pierwodruków, jak również wydań nieco późniejszych, kompozycji swojego Patrona (...)
Czytaj więcej...