TOWARZYSTWO MUZYCZNE IM. HENRYKA WIENIAWSKIEGO W POZNANIU

Towarzystwo Muzyczne im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu skupia twórców kultury i nauki, artystów, animatorów życia muzycznego i melomanów; jest kontynuatorem tradycji najstarszego, poznańskiego, świeckiego stowarzyszenia muzycznego, powstałego 2 maja 1885 roku pod nazwą „Koło Śpiewackie Polskie”.


Z najlepszymi życzeniami i dobrą muzyką w nowy rok!

Rok 2019 przeszedł do historii. Był dla nas bardzo dobry, gdyż obfitował w organizacyjne wyzwania i muzyczne satysfakcje. Z entuzjazmem powitaliśmy 2020, który zapowiada się niezmiernie ciekawie! Niebawem zdradzimy jakie koncerty i wydarzenia kulturalne dla Was (...)
Czytaj więcej...

Dina Yoffe, Michael Vaiman | Recital 14.11.2019 | GALERIA ZDJĘĆ

Artystyczne kreacje Diny Yoffe i Michaela Vaimana to każdorazowo przykład kunsztu, prezentacja niezwykłych talentów i rzadko spotykana okazja obcowania z najpiękniejszymi tradycjami tzw. szkoły rosyjskiej, do której zaliczali się artyści tej klasy, co skrzypek (...)
Czytaj więcej...

Sonaty polskie. Ignacy Jan Paderewski in memoriam | Recital 1.10.2019 | GALERIA ZDJĘĆ

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć autorstwa Jadwigi Subczyńskiej z recitali w wykonaniu Bartłomieja Nizioła, laureata I nagrody 10. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniawskiego i pianisty Michała Francuza, które odbyły się 1 (...)
Czytaj więcej...

Grażyna Bacewicz w "Sidłach" kryminału | 22.09.2019, godz. 16:30 | GALERIA ZDJĘĆ

We wrześniu 2019 roku odbyła się piąta edycja Poznańskiego Festiwalu Kryminału GRANDA. To, że muzyka klasyczna nie była tam dotąd zbyt często grana – to kryminał! To, że niektórzy kompozytorzy klasyczni "grandzili" – to fakt. Na przykład Grażyna Bacewicz (1909 – (...)
Czytaj więcej...

"Wieniawski" chronionym znakiem towarowym

Przypominamy, że od 2 stycznia 2018 roku znak towarowy "Wieniawski" podlega ochronie prawnej na podstawie przepisów ustawy z dnia 30 czerwca 2000 r. Prawo własności przemysłowej należy do Towarzystwa Muzycznego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu.
Czytaj więcej...

Guarneri "Wieniawski" - ulubione i ostatnie skrzypce Wieniawskiego w Poznaniu

Skrzypce Pietro Guarneriego z 1723 roku, zwane „Wieniawski”, zaprezentował w Poznaniu w środę 26 czerwca br. Ilya Grubert, jego obecny właściciel. Jest to ostatni instrument, na którym grał Henryk Wieniawski; skrzypce te złożone były na trumnie podczas pogrzebu (...)
Czytaj więcej...

Festiwal BEZSENNOŚĆ 2019 | 5.06. - 10.06. - 18.06.

Tegoroczna trzecia edycja letniego festiwalu koncertów kameralnych w nietypowych lokalizacjach miejskich dobiegła końca. Wystąpili: BartolomeyBittmann, Lutosławski Quartet i Bastarda. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć i na kolejny festiwal za rok!
Czytaj więcej...

18 czerwca 2019, godz. 20.00 | Bastarda – „Promitat eterno” | Festiwal BEZSENNOŚĆ

Zainspirowani praktyką wykonawczą viola bastarda opartą na swobodnych skokach pomiędzy głosami, artyści Bastarda tworzą nową jakość wykonywania muzyki dawnej. Bastardzi (jak sami o sobie mówią) w intrygujący sposób wiążą odkrytą w latach 70. XX w. muzykę (...)
Czytaj więcej...

10 czerwca 2019, godz. 20.00 | Lutosławski Quartet – „Sonaty Kreutzerowskie” | Festiwal BEZSENNOŚĆ

Lutosławski Quartet, jeden z topowych polskich kwartetów, związany na co dzień z wrocławskim Narodowym Forum Muzyki, zaprezentuje projekt własnego pomysłu, w którym wezmą także udział aktor Robert Jarociński oraz wiolonczelista Jan Skopowski. W programie koncertu (...)
Czytaj więcej...

5 czerwca 2019, godz. 20.00 | BartolomeyBittmann – „Dynamo” | Festiwal BEZSENNOŚĆ

Szalone wirtuozowskie improwizacje na nagłośnionych instrumentach akustycznych: wiolonczeli, skrzypcach i mandolinie. Zakotwiczeni mocno w muzyce klasycznej Matthias Bartolomey i Klemens Bittmann (skrzypce, mandolina) stworzyli w duecie własny muzyczny kosmos: (...)
Czytaj więcej...