Festiwal Bezsenność | 19-23 maja 2025
To już dziewiąta edycja Festiwalu Bezsenność! Tradycyjnie w maju zapraszamy do Bazaru Poznańskiego na pięć niezwykłych wieczorów z kameralistyką z charakterem.
Wydarzenie na stałe wpisało się w kulturalny kalendarz Poznania, przyciągając miłośników błyskotliwych muzycznych interpretacji i artystycznych spotkań najwyższej próby. W programie tegorocznej edycji: Pianohooligan – Piotr Orzechowski, Neuma Quartet, Janusz Wawrowski & Aleksandra Świgut, Aleksander Dębicz oraz projekt Legends. Tribute to Phil Collins.
Bilety dostępne w sprzedaży internetowej oraz w naszym biurze przy ul. Świętosławskiej 7 (10:00-15:00). Ceny: 30/50 zł | karnet: 120/200 zł.
BILETY
Zapraszamy także do śledzenia festiwalowych wydarzeń na naszym kanale YouTube Wieniawski Society.
Koncerty:
Pianohooligan – Piotr Orzechowski | 19 maja, 20:00
Pianista, improwizator, kompozytor. Od głośnego zwycięstwa na szwajcarskim Montreux Jazz Solo Piano Competition 2011 pozostaje jednym z najbardziej ekscytujących polskich twórców muzycznych. Swoimi kreacjami artystycznymi prowokuje do pytań i redefiniuje szablony wyobrażeń o akcie twórczym i występie scenicznym. Każdy album Orzechowskiego staje się wydarzeniem o nieoczywistym, ponadgatunkowym przesłaniu, w wersji koncertowej od lat docierając na wszystkie kontynenty.
Pianohooligan posługuje się indywidualnym językiem muzycznym rozpiętym na granicy stylistyk, od macierzystej muzyki improwizowanej i klasycznej, po awangardę i muzykę elektroniczną. Bezkompromisowy dekonstruktor twórczości Krzysztofa Pendereckiego, artystyczny partner Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, Sinfonii Varsovii, czy gwiazd światowego jazzu jak Randy Brecker, Avishai Cohen czy Carlos Zíngaro, oraz wielkich osobowości muzyki współczesnej i elektronicznej, by wymienić tylko Philipa Glassa, Adriana Utleya z Portishead i Williama Basinskiego – koncentruje się jednak przede wszystkim na autorskiej twórczości solowej, która wymyka się prostym gatunkowym podziałom.
Najnowsze, czwarte wydawnictwo solowe Pianohooligana pt. „Critique of Swing in Two Parts” to zarazem analityczne i pełne ciepła spojrzenie na zjawisko swingu, kwestionujące jego dotychczasowe, potoczne znaczenie.
Jak pisze Piotr Metz w książeczce do albumu: „Pianohooligan poszukał intuicyjnego, naturalnego, uniwersalnego pierwiastka, który jest wszędzie. Autentyczny, niezaplanowany, ludzki element, który pozwala na zupełnie inny, niejako metafizyczny sposób przeżywania muzyki. W czasach niezliczonych połączeń międzygatunkowych, Orzechowski sięga po jakość wspólną, podstawową".
_______________________
Neuma Quartet | 20 maja, 20:00
Sławomira Wilga (skrzypce), Michał Nowak (skrzypce), Nela Zaforemska (altówka) i Agata Nowak (wiolonczela) tworzą kwartet, który od momentu powstania zdobywa uznanie zarówno na polskiej, jak i międzynarodowej scenie muzycznej.
Punktem wyjścia artystycznej drogi zespołu był koncert u boku Leonory Armellini, laureatki XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. To wyjątkowe wydarzenie – inauguracja XXI Międzynarodowego Konkursu Muzyki Kameralnej im. Kiejstuta Bacewicza w 2022 r. – stało się impulsem do powołania zespołu, który obrał za cel odkrywanie głębi kameralnej literatury muzycznej i dzielenie się nią z odbiorcami na najwyższym poziomie artystycznym.
Od tego momentu Neuma Quartet nieustannie rozwija swoje brzmienie, co potwierdzają liczne nagrody i wyróżnienia. W 2023 roku zespół zdobył III miejsce oraz dwie nagrody specjalne podczas I Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, a także dotarł do półfinału prestiżowego Carl Nielsen International Competition. Rok wcześniej kwartet został uhonorowany Grand Prix w ramach Beethoven International Competition.
Wrażliwość artystyczna zespołu została dostrzeżona również przez organizatorów ważnych europejskich wydarzeń muzycznych. Neuma Quartet jest zapraszany na takie wydarzenia jak Musethica International, Crans Montana Classics w Szwajcarii (gdzie kształcił się i występował u boku Jerusalem Quartet), a także na festiwale Schleswig-Holstein Musik Festival i Zeist Music Days Festival & Masterclass.
Choć zespół występuje przed zróżnicowaną publicznością, szczególne miejsce w jego działalności zajmuje kontakt z najmłodszymi słuchaczami. Artyści z zaangażowaniem uczestniczą w projektach edukacyjnych, wierząc, że muzyka – podobnie jak rozmowa – może budować więzi, inspirować i kształtować wrażliwość kolejnych pokoleń.
W programie: K. Szymanowski - Kwartet smyczkowy nr 1 op. 37, F. Mendelssohn-Bartholdy - Kwartet smyczkowy e-moll nr 2 op. 44, C. Debussy - Kwartet smyczkowy g-moll op. 10 i Mieczysław Wajnberg - Aria op. 9.
_______________________
Janusz Wawrowski & Aleksandra Świgut | 21 maja, 20:00
Janusz Wawrowski to jeden z najwybitniejszych i najbardziej doświadczonych skrzypków swojego pokolenia. Występował w prestiżowych salach koncertowych świata, m.in. Musikverein w Wiedniu, Wigmore Hall w Londynie, Elbphilharmonie w Hamburgu, Seoul Arts Center czy Filharmonii Narodowej w Warszawie. Artysta nagrywa dla Warner Classics – jego albumy, m.in. nominowana do ICMA, Opus Klassik i Fryderyka płyta Phoenix, zdobywają uznanie krytyków i prestiżowe wyróżnienia. Jest laureatem Fryderyka 2017 i 2019 oraz wielu innych nagród. Artysta dokonał licznych premier koncertów skrzypcowych. Zainicjował też rekonstrukcję zaginionego koncertu Ludomira Rożyckiego, który przepadł w zrujnowanej Powstaniem Warszawie. Gra na skrzypcach Antonio Stradivariego z 1685 roku.
Aleksandra Świgut to charyzmatyczna pianistka, laureatka 17. Międzynarodowego Konkursu im. Edwarda Griega w Bergen, zdobywczyni II nagrody na Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim na Instrumentach Historycznych w Warszawie, półfinalistka Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Artura Rubinsteina w Tel Avivie, a także uczestniczka XVIII Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego. Występuje na najważniejszych festiwalach w Europie i USA oraz z czołowymi orkiestrami i dyrygentami. Ma na koncie trzy znakomicie przyjęte płyty, wydane przez wytwórnie Orphèe Classics, Narodowy Instytut Fryderyka Chopina i DUX.
W wykonaniu artystów usłyszymy następujący program: C. Schumann – Romanse op. 22; J. Brahms – Sonata nr 3 d-moll op. 108; G. Bacewicz – Sonata nr 3, Oberek nr 2; K. Szymanowski – Preludium op. 1 (transkrypcja G. Bacewicz), Pieśń Kurpiowska; B. Bartók – 6 Tańców Rumuńskich.
_______________________
Aleksander Dębicz | 22 maja, 20:00
Wszechstronny polski pianista i kompozytor, łączący w swojej twórczości muzykę klasyczną, filmową i improwizowaną. Jego artystyczne działania obejmują kompozycje, aranżacje oraz występy jako solista i kameralista.
10 lat temu ukazał się debiutancki album Aleksandra Dębicza „Cinematic Piano”. Był on następstwem wygranej pianisty i kompozytora w konkursie Transatlantyk Instant Composition Contest, w którym zadaniem było stworzenie na żywo, ad hoc, muzyki do filmów. „Cinematic Piano” zawiera oryginalne kompozycje Dębicza inspirowane kinem i muzyką filmową. Album spotkał się ze znakomitym odbiorem ze strony słuchaczy, krytyków i otworzył artyście drzwi do kolejnych projektów — koncertowych, teatralnych i filmowych. Od tamtej premiery Dębicz wydał sześć kolejnych albumów, w których niezmiennie pobrzmiewa jego charakterystyczny styl, określany przez samego artystę jako „cinematic classical”. Dekadę temu postanowił przenieść na język fortepianu to, co najbardziej fascynowało go w kinie i muzyce filmowej. Dziś wraca do tych inspiracji, wzbogacając je o nowe doświadczenia i wrażliwość.
W 2022 roku Aleksander Dębicz zwyciężył Bridgerton Scoring Competition, organizowany przez Spitfire Audio. Jego muzyka do fragmentu serialu „Bridgertonowie" została uznana za najlepszą spośród 4 tysięcy zgłoszeń i oceniona przez Krisa Bowersa – autora oryginalnej ścieżki dźwiękowej Netflixa.
Jako pianista koncertuje w Polsce i za granicą, łącząc w repertuarze interpretacje dzieł klasycznych z improwizacją i autorską muzyką. Współpracuje z wybitnymi artystami, takimi jak Jakub Józef Orliński, Marcin Zdunik i Łukasz Kuropaczewski, tworząc unikatowe projekty muzyczne.
Od 2024 roku Aleksander Dębicz nagrywa dla międzynarodowej wytwórni Warner Classics.