Jesteś tutaj:  wieniawski.pl / Towarzystwo Muzyczne / Wieniawski inspiruje

Wieniawski inspiruje


 
Wszystkie produkcje pod szyldem „Wieniawski inspiruje”
można zobaczyć na kanale YouTube Wieniawski PL


„Wieniawski inspiruje”
to najnowszy projekt Towarzystwa Muzycznego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu, inicjujący powstawanie filmów inspirowanych muzyką największego z polskich skrzypków. Dotychczas udział w nim wzięli tacy artyści jak Pierwsza Poznańska Niesymfoniczna Orkiestra Ukulele (PPNOU), Wojtek Grabek i Trebunie Tutki

Zespół PPNOU przedstawił pięć zabawnych propozycji. Jako pierwszy powstał „Wieniawski i ukulele, czyli historia prawdziwa”, inspirowany pieśnią „Rozumiem” („Chanson Polonaise”), z gościnnym udziałem skrzypaczki Basi Szelągiewicz. Drugą propozycją były żartobliwe "Wariacje na temat wariacji na temat własny op. 15 (czyli krótka historia o konieczności ćwiczenia)", we współpracy ze skrzypkami Bartłomiejem Niziołem i Mariuszem Patyrą. Trzecim dziełem jest zaskakujący dyskotekowy "Kujawiak, Mazourka favorite in A minor”. Najnowsze dwie produkcje: "Polonez D-dur i ukulele" (czyli prawdziwa historia Led Zeppelin) i "Fantazja jazzowa" (czyli krótka historia o tym, jak arcydzieło Henryka Wieniawskiego zapoczątkowało erę jazzu w Nowym Orleanie), miały swoje premiery w styczniu i lutym 2021 r. Wraz z grupą PPNOU udział w nich wzięli skrzypek Marcin Suszycki, saksofonista Maciej Kociński i pianista Darek Tarczewski.


Kompozytor i skrzypek Wojtek Grabek jest autorem czterech oryginalnych kompozycji. Są to: "kaprys // whim”, inspirowany jego ulubionym pierwszym kaprysem z op. 18; „polonez // polonaise”, dla którego punktem wyjścia był Polonez D-dur, przywołujący artyście na myśl odbywający się w Poznaniu Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. H. Wieniawskiego;  "legenda" // “legend" natchniona „niepokojem i smutkiem” Legendy op. 17; a także  "wariacje" // "insanities", którego reinterpretacja skończyła się dla Grabka „niczym innym, jak czystym wariactwem". 


W styczniu 2021 roku odbyła się premiera utworu „na góralską nutę”, przygotowanego przez Trebunie-Tutki. "Dudziarz podhalański", inspirowany "Dudziarzem" op. 19, w opracowaniu Krzysztofa Trebuni-Tutki, zrealizowany został w wysokiej jakości rozdzielczości 4K.  


Niedawno światło dzienne ujrzała kompozycja orkiestry tango Bandonegro. Wieniawski i latynoskie rytmy? Oczywiście!