Jesteś tutaj:  Aktualności - Towarzystwo Wieniawskiego / Koncert "Les Arts Florissants" | 18.12.2023, g. 18:00

Koncert "Les Arts Florissants" | 18.12.2023, g. 18:00Fenomen muzyki francuskiego baroku inspiruje od wieków. Rola i znaczenie muzyki w barokowej Francji była szczególna. Jej urok i moc wykorzystał jeden z najpotężniejszych władców barokowej Europy - Ludwik XIV, który między innymi poprzez muzykę kreował swój wizerunek niemalże półboga i późniejszego władcy absolutnego. Niezwykle różnorodna twórczość francuskich kompozytorów doby baroku bardzo rzadko gości na polskich estradach. 

Serdecznie zapraszamy na koncert i poprzedzające go wykłady poświęcone fenomenowi francuskiej literatury, muzyki i malarstwa czasu baroku, które poprowadzą wybitni eksperci badający muzykę dawną. 

WSTĘP: Bezpłatne zaproszenia do odbioru w naszym biurze. 

_______________________________

WYKŁAD w Domu Bretanii | 2 grudnia, 14.00

"Wersal – dwór ostatnich Burbonów w XVIII wieku"
dr Paweł Ignaczak (Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie)

WYKŁADY w Bibliotece Raczyńskich (Sala 5) | 7 grudnia, 12.00-15.00

12.00 "Muzyka w teatrze i teatr w muzyce w XVII-wiecznej Francji"
prof. Alina Mądry (Uniwersytet A. Mickiewicza w Poznaniu) 

13.00 "Muzyka na instrumenty klawiszowe we Francji w okresie rządów Króla Słońce"
dr Maria Erdman (Akademia Muzyczna im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie)

14.00 panel dyskusyjny

KONCERT "Les Arts Florissants" w Muzeum Narodowym w Poznaniu | 18 grudnia, 18.00 

Wyjątkową okazją do zapoznania się z fascynującym dziedzictwem kultury barokowej Francji będzie koncert Les Arts Florissants, którego tytuł nawiązuje do krótkiej opery M.A. Charpentiera z 1685 roku opowiadającej o rozkwicie tytułowej Sztuki pod panowaniem Ludwika XIV. Wykonawcami koncertu będą uczniowie Zespołu Szkół Muzycznych w Poznaniu oraz muzycy zawodowo zajmujący się wykonywaniem muzyki baroku, m.in. skrzypkowie Aleksandra Lesner, Mateusz Janus, Zuzanna Przystałowska, altowioliści Marta Sikora i Mark Vanyan, wiolonczelistka Anna Papierz oraz klawesynistki Monika Woźniak i Natalia Hyżak. Pomysłodawcą i koordynatorem wydarzenia jest poznański pianista i pedagog Jakub Dera, który od kilku lat realizuje na terenie Poznania autorskie koncerty edukacyjne. Program koncertu wypełnią dzieła francuskich kompozytorów doby baroku: J.Ph. Rameau, M. Blaveta, L.C. Daquina, M. Maraisa, J.F. Rebbela, M.A. Charpentiera i J.B. Lullyego. Podczas koncertu Jakub Dera, który wystąpi w roli narratora koncertu, przybliży fenomen muzyki francuskiego baroku oraz niecodzienną rolę jaką muzyka pełniła na dworze królewskim we Francji.

PROGRAM KONCERTU (docx)


Koncert powstaje dzięki współpracy Towarzystwa Muzycznego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu, Muzeum Narodowego w Poznaniu i Zespołu Szkół Muzycznych w Poznaniu. Patronat nad koncertem objęli Instytut Francuski w Warszawie, Prezydent Miasta Poznania oraz Konsulat honorowy Francji w Poznaniu. Projekt finansowany jest z budżetu Miasta Poznania.

ORGANIZATORZY KONCERTU:

         

                     

PATRONAT:

Dyrektor Instytutu Francuskiego w Warszawie
Konsulat Francji w Poznaniu
Prezydent Miasta Poznania

           

        

Dofinansowano ze środków budżetowych Miasta Poznania.