Augustin Léon AraAugustin Léon Ara na Konkursie Wieniawskiego w 1957 roku.Pochodzący z Wysp Kanaryjskich Augustin Léon Ara (ur. w 1936 r. w Santa Cruz) rozpoczął studia muzyczne pod kierunkiem swoich rodziców. Kontynuował naukę w Royal College of Music w Londynie u profesorów Alberta Sammonsa, Cecil Aronowitz i Alana Lovedaya, następnie był uczniem profesorów André Gertlera i Louisa Pouleta w Królewskim Konserwatorium w Brukseli (które ukończył z pierwszą nagrodą) i belgijskiej Chapelle Musicale Reine Elisabeth. Jest jednym z najbardziej cenionych skrzypków hiszpańskich na świecie. Prowadzi aktywną działalność koncertową, występował niemal we wszystkich krajach Europy i Ameryki. Ma w dorobku liczne nagrania płytowe (m.in. dla Decca, Ariola, EMI, Phonic).

Jest laureatem Międzynarodowych Konkursów Skrzypcowych w Darmstadzie (1957), im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu (1957) i Królowej Elżbiety w Brukseli (1959). Był także jurorem XI Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniawskiego w 1996 roku.

Był profesorem skrzypiec w Conservatoire Royal de Musique w Brukseli, Conservatoire Supérieur w Barcelonie oraz Jeune Orchestre National d'Espagne. Jest członkiem Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych oraz Kawalerem Orderu Izabeli Katolickiej nadanego przez króla Hiszpanii. Jest założycielem-dyrektorem Concertino Chamber Orchestra Joaquin Rodrigo z siedzibą w Walencji (od 1994 roku). W latach 2001-2010 był profesorem skrzypiec w nowo powstałej Szkole Muzycznej w Katalonii. Od 2001 roku jest profesorem w Konserwatorium Muzycznym na Majorce.


[2012]


Nagranie z przesłuchań konkursowych (Konkurs Wieniawskiego, 1957):

Augustin Léon Ara (Spain) - Nicolo Paganini - Fritz Kreisler - La Campanella - Maria Stern (piano).mp3 4.7 MB
Oficjalna strona internetowa Artysty: www.leonara.com