Koichiro Harada


   
Koichiro Harada w 2001 i 2011 roku.


Koichiro Harada
jest jednym z bardziej wszechstronnych przedstawicieli międzynarodowego środowiska muzycznego. Studiował w Toho School of Music w Tokio, a następnie uzupełnił edukację w Juilliard School of Music pod kierunkiem Paula Makanowitzky'ego, Dorothy DeLay i Ivana Galamiana.

Brał udział w wielu festiwalach, m.in. w Spoleto, w fińskim Kuhmo i w Los Angeles. Jest dyrektorem Katedry Instrumentów Smyczkowych w Toho School of Music w Tokio. W 1969 roku założył Tokyo String Quartet. Był jego pierwszym skrzypkiem aż do 1981 roku, objechał z koncertami cały świat, uczestnicząc w licznych festiwalach, m.in. South Bank, Tanglewood i w Lucernie.

W 1988 roku zadebiutował jako dyrygent, prowadząc New-Japan Philharmonic Orchestra i nadal rozwija tę formę działalności. Jest dyrektorem muzycznym Ishikawa Music Academy w Japonii oraz jurorem wielu międzynarodowych konkursów skrzypcowych – w Hanowerze, Monachium, Londynie, Seulu i Melbourne. Koichiro Harada pełnił funkcję członka jury w 13. i 14. edycji Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu (2006 i 2011).

Za swe nagrania otrzymał Grand Prix du Disque w Montreux, nagrody Najlepszej Płyty Roku wytwórni "Stereo" i "Gramophone" oraz nominacje do Grammy Award.

[2011]