Zakhar Bron


    Zakhar Bron jest znanym na całym świecie wybitnym skrzypkiem i pedagogiem. Do grona jego studentów należą najbardziej rozpoznawalni skrzypkowie naszych czasów, wśród których należy wymienić Vadima Repina oraz Maxima Vengerova.

Zakhar Bron jest laureatem zarówno Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego imienia Henryka Wieniawskiego, jak i Konkursu imienia Królowej Elżbiety w Brukseli. Koncertował na całym świecie z wieloma orkiestrami – z Filharmonią Moskiewską i Nowosybirską, a także z licznymi zespołami hiszpańskimi, portugalskimi, niemieckimi oraz japońskimi. Współpracował z wybitnymi dyrygentami, takimi jak: Maris Yansons, Arnold Katz czy Justus Franz. Występował w wielu znamienitych salach koncertowych, m.in. w Wiener Musikverein i Tokyo Suntory Hall.

Profesor Bron rozpoczął karierę pedagogiczną jako asystent Igora Ojstracha w słynnym Moskiewskim Konserwatorium im. Piotra Czajkowskiego, będąc jeszcze przed egzaminami dyplomowymi. Następnie zamieszkał w Nowosybirsku, gdzie zapoczątkował legendarną, jak się później okazało, klasę uczniowską. To właśnie w tym czasie intensywnie nauczał takich skrzypków jak: Vadim Repin, Maxim Vengerov i Natalia Prischepenko. Klasa Zakhara Brona w Nowosybirsku stała się doskonałą kuźnią ich talentów. Razem z Prof. Bronem wyruszyli oni w trasę koncertową po Związku Radzieckim. Ze względu na swoje polskie korzenie  – jego matka jest Polką –  prowadził również klasy mistrzowskie w Polsce.

Dzięki licznym kontaktom, m.in. z Justusem Franzem, został zaproszony na zachodnie festiwale, co dało mu szansę przedstawienia własnego stylu nauczania w tym rejonie świata. Wkrótce zaproponowano mu kilka stanowisk w europejskich akademiach muzycznych. W pierwszych latach po przeprowadzce Prof. Bron zdecydował się nauczać w Królewskiej Akademii Muzycznej w Londynie, Konserwatorium w Rotterdamie, Wyższej Szkole Muzycznej  w Lubece oraz w Escuela Superior de Musica "Reina Sofia" w Madrycie. W późniejszym okresie skoncentrował swoje wysiłki na ostatnich dwóch z wymienionych szkół. W 1997 roku opuścił miłą jego sercu uczelnię w Lubece i przeprowadził się do Kolonii, by kontynuować swoje dzieło pedagogiczne w tamtejszej Wyższej Szkole Muzycznej. Nadal jednak naucza w Madrycie.

Czas Zakhara Brona wypełniała, obok prowadzenia klas mistrzowskich, pasja tworzenia muzyki oraz nauczania w niemalże każdym zakątku świata. W swojej karierze został wyróżniony kilkoma tytułami profesora honoris causa a w 1997 roku otrzymał nagrodę "Kreutz des Verdienstes, am bande" od rządu niemieckiego.

Artysta nagrał wiele płyt CD, na których znalazły się kompozycje przeznaczone na skrzypce z orkiestrą, fortepianem, gitarą oraz większymi zespołami kameralnymi. W ostatnich latach ukazało się kilka kompozycji w opracowaniu Prof. Brona pod egidą wydawnictwa muzycznego Reis und Erler. Także wydawnictwo AC Classics opublikowało dwie płyty CD z wyborem dzieł różnych kompozytorów w wykonaniu tego wybitnego skrzypka. Zakhar Bron wziął również udział w kilku produkcjach telewizyjnych, japońskich i niemieckich. W 2007 roku wydawnictwo AMA-Verlag opublikowało czterogodzinną kolekcję płyt DVD, na której Prof. Bron naucza tajników wykonywania II Koncertu skrzypcowego Henryka Wieniawskiego.