Vera Tsu Wei-ling
Znana skrzypaczka pochodząca z Chin. Profesor Central Conservatory w Pekinie. Członkini jury wielu prestiżowych konkursów na świecie, w tym Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego Sion Valais w Szwajcarii (2005 r.), Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego w Monte Carlo, Monako (2007 r.), Queen Elizabeth Competition w Brukseli (2009 i 2012 r.), I Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego Buenos Aires (2010 r.), XI Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Pablo Sarasate w Hiszpanii (wrzesień 2011 r.) oraz XIV Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu (październik 2011 r.).
Vera Tsu Wei-Ling występowała, jako solistka, z wieloma orkiestrami, m. in. z New York City Symphony, New York Symphonic Ensemble, New York Senior Concert Orchestra, Manhattan Chamber Orchestra, Charleston Symphony, London Chamber Players, Orchestra de Cannes, Budapest Radio Orchestra, The Slovakia Radio Orchestra, Hanover Symphony Orchestra, Deutsche West Radio Symphony Orchestra, Orkiestrą Symfoniczną Radia Berlin, Hong Kong Philharmonic, Singapore Symphony Orchestra i China Philharmonic Orchestra.
Vera Tsu dała recital solowy podczas prestiżowej gali Legii Honorowej w Théâtre des Champs-Elysées w Paryżu w 1993 roku. W październiku 1998 roku wystąpiła jako solistka z Orkiestrą Symfoniczną Radia Berlin w Berlinie oraz podczas tournée w Chinach. Jej solowy występ w Sali Koncertowej Urzędu Miejskiego w Hongkongu (11 grudnia 2003 roku) został niezwykle wysoko oceniony przez publiczność. Do jej osiągnięć należy również występ podczas otwarcia sezonu w Shanghai Oriental Arts Center (27 stycznia 2005 roku), na którym wykonała Koncert skrzypcowy D-dur op. 61 Ludwiga van Beethovena, pod dyrekcją światowej sławy kompozytora i dyrygenta Krzysztofa Pendereckiego.
W październiku 2007 roku artystka została zaproszona jako specjalny gość przez Forum Kobiet Na Rzecz Gospodarki i Społeczeństwa. Jej gra miała uświetnić spotkanie, które odbyło się w Deauville (we francuskiej Dolnej Normandii), z udziałem przywódców rządów wielu krajów. Była jedynym muzykiem, który dostąpił takiego zaszczytu.
18 października 2008 roku Tsu wystąpiła jako solistka podczas koncertu "Bernstein Celebration" na 11 Pekińskim Festiwalu Muzycznym. Jej wspaniała interpretacja Serenady Bernsteina zdobyła wielkie uznanie krytyków i odbiorców, w tym również samej Jamie Bernstein. Koncert ten był transmitowany na wielkim telebimie umiejscowionym na Times Square w Nowym Yorku i wywołał prawdziwą sensację.
Nagrane z udziałem Very Tsu koncerty skrzypcowe Korngolda i Goldmarka zostały ciepło przyjęte przez media muzyczne: "wykonania Tsu są szczytowym osiągnięciem i zasługują na najwyższe rekomendacje” (Fanfare Magazine). BBC Music Magazine ogłosił, że Tsu "jest skrzypaczką o wielkim dźwięku i gra z ogniem... z charakterem, rozmachem i wielkim sercem". Jak podał australijski Soundscapes Magazine: „Jeśli chodzi o technikę i temperament, Tsu jest znakomitą skrzypaczką”, podczas gdy Strad pisał o jej "ciepłym i konsekwentnie stonowanym wykonaniu”. Nagranie Koncertu Korngolda z Hong Kong Philharmonic w sezonie 1997/1998 zostało okrzyknięte przez Hong Kong Standard jako "wykonanie światowej klasy”.
Vera Tsu urodziła się w Szanghaju. Od 1980 roku mieszkała w USA. W listopadzie 2000 roku została mianowana profesorem skrzypiec w Central Conservatory w Pekinie. Pozostaje aktywna zawodowo. Występuje na scenach muzycznych w Chinach i zagranicą – zarówno jako solistka, jak i w zespołach kameralnych. W lipcu 2009 roku założyła własny zespół – China Trio.