Pavel Vernikov


Pavel Vernikov – student D. Ojstracha i S. Snitkowskiego w Moskwie, zwycięzca Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego w Monachium oraz  Vittorio Gui Grand Prix we Florencji.

Przez dwadzieścia lat prowadził intensywną działalność koncertową w charakterze solisty, także w duecie oraz jako członek Tchaikovsky Trio, koncertując w najbardziej prestiżowych salach koncertowych Ameryki i Europy, m.in. w Concertgebouw w Amsterdamie, Carnegie Hall, Kennedy Center w Nowym Jorku, Wigmore Hall w Londynie, Salle Gaveau w Paryżu, Accademia S. Cecilia w Rzymie czy La Scala w Mediolanie.

Brał udział w najlepszych sezonach koncertowych, współpracując z artystami najwyższej próby, takimi jak: Ś. Richter, K. Zimerman, J. Galway, C. Ivaldi, A. Meunier, P. Gallois, M. Tipo, N. Gutman, O. Kagan, Y. Bashmet, E. Virsaladze i A. Pay. Jest założycielem Rosyjskiej Akademii dla Profesjonalnych Muzyków w  Portogruaro. Prowadzi kursy dla zaawansowanych w Scuola di Musica di Fiesole oraz w Szkole Muzycznej w Kuhmo (Finlandia), jak również kursy i seminaria w: Konserwatorium Paryskim, Stuttgart Hochschule, Rubin Academy w Tel Avivie i Casals Festival w Prado. Obecnie naucza na Uniwersytecie w Wiedniu.

Pavel Vernikov często pełni funkcję członka jury znaczących międzynarodowych konkursów.

Nagrywał dla RCA, Ondine i Dynamic.

Gra na skrzypcach Gianbattista Guadagnini (ex Contessa Crespi, ex Brengola), Piacenza 1747, z kolekcji Fondazione Pro Canale w Mediolanie.