Leonid Kerbel


   Urodził się w Charkowie na Ukrainie, obecnie mieszka w Brukseli.  Naukę gry na skrzypcach rozpoczął w wieku czterech lat u Prof. Kozlovichera w Charkowie, później kontynuował studia u Prof. Yankilevicha w Moskwie. W wieku jedenastu lat wyemigrował z rodzicami do Izraela, gdzie podjął naukę w klasie Prof. Yair Klessa.

Leonid Kerbel jest laureatem i zdobywcą pierwszych nagród w konkursach Akademii Muzycznej Samuela Rubina w Tel Awiwie oraz w Clairmont (jako solista i członek zespołu kameralnego), grał ze światowej sławy artystami, takimi jak  Paul Badura-Skoda, Sidney Harth oraz Mark Lubotski.

Od 1988 roku, tj. od zamieszkania na stałe w Brukseli, dzieli swój czas pomiędzy prowadzeniem klasy skrzypiec a koncertami muzyki kameralnej.

W stylu wykonawczym, jak również w stylu nauczania, Leonida Kerbela można dostrzec bezpośrednie bądź też pośrednie wpływy jego mistrzów, do których należą: Joseph Gingold, Rosa Fain, Isaac Stern, William Pleeth, Janos Starker, Adolf Bush oraz Leonid Kogan.

Leonid Kerbel od piętnastu lat regularnie prowadzi klasy mistrzowskie na Letnim Festiwalu Muzycznym w Sewannee (USA). Bierze udział w festiwalach, takich jak: Festival de minimes, Festival de l'été Mosan, Festival de Mozart i Festival van Vlaanderen. Koncertuje jako solista i koncertmistrz w wielu orkiestrach Europy, Izraela i Stanów Zjednoczonych. Nagrywał dla Radia Izrael, BRTN, RTBF, jak również USA National Radio.

Leonid Kerbel był pierwszym skrzypkiem następujących kwartetów smyczkowych: Gertler, Horta i Contrast. Obecnie jest członkiem Trio Sonnetto. W 1999 roku powołał Musica Mundi International Chamber Music course and Festival dla młodych i utalentowanych muzyków.