Marina Jaszwili


   
Marina Jaszwili (fot. 1 ze Stanisławem Wisłockim w 1952 r. podczas II Konkursu Skrzypcowego im. Wieniawskiego);


Marina Jaszwili
(1932) urodziła się w Tbilisi w Gruzji w rodzinie muzyków. Naukę gry na skrzypcach rozpoczęła w wieku sześciu lat u swojego ojca – profesora Luarsaba Jaszwili, którą następnie kontynuowała w Konserwatorium im. P. Czajkowskiego w Moskwie w klasie prof. K. G. Mostrasa. Zadebiutowała z orkiestrą w wieku dziewięciu lat. Mając lat jedenaście zaczęła regularnie koncertować. Po wygranym Konkursie im. Jona Kublika w Pradze, odbyła trasę koncertową po byłym Związku Radzieckim i poza jego granicami. W 1952 roku otrzymała trzecią nagrodę w II Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. H. Wieniawskiego w Poznaniu. Znalazła się również w gronie laureatów Konkursu Skrzypcowego im. Królowej Elżbiety w Brukseli. Trzykrotnie gościła w Poznaniu jako jurorka Konkursu Wieniawskiego (edycje 1986, 1996, 2006).

Przez pięć lat była dyrektorem artystycznym Orkiestry Kameralnej Gruzji, występowała z Orkiestrą Concertgebouw w Holandii, pracowała z takimi dyrygentami, jak Roberto Benzi, Franz Andre, Yury Svetlanov i Gennady Rozdżestwienski. Występowała w wielu krajach, m.in. Szwecji, we Włoszech, Niemczech, Francji, Czechach, Izraelu, Turcji oraz w krajach Ameryki Południowej. Prowadziła warsztaty w Szwajcarii, Francji, Hiszpanii, Polsce i Niemczech.

Przez ponad trzy dekady była profesorem skrzypiec w Konserwatorium Moskiewskim.

Marina Jaszwili zmarła w Moskwie 8 lipca 2012 roku.

[2012]

Marina Jashwili (USSR) - Adam Andrzejowski - Burleska - Aleksandra Yemilyanova (piano).mp3 3.04 MBNagranie pochodzi z prezentacji konkursowych (1952).


Dwudziestoletnia podczas poznańskiego II Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego (1952) Marina Jaszwili, wyróżniła się na estradzie Auli Uniwersyteckiej pięknym, ciemnym dźwiękiem wydobywanym z instrumentu Guarneriego, wrażliwością na barwę, nieskazitelnością intonacyjną oraz niezwykłym, wolnym od zbędnego patosu wykonaniem Koncertu A-dur Mieczysława Karłowicza.