Magdalena Suchecka Richter


 
Magdalena Suchecka w 1981 roku. VIII Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. H. Wieniawskiego.Magdalena Suchecka
Richter (ur. 17 lutego 1958 roku w Gdańsku, w rodzinie muzyków) rozpoczęła naukę gry na skrzypcach w szóstym roku życia, którą kontynuowała w klasie prof. Stefana Hermana w Średniej Szkole Muzycznej w Gdańsku (dyplom z odznaczeniem). W 1980 roku z wyróżnieniem ukończyła studia w klasie skrzypiec Krzysztofa Jakowicza w warszawskiej Akademii Muzycznej. Następnie została asystentką w tej uczelni. Kontynuowała studia w Stanach Zjednoczonych na Uniwersytecie w Bostonie oraz Longy School of Music pod kierunkiem Romana Totenberga. Posiada ponadto dyplom Juilliard School of Music, w której to uczelni była stypendystką w klasie Dorothy DeLay, uhonorowaną Nagrodą Nadzwyczajnego Studenta Ameryki.

Jest laureatką szeregu nagród w konkursach i festiwalach, m.in. otrzymała wyróżnienie na Międzynarodowym Konkursie Radiofonii w Pradze (1973) i trzecią nagrodę w Międzynarodowym Konkursie Młodych Skrzypków w Paryżu (1975). W 1981 roku została wyróżniona w 8. edycji Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniawskiego w Poznaniu. Otrzymała również stypendium Szkoły Muzycznej w Aspen, a także Nagrodę Specjalną Międzynarodowego Konkursu Amerykańskiej Muzyki Współczesnej w Nowym Jorku.

Artystka od czternastego roku życia koncertuje w kraju i za granicą, bierze udział w audycjach radiowych i telewizyjnych. Występowała jako solistka m.in. z orkiestrami Filharmonii Warszawskiej i Krakowskiej, Boston Pops, Cape Ann Symphony, Nashua Philharmonic, Wellesley Symphony, Symphony by the Sea. Dawała recitale muzyki kameralnej z takimi artystami jak Arthur Balsam, Ronald Feldman, Roman Totenberg, Judi Stillman czy Elise Jackendoff. Skrzypaczka jest również członkinią New England String Quartett.

Magdalena Suchecka Richter z wielką pasją oddaje się pracy pedagogicznej. Jest kierowniczką wydziału instrumentów smyczkowych prywatnej szkoły podstawowej New England Conservatory oraz Rivers School Conservatory. Jest również dyrektorem orkiestry kameralnej Rivers School. W maju 2009 roku NEC uhonorował ją prestiżową nagrodą Jean Stackhouse Award za zasługi w dziedzinie dydaktyki skrzypcowej.

Artystka mieszka w Bostonie.


[2012]
źródło: www.necmusic.edu


Magdalena Suchecka podczas przesłuchań I etapu VIII Konkursu Wieniawskiego (15.10.1981) / fot. Z. Staszyszyn. Archiwum TMiHW