Eijin Nimura


            
Eijin Nimura. Zdjęcia katalogowe - kolejno IX i X Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. H. Wieniawskiego (1986, 1991).Eijin Nimura
(ur. 24 sierpnia 1970 r. w Tokio) w czwartym roku życia został wprowadzony w arkana gry skrzypcowej przez ojca - profesora Hideyuki Nimura. Dwa lata później opiekę przejął profesor Yoshio Unno. W 1976 roku wstąpił do średniej szkoły muzycznej przy Narodowym Uniwersytecie Sztuki i Muzyki w Tokio, a w 1989 roku podjął studia na tej uczelni w klasie profesora Kazuhiko Sawy. Jego pedagogiem był także profesor Tanaka. W 1980 roku, po nagraniu m.in. Kaprysów Paganiniego dla studia Sony CBS, został zaproszony na prywatne lekcje u profesor Dorothy DeLay w Juilliard School of Music. W tym czasie z wielkim powodzeniem wystąpił jako solista na Festiwalu w Aspen. Wyjazdy do Stanów Zjednoczonych kontynuował również w następnych latach. W 1981 roku został zaproszony do USA, gdzie zagrał koncert w obecności Maestro Eugene Ormándy'ego oraz członków Orkiestry Filadelfijskiej.

Jest laureatem krajowych i międzynarodowych konkursów muzycznych. Otrzymał pierwsze nagrody w 1980 roku na 34. Ogólnojapońskim Konkursie Skrzypków Szkół Podstawowych, w 1984 roku na 34. Konkursie Szkół Średnich Japonii, a w 1988 roku III nagrodę na 35. Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym "Premio Paganini" w Genui. W 1986 roku na IX Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. H. Wieniawskiego w Poznaniu otrzymał dyplom uczestnictwa w II etapie z zaszczytną wzmianką, w 1991 roku zdobył wyróżnienie w kolejnej dziesiątej edycji konkursu (nagrodę pieniężną przekazał na rzecz Towarzystwa Muzycznego im. H. Wieniawskiego w Poznaniu).


[1991]