Yoshio UnnoYoshio Unno w 1991 roku.Yoshio Unno
urodził się 1936 roku w Tokio. Jego pedagogami byli J. Unno, T. Uzuka, M. Schwalbe, J. Szigeti. Debiutował w 1958 roku jako solista Tokijskiej Orkiestry Symfonicznej NHK, rok później został koncertmistrzem tego zespołu. W 1968 roku odniósł sukces grając w Moskwie z orkiestrą symfoniczną Radia Moskiewskiego pod dyr. Rozdżestwieńskiego Koncert skrzypcowy Mendelssohna. Wystąpił jako solista na Festiwalu Praska Wiosna, w Wiedeńskim Towarzystwie Muzycznym, w amsterdamskim Concertgebouw, w Brukselskim Pałacu Sztuk Pięknych, w Schauspielhaus w Berlinie. Odbył tournée koncertowe po licznych krajach Europy, Ameryki Południowej i w USA.

Zasiadał w jury międzynarodowych konkursów skrzypcowych, np. Królowej Elżbiety w Brukseli, CIEM w Genewie, Premio Paganini w Genui. Wychował wielu laureatów międzynarodowych konkursów, w tym również Konkursu im. H. Wieniawskiego, w którego jury zasiadał czterokrotnie (1977, 1981, 1991, 1996).

Jest dyrektorem artystycznym zespołu Tokyo Virtuosi, należy do Ekskluzywnych Solistów Towarzystwa Nagraniowego CBS-Sony.

[1991]