Piotr Janowski. Legenda

3-płytowy album CD


Wiosną 2013 roku staraniem Fundacji im. Piotra Janowskiego ukazał się wyjątkowy trzy-płytowy album CD pt. "Piotr Janowski - Legenda" zawierający nagrania z przesłuchań V Międzynarodowego Konkursu Skrzypowego im. Henryka Wieniawskiego (1967), wybór nagrań z Archiwum Polskiego Radia, jak również amerykańskie kreacje wybitnego skrzypka. W dołączonej do albumu książeczce opublikowane zostały m.in. teksty Piotra Janowskiego poświęcone Henrykowi Wieniawskiemu i jego kompozycjom. Wyboru tekstów i nagrań dokonała Joanna Maklakiewicz, żona śp. Piotra Janowskiego.

booklet cmyk compr.jpg 16.44 kB Piotr Janowski. Legenda - CD 1 Piotr Janowski - zwycięzca V Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniawskiego (1967) / Archiwum Joanny Maklakiewicz Piotr Janowski / Archiwum Joanny Maklakiewicz Piotr Janowski. / Archiwum Joanny Maklakiewicz Piotr Janowski. Legenda - CD 2 P. Janowski / Archiwum Joanny Maklakiewicz Piotr Janowski / Z archiwum Joanny Maklakiewicz Piotr Janowski. Legenda - CD 3 Piotr Janowski  / Archiwum J. Maklakiewicz

Szanowni Państwo,

Wydanie niniejszego albumu było moim głównym celem od śmierci Męża. Wybierając tytuł zdecydowałam się na użycie słowa - Legenda, gdyż słowo to kojarzyło mi się z Piotrem zanim jeszcze go poznałam. Jednocześnie jest to tytuł najbardziej chyba znanego utworu Henryka Wieniawskiego, z którego muzyką Mąż związał życie. Piotr nie pozostawił nagrania "Legendy", chociaż grał ją często i – jak wszystkie inne utwory kompozytora – w sposób nadzwyczajny i niepowtarzalny. Ja mam do dziś w uszach jego interpretację tego utworu. Niestety nie mogę na razie Państwu jej przedstawić. Mam nadzieję, że może jeszcze odnajdą się nagrania z koncertów i można będzie uzupełnić fonografię.

W niniejszym albumie przedstawiamy zapis występów 16-letniego Piotra na V Międzynarodowym Konkursie im. Henryka Wieniawskiego, które przyniosły mu upragnioną przez Polskę I nagrodę. Nagrania te wypełniają w całości pierwszą płytę. Dokonaliśmy małej korekty kolejności, żeby zacząć utworami Henryka Wieniawskiego. W rzeczywistości Piotr grał poszczególne etapy chronologicznie.

Na drugiej płycie znajdą Państwo wybór nagrań dokonanych dla Archiwum Polskiego Radia w ciągu trzech lat pomiędzy konkursem, a wyjazdem do USA. Pierwsze pozycje zostały nagrane 6 grudnia, dniu, który później okaże się datą śmierci.

Trzecia płyta to nagrania live ze Stanów Zjednoczonych: solo z Curtis Institute of Music w Filadelfii oraz „New Arts Trio” z festiwalu w Chautauqua, NY. Ostatnie nagrania pochodzą z mojego archiwum.

W książeczce znajdą Państwo także Piotra przemyślenia o muzyce Henryka Wieniawskiego. Spisywałam je ze wspomnień Męża, użytych do jego pracy doktorskiej. Utwory, o których pisze Piotr są nagrane na płytach "Henryk Wieniawski. Dzieła wszystkie" norweskiego wydawnictwa 2L. Dla potrzeb książeczki skróciliśmy profesjonalne, szczegółowe analizy. Zainteresowanych odsyłam do pracy doktorskiej.

Chciałabym zwrócić uwagę na fakt, jak blisko związany był Piotr z Wieniawskim – znał jego uczniów i uczniów jego uczniów. Mówił mi kiedyś, że jest całkowicie przekonany, że WIE jak Wieniawski grał i o co mu chodziło. Uważał także, że właśnie muzyka Henryka Wieniawskiego jest tym, co po nim pozostanie. A Piotr był bardzo skromnym człowiekiem i rzadko o sobie mówił, za to ze swadą opowiadał o innych. W tym wypadku, jak zawsze w sprawach sztuki, miał całkowitą rację – jest uznawany za najwybitniejszego współczesnego interpretatora utworów Henryka Wieniawskiego.

W tym miejscu chciałabym podziękować wszystkim osobom, których bezinteresowna pomoc pomogła stworzyć najpierw fundację imienia Piotra Janowskiego, a teraz i niniejszy album. Od chwili śmierci Męża otacza mnie łańcuszek ludzi dobrej woli, zdarzały się niezwykłe, niemożliwe do przewidzenia koincydencje, udało nam się bardzo wiele. Piotr byłby zdziwiony i głęboko poruszony wiedząc jak bardzo serdecznie ludzie go pamiętają i jaki ślad w życiu wielu osób pozostawił.

Mąż był obywatelem świata, mieszkał w wielu miastach i krajach, ale kilka miejsc chciałabym wyróżnić. Rodzinne miasto Grudziądz najwięcej czyni dla utrwalania jego pamięci. I Urząd Miasta, i Szkoła Muzyczna, i Centrum Kultury „Teatr". A tak naprawdę to ludzie z tych instytucji oraz zwykli mieszkańcy.

Olbrzymie wsparcie okazali mi także pracownicy The Curtis Institute of Music w Filadelfii oraz Dział Licencji Biura Leonarda Bernsteina w Nowym Jorku. Wszystkim Państwu najserdeczniej dziękuję!

Głównym celem Fundacji imienia Piotra Janowskiego jest upowszechnianie spuścizny Artysty. Płyty Piotra Janowskiego są bardzo trudno dostępne na rynku. Zawsze z przyjemnością udostępnimy lub pomożemy w dostarczeniu Jego nagrań. Prosimy pisać na nasz adres: fundacja@piotr-janowski.pl.

Zapraszamy także na stronę fundacji www.piotr-janowski.pl.

Album jest prezentem dla przyjaciół, studentów oraz wielbicieli Piotra Janowskiego.


Joanna Maklakiewicz, żona Piotra Janowskiego



CD 1 (58:20)

V MIĘDZYNARODOWY KONKURS IM. HENRYKA WIENIAWSKIEGO LIVE 

1. HENRYK WIENIAWSKI, POLONEZ A-dur op. 21 (8:56)
Piotr Janowski – skrzypce, Zofia Vogtman – fortepian

2. HENRYK WIENIAWSKI, SCHERZO-TARANTELLA g-moll op. 16 (4:50)
Piotr Janowski – skrzypce, Zofia Vogtman – fortepian

3. HENRYK WIENIAWSKI, KAPRYS A-dur op. 10 nr 4 "Le staccato" (2:27)
Piotr Janowski – skrzypce

4. NICCOLO PAGANINI, KAPRYS a-moll op. 1 nr 24 (9:08)
Piotr Janowski – skrzypce, Zofia Vogtman – fortepian

JOHANN SEBASTIAN BACH, 3 SONATA C-dur BWV 1005
5. Largo (4:13)
6. Allegro assai (4:06)
Piotr Janowski – skrzypce

FRANCESCO GEMINIANI , SONATA B-dur op.1 nr 5
7. Adagio (3:06)
8. Fuga. Vivace (3:28)
9. Affettuoso (3:05)
10. Gigue (2:26)
Piotr Janowski - skrzypce

HENRYK WIENIAWSKI, 2 KONCERT d-moll op. 22
11. Romance. Andante non troppo (5:51 )
12. Allegro con fuoco. Allegro. Moderato alla Zingara (6:25)
Piotr Janowski – skrzypce
Orkiestra Państwowej Filharmonii w Poznaniu
Zdzisław Szostak – dyrygent

CD 2 (74:40)

Z ARCHIWUM POLSKIEGO RADIA

GIUSEPPE TARTINI, SONATA g-moll op. 1 nr 10 „Didona abbandonata” /
Piotr Janowski
–skrzypce, Zofia Vogtman – fortepian
1. Tempo moderato (4:57)
2. Allegro con fuoco (2:07)
3. Largo (2:30)
4. Allegro comodo (2:07)
(data nagrania 06.12.1967)

WOLFGANG AMADEUS MOZART, SONATA G-dur KV 301 / Piotr Janowski – skrzypce, Maciej Paderewski – fortepian
5. Allegro con brio (7:56)
6. Allegro (5:38)
(data nagrania 16.07.1970)

7. WOLFGANG AMADEUS MOZART, ADAGIO E-dur KV 261 (7:05) / Piotr Janowski – skrzypce, Zofia Vogtman – fortepian
(data nagrania 06.12.1967)

8. MAURICE RAVEL, TZIGANE (10:05) / Piotr Janowski – skrzypce, Zofia Vogtman – fortepian
(data nagrania 14.04.1969)

9. SIERGIEJ RACHMANINOW, WOKALIZA op. 34 nr 14 (5:23) / Piotr Janowski – skrzypce, Maciej Paderewski – fortepian
(data nagrania 11.03.1970)

KAROL SZYMANOWSKI, MITY op. 30 / Piotr Janowski – skrzypce, Jerzy Lefeld – fortepian
10. Źródło Aretuzy (5:08)
11. Narcyz (6:45)
12. Driady i Pan (7:07)
(data nagrania 27.05.1968)

13. BÉLA BARTÓK, RUMUŃSKIE TAŃCE LUDOWE HS 41 (1913) (5:53) /
Piotr Janowski
– skrzypce, Maciej Paderewski –fortepian
(data nagrania 11.03.1970)

14. GRAŻYNA BACEWICZ, OBEREK nr 1 (1:36) / Piotr Janowski – skrzypce, Maciej Paderewski – fortepian
(data nagrania 11.03.1970)

CD 3 (58:07)

LIVE FROM AMERICA

JOHANN SEBASTIAN BACH, SONATA NR 1 g-moll, BWV 1001 / Piotr Janowski - skrzypce
1. Adagio 4:26
2. Fuga (Allegro) 5:49
3. Siciliana 3:39
4. Presto 2:29

EUGÈNE YSAŸE, SONATA NR 4 e-moll / Piotr Janowski - skrzypce
5. Allemanda, Sarabanda, Finale 11:27

ANTONÍN DVORÁK, TRIO NR 4 "DUMKY" / "New Arts Trio":
Piotr Janowski - skrzypce, Steven Doane - wiolonczela, Rebecca Penneys - fortepian

6. Dumka I Lento Maestoso 3:47
7. Dumka II Poco Adagio 5:55
8. Dumka III Andante 4:57
9. Dumka IV Andante Moderato (Quasi Tempo di Marcia) 4:19
10. Dumka V Allegro 3:17
11. Dumka VI Lento Maestoso 4:47

12. FELIX MENDELSSOHN, TRIO d-moll op. 49 SCHERZO 3:02 / "New Arts Trio":
Piotr Janowski - skrzypce, Steven Doane - wiolonczela, Rebecca Penneys - fortepian


SŁÓW KILKA O WSPÓŁWYKONAWCACH

Steven Doane (ur. 1950) - amerykański wiolonczelista, obecnie profesor Eastman School of Music i Royal Academy of Music w Londynie, nagrodzony m.in. Diapason d'Or oraz nagrodą Piatigorskiego.

Jerzy Lefeld (1898-1980), polski pianista, kameralista, kompozytor i pedagog. Wieloletni profesor warszawskiej uczelni, do jego uczniów należał m.in. Witold Lutosławski. Występował z najwybitniejszymi muzykami swoich czasów.

Maciej Paderewski (1943-2010), polski pianista, kameralista, pedagog, profesor Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina. Dokonał wielu nagrań muzyki kameralnej, uhonorowany m.in. nagrodą Diapason d'Or.

Rebecca Penneys (ur. 1946), amerykańska pianistka, laureatka nagrody krytyków na VII Międzynarodowym Konkursie im. Fryderyka Chopina w Warszawie, założycielka „The New Arts Trio”. Obecnie profesor fortepianu w Eastman School of Music.

Zdzisław Szostak (ur. 1930), polski kompozytor i dyrygent. Dyrektor artystyczny Filharmonii w Poznaniu (1967-71), profesor Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Łodzi.

Zofia Vogtman (1921 -2003), polska pianistka, kameralistka. Wieloletni pedagog Akademii Muzycznej w Warszawie, na stałe współpracowała z prof. Ireną Dubiską.

Albumy Piotr Janowski. Legenda. Fot. K. Kułagowska-Urbaniak Joanna Maklakiewicz / fot. Paweł Miecznik J. Maklakiewicz. / fot. Paweł Miecznik Joanna Maklakiewicz, żona śp. Piotr Janowskiego. / fot. Paweł Miecznik Przemawia Joanna Maklakiewicz. Fot. K. Kułagowska-Urbaniak / Fot. K. Kułagowska-Urbaniak Joanna Maklakiewicz / Fot. K. Kułagowska-Urbaniak Sylwester Gozdowski, Prezes Zarządu Fundacji im. Piotra Janowskiego  / Fot. Katarzyna Kułagowska-Urbaniak Wspomnieniami o Piotrze Janowskim podzieliła się Alina Kurczewska, Wiceprezes Towarzystwa Muzycznego im. H. Wieniawskiego i dziennikarka Radia Merkury / fot. KKU Elizabeth Rossmiller i Waldemar Łyś.  / Fot. K. Kułagowska-Urbaniak Elizabeth Rossmiller i Waldemar Łyś - tłumacz / Fot. K. Kułagowska-Urbaniak Irena Maklakiewicz, członkini Zarządu Fundacji im. Piotra Janowskiego wręcza uczestnikom spotkania egzemplarze albumu.  Płytę odbiera Jerzy Kur. / K. Kułagowska-Urbaniak W. Łyś i E. Rossmiller.  / Fot. Katarzyna Kułagowska-Urbaniak W środku Joanna Maklakiewicz, z lewej Sylwester Gozdowski - Prezes Fundacji im. P. Janowskiego, z prawej Andrzej Wituski - Dyrektor Konkursów im. H. Wieniawskiego / fot. KKU Joanna Maklakiewicz i Andrzej Wituski / Fot. K. Kułagowska-Urbaniak Albumy prezentowały się wspaniale / fot. KKU

Audycja Aliny Kurczewskiej o Piotrze Janowskim i premierze albumu w Towarzystwie Muzycznym. Zawiera archiwalny wywiad ze skrzypkiem (1999) oraz rozmowy z Joanną Maklakiewicz i gośćmi wydarzenia.

Radio Merkury (25.06.2013)