Michał GrabarczykMichał Grabarczyk ukończył z wyróżnieniem Państwową Podstawową Szkołę Muzyczną oraz Państwowe Liceum Muzyczne w Łodzi w klasie prof. Zbigniewa Friemana. Otrzymał stypendium zagraniczne Ministra Kultury i Sztuki. Również z wyróżnieniem ukończył Konserwatorium Moskiewskie w klasie prof. Dymitra Cyganowa oraz Zorii Szichmurzajewej.

Już w czasie studiów rozpoczął bogatą działalność koncertową. Został laureatem kilku międzynarodowych konkursów skrzypcowych: Konkursu im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu (w 1967 r. VI nagroda), Konkursu Jacques’a Thibaud w Paryżu (1969 r. - srebrny medal), Konkursu im. Nicolo Paganiniego w Genuii (1970 r. - III nagroda), Festiwalu Muzycznego w Bordeaux (1976 r. - srebrny medal).

Po zakończeniu studiów, na zaproszenie ówczesnego rektora Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Poznaniu, prof. Stefana Stuligrosza, rozpoczął w tej uczelni w roku 1971 działalność dydaktyczną.

Jako koncertmistrz, kameralista i solista współpracował z najwybitniejszymi orkiestrami symfonicznymi, a także kameralnymi w Polsce: Orkiestrą Kameralną Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Karola Teutscha, Orkiestrą Kameralną Wojciecha Rajskiego, Polską Orkiestrą Kameralną Jerzego Maksymiuka, odbywając szereg tournée zagranicznych. Koncertował w większości krajów Europy, w USA, Australii, Nowej Zelandii, Japonii, na Jamajce i na Kubie.

Dokonał wielu nagrań archiwalnych - telewizyjnych i radiowych. Jako pierwszy w Europie nagrał na płytę cykl kaprysów Henryka Wieniawskiego L’ecole moderne op.10. Nagranie to wydano również w Anglii.

Jest jurorem kilku międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów skrzypcowych. Od kilku kadencji jest członkiem Zarządu Towarzystwa im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu. Stale współpracuje z Akademią Muzyczną w Poznaniu. Pod jego kierunkiem ukończyło studia kilkudziesięciu zdolnych skrzypków.

Obecnie jest profesorem zwyczajnym Akademii Muzycznej w Poznaniu oraz profesorem gościnnym Akademii Muzycznej w Łodzi, łącząc działalność koncertową z pedagogiczną.

[2015]


Fot. Michał Grabarczyk podczas Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniawskiego (1967).

Michał Grabarczyk (Poland) - Nicolo Paganini - Paweł Kochański - La Campanella - Elena Pashkova (piano).mp3 4.43 MB


Michał Grabarczyk (Poland) - Henryk Wieniawski - Polonaise in D major, Op. 4 - Elena Pashkova (piano).mp3 4.67 MBNagranie z prezentacji konkursowych (1967).