Elisa Kawaguti


 
Elisa Kawaguti w 1981 roku. VIII Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. H. Wieniawskiego.


Elisa Kawaguti (ur. 8 czerwca 1959 roku w Kitakyushu) rozpoczęła naukę gry na skrzypcach w wieku pięciu lat. Mając lat dziesięć zajęła drugie miejsce w Ogólnojapońskim Konkursie Muzycznym. Ukończyła Narodowy Uniwersytet Sztuk Pięknych i Muzyki w Tokio w klasie prof. prof. Yoshio Unno i Hisaoki Ohno.

Wygrała dwie edycje Japońskiego Konkursu Muzycznego czasopisma "Mainichi" i korporacji medialnej N.H.K. (w 1979 i 1980 roku). Po sukcesie na Konkursie Wieniawskiego w 1981 roku (druga nagroda) zdobyła laury na konkursach: im. Nicolo Paganiniego w Genui (1984) i im. Królowej Elżbiety w Brukseli (1985), gdzie zresztą kończyła studia podyplomowe u profesora André Gertlera w Królewskim Konserwatorium Muzycznym w Brukseli. Także w stolicy Belgii studiowała dyrygenturę. W latach 1996-2000 była koncertmistrzem Królewskiej Filharmonii Flandryjskiej. W 1994 roku założyła Festiwal Muzyczny Euro Nippon, który ma za zadanie jednoczyć młodych skrzypków z całego świata (organizuje m.in. kursy mistrzowskie w Alden Biesen, Kitakyushu i Bordeaux.

Elisa Kawaguti mieszka w Belgii, będąc pedagogiem w Lemmens Institute w Leuven oraz pierwszym skrzypkiem Spiegel String Quartet. Ponadto jest członkinią duetów Yves Storms (skrzypce i gitara) i Sayaka Seidel (skrzypce i fortepian). Prowadzi kursy mistrzowskie na całym świecie, często występuje w charakterze jurora na rozmaitych japońskich konkursach i festiwalach. Prowadzi ożywioną działalność koncertowo-nagraniową, także jako kameralistka. Występuje w Europie, Ameryce Południowej, Chinach i Japonii.

Jest ceniona przez słuchaczy i krytyków przede wszystkim za krystaliczny dźwięk oraz bogatą duszę muzyczną. Uczniowie podziwiają ją za jej metody nauczania, oparte na świadomym wykorzystywaniu w grze indywidualnych cech anatomicznych.


[2011]

Elisa Kawaguti (Japan) - Ludwig van Beethoven - Violin Concerto in D major Op. 61, I. Allegro non troppo - Poznań Philharmonic Orchestra conducted by Marek Pijarowski.mp3 23.26 MBNagranie z prezentacji konkursowej (Konkurs Wieniawskiego, 1981).