Robert Kabara


     
Fot. 1 Robert Kabara w 1986 roku.
Fot. 2 Ewgenij Buszkow (w środku) - I nagroda; Nobu Wakabayashi (z lewej) - III nagroda; Robert Kabara (z prawej) - III nagroda.
Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. H. Wieniawskiego (1986). Archiwum TMiHW.



Szef artystyczny Sinfonietty Cracovia (od 1994 roku), która należy do grona najlepszych orkiestr kameralnych w Europie, ciesząc się na co dzień współpracą wybitnych solistów i dyrygentów, spośród których wystarczy wymienić nazwiska takich osobistości świata muzycznego, jak Krzysztof Penderecki, Maxim Vengerov oraz Gabriel Chmura i Jerzy Maksymiuk.

Robert Kabara (ur. 12.01.1964) jest wirtuozem skrzypiec, utytułowanym w wielu międzynarodowych konkursach: zwycięzcą w Australia Bicentennial w Adelajdzie, laureatem IX Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego Henryka Wieniawskiego w Poznaniu (III nagroda i 9 nagród pozaregulaminowych) i zdobywcą nagrody specjalnej w Konkursie im. Zino Francescatiego w Marsylii.

Robert Kabara - laureat III nagrody na IX Konkursie im. H. Wieniawskiego (1986). / fot. Z. Staszyszyn Robert Kabara - laureat III nagrody na IX Konkursie im. H. Wieniawskiego / fot. Z. Staszyszyn

Robert Kabara (Poland) - Sergei Prokofiev - Violin Concerto No. 1 in D minor Op. 19, I. Andantino - Poznań Philharmonic Orchestra conducted by Jerzy Salwarowski.mp3 8.69 MB



Nagranie z prezentacji konkursowej (Konkurs Wieniawskiego, 1986).


Od trzech lat występuje także jako altowiolista, grając m.in. w ducie z Maximem Vengerovem Sinfonię Concertante W. A. Mozarta, a pod batutą Krzysztofa Pendereckiego Koncert altówkowy Maestro w Alte Oper we Frankfurcie i w Konserwatorium Moskiewskim. Działalność koncertową kontynuuje także jako dyrygent, mając za mentora światowej sławy Maestro, Jerzego Maksymiuka.


Robert Kabara w duecie z Maximem Vengerovem (Koncert "Legenda Wituskiego", Poznań, Aula UAM, 11 marca 2012).



Jest artystą, który koncertował na najbardziej renomowanych scenach Europy i świata. Ma w dorobku liczne nagrania płytowe, radiowe i telewizyjne, wśród których wyróżnione zostały nagrodą Fryderyki '98 Pory roku A. Vivaldiego, a nagranie I Koncertu skrzypcowego K. Pendereckiego z Sinfoniettą Cracovia otrzymało Diapason d’Or we Francji.

W jego biografii, która obejmuje ponadto stanowisko szefa i dyrektora artystycznego Sinfonietty Cracovia, autora i animatora projektów koncertowych „La Musica da Camera”, „Grand Virtuoso” oraz „Wieniawski Avantgarde”, jak również  pedagoga w Akademii Muzycznej w Krakowie w stopniu doktora habilitowanego, znajduje się także wyjątkowe, bo historyczne doświadczenie muzyczne: tournée po dwóch kontynentach z Krystianem Zimermanem w roli lidera jego Polskiej Orkiestry Festiwalowej, odbyte dla uczczenia 150. rocznicy śmierci Fryderyka Chopina.


   
Robert Kabara w 2012 roku.


Robert Kabara rozpoczął naukę gry na skrzypcach w wieku sześciu lat. W latach 1978 i 1979, kiedy był uczniem średniej szkoły muzycznej, został laureatem Ogólnopolskiego i Międzynarodowego Konkursu Młodych Skrzypków w Lublinie. Ukończył Akademię Muzyczną w Krakowie, gdzie kształcił się pod kierunkiem prof. Eugenii Umińskiej i doc. Kaji Danczowskiej. Swój warsztat doskonalił pod kierunkiem O. Krysy, W. Marschnera, G. Zhyslina, Y. Menuhina. W 1983 roku zdobył pierwszą nagrodę na Ogólnopolskim Konkursie Muzyki Kameralnej, rok później został laureatem drugiej nagrody na III Ogólnopolskim Konkursie Skrzypcowym im. Z. Jahnkego w Poznaniu.


[2012]