Patricia Shih


 
Patricia Shih w 1986 roku. IX Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. H. Wieniawskiego. Archiwum TMiHW.Patricia Shih (ur. 18 lipca 1971 roku w New Westminster) gra na skrzypcach od czwartego roku życia. Kształciła się początkowo w Bellingham, a następnie w Akademii Muzycznej w Vancouver. Od 1982 roku pozostawała pod opieką dr Lise Elson, od 1984 roku uczęszczała do Mount Royal College w Calgary. Podjęła również naukę u prof. Josefa Gingolda w Indianapolis, który opisał ją jako" jeden z największych talentów, jakie kiedykolwiek uczył. Jej wspaniała technika, wrodzona muzykalność, poczucie stylu i wirtuozeria nie mają sobie równych".

Patricia Shih uczestniczyła w szeregu konkursów w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych, zajmując w nich czołowe lokaty, w tym z najwyższym wyróżnieniem w Konkursie Muzyki Kanadyjskiej (1984 i 1985) oraz Festiwalu Młodych Artystów w Seattle. W wieku piętnastu lat występowała z recitalami oraz w charakterze solistki w tak znamienitych salach koncertowych jak Wigmore Hall w Londynie czy Carnegie Hall w Nowym Jorku. W 1986 roku była najmłodszą uczestniczką IX Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniawskiego  i ulubienicą poznańskiej publiczności. Jury uhonorowało ją wyróżnieniem. W 1989 roku została laureatką nagrody kanadyjskiej Fundacji Sylva Gelber. Skrzypaczka otrzymała również Nagrodę Mozarteum w Salzburgu.

Koncertowała ze znakomitymi orkiestrami symfonicznymi (m.in. Królewską Orkiestrą Filharmoniczną; Filharmoniami w Toronto i Seattle, Monachijską Orkiestrą Kameralną czy Polską Orkiestrą Radiową), uczestniczyła w festiwalach muzycznych, występowała w radio i telewizji.

Jest członkinią Borealis String Quartet.
Gra na skrzypcach Lorenzo Storioni (Cremona, ca. 1780).

[2012]


Skrzypaczka w trakcie występu na IX Konkursie Wieniawskiego.