Michaił Wajman
Michaił Wajman. VII Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. H. Wieniawskiego (1977). Fot. z lewej - J. Unierzyski.
Jego
wykonanie partit cechują niezrównana technika skrzypcowa, spokój
oraz czystość tonalna.(…)
Robin Stowell,
„The Strad Magazine”
Gra
Michaela Vaimana odznacza się elokwencją i werwą, artysta
prezentuje ogromną paletą barw. (…)
Wolfgang
Wendel, „Stereoplay”
Urodzony
w Odessie na Ukrainie skrzypek Michael Vaiman był uczniem w klasie
legendarnego Dawida Ojstracha i Semyona Snitkowskiego w moskiewskim
Konserwatorium im. Piotra Czajkowskiego; wcześniej ukończył Szkołę
Muzyczną Stolyarskiego w klasie Leonida Mordkovicha. Od początku
swojej kariery nazywany był poetą skrzypiec, obdarzonym błyskotliwą
techniką, podziwiano także jego niezwykle świadome wykonywanie
muzyki.
W 1977 roku Michael Vaiman zdobył II nagrodę na VII Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu.
Godny odnotowania jest niezwykle obszerny repertuar, jaki posiada skrzypek: artysta wykonuje wszystkie sonaty skrzypcowe Ludwiga van Beethovena, Johannesa Brahmsa, Césara Francka, Roberta Schumanna oraz kompozycje na skrzypce i fortepian Franza Schuberta i Dymitra Szostakowicza. W repertuarze ma również liczne koncerty skrzypcowe oraz kompozycje współczesnym twórców, takich jak: Boris Tishchenko, Dmitro Smirnov, Elena Firsova i inni.
Michael Vaiman jest założycielem orkiestry kameralnej w Izraelu, którą dyrygował i prowadził w latach 1991-1996. Artysta często koncertuje także z innymi orkiestrami kameralnymi, w ostatnich latach występował, m.in., w USA, Niemczech, Francji, Wielkiej Brytanii, we Włoszech, Japonii, Izraelu, Rosji, na Litwie i na Ukrainie. Jego międzynarodową karierę budują także występy z wielkimi orkiestrami symfonicznymi, takimi jak: Berliner Symphoniker pod dyrekcją Guentera Herbicha, Moscow Philharmonic pod dyrekcją Yuri Simonova oraz z St. Petersburg Symphony pod dyrekcją Arvīdsa Jansonsa.
Michael Vaiman w towarzystwie tak wybitnych artystów, jak Paul Badura-Skoda, Yuri Bashmet, Akiko Ebi, Mario Brunello i Dina Yoffe, występował wielokrotnie na festiwalach muzycznych, m.in. w Kuhmo w Finlandii, Tours we Francji, na włoskiej Elbie oraz podczas Summit Music Festival w Nowym Jorku. Artysta koncertuje także w prestiżowych salach muzycznych na świecie, takich jak Barbican Centre w Londynie, Sala Playela w Paryżu oraz w Sala Wielka Konserwatorium w Moskwie.
W 1980 roku w Centralnej Szkole Muzycznej działającej przy Moskiewskim Konserwatorium rozpoczęła się aktywność nauczycielska Michaela Vaimana; artysta nauczał także w Rubin Academy of Music w Tel-Avivie (1989-1997), a w latach 1995-1999 był gościnnym profesorem w Prefekturze Aichi na University of Fine Art and Music w Nagoy (Japonia). Od 1999 roku jest profesorem w Hochschule für Musik und Tanz w Kolonii. Michael Vaiman udziela również lekcji mistrzowskich, m.in. w Letniej Akademii Mozarteum, w Akademii im. Franza Liszta w Budapeszcie, w Pekińskim Centralnym Konserwatorium Muzycznym oraz w Royal Northern College of Music w Manchesterze. Jego uczniowie pracują w dobrych orkiestrach w Hiszpanii, Japonii, Niemczech, Izraelu, Szwajcarii i USA. Wielu z nich jest także laureatami znaczących konkursów muzycznych. W listopadzie br. Michael Vaiman poprowadzi mistrzowski kurs skrzypcowy w Zespole Szkół Muzycznych przy ul. Głogowskiej w Poznaniu.
Michael Vaiman ma na swoim koncie liczne nagrania radiowe, płytowe oraz telewizyjne. Nagrał płyty z Sonatami i Partitami Jana Sebastiana Bacha, z utworami Sergiusza Prokofiewa, Eugène’a Ysaÿe, Karola Szymanowskiego, Fritza Kreislera, Giuseppe Tartiniego, Igora Strawińskiego, Henryka Wieniawskiego, Franza Schuberta, Mieczysława Wajnberga, Ferenca Liszta, Roberta Schumanna, Johannesa Brahmsa i innych.
Michael Vaiman jest także zapraszany do jury konkursów skrzypcowych.
Od 1999 roku jest Dyrektorem Artystycznym Festiwalu Muzycznego i Masterclass „Muzyczne Lato” w hiszpańskiej Maladze.