Michaił Wajman


 
Michaił Wajman. VII Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. H. Wieniawskiego (1977). Fot. z lewej - J. Unierzyski.


Jego wykonanie partit cechują niezrównana technika skrzypcowa, spokój oraz czystość tonalna.
(…)
Robin Stowell, „The Strad Magazine”

Gra Michaela Vaimana odznacza się elokwencją i werwą, artysta prezentuje ogromną paletą barw. (…)
Wolfgang Wendel, „Stereoplay”


Urodzony w Odessie na Ukrainie skrzypek Michael Vaiman był uczniem w klasie legendarnego Dawida Ojstracha i Semyona Snitkowskiego w moskiewskim Konserwatorium im. Piotra Czajkowskiego; wcześniej ukończył Szkołę Muzyczną Stolyarskiego w klasie Leonida Mordkovicha. Od początku swojej kariery nazywany był poetą skrzypiec, obdarzonym błyskotliwą techniką, podziwiano także jego niezwykle świadome wykonywanie muzyki.

W 1977 roku Michael Vaiman zdobył II nagrodę na VII Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu.

Godny odnotowania jest niezwykle obszerny repertuar, jaki posiada skrzypek: artysta wykonuje wszystkie sonaty skrzypcowe Ludwiga van Beethovena, Johannesa Brahmsa, Césara Francka, Roberta Schumanna oraz kompozycje na skrzypce i fortepian Franza Schuberta i Dymitra Szostakowicza. W repertuarze ma również liczne koncerty skrzypcowe oraz kompozycje współczesnym twórców, takich jak: Boris Tishchenko, Dmitro Smirnov, Elena Firsova i inni.

Michael Vaiman jest założycielem orkiestry kameralnej w Izraelu, którą dyrygował i prowadził w latach 1991-1996. Artysta często koncertuje także z innymi orkiestrami kameralnymi, w ostatnich latach występował, m.in., w USA, Niemczech, Francji, Wielkiej Brytanii, we Włoszech, Japonii, Izraelu, Rosji, na Litwie i na Ukrainie. Jego międzynarodową karierę budują także występy z wielkimi orkiestrami symfonicznymi, takimi jak: Berliner Symphoniker pod dyrekcją Guentera Herbicha, Moscow Philharmonic pod dyrekcją Yuri Simonova oraz z St. Petersburg Symphony pod dyrekcją Arvīdsa Jansonsa.

Michael Vaiman w towarzystwie tak wybitnych artystów, jak Paul Badura-Skoda, Yuri Bashmet, Akiko Ebi, Mario Brunello i Dina Yoffe, występował wielokrotnie na festiwalach muzycznych, m.in. w Kuhmo w Finlandii, Tours we Francji, na włoskiej Elbie oraz podczas Summit Music Festival w Nowym Jorku. Artysta koncertuje także w prestiżowych salach muzycznych na świecie, takich jak Barbican Centre w Londynie, Sala Playela w Paryżu oraz w Sala Wielka Konserwatorium w Moskwie.

W 1980 roku w Centralnej Szkole Muzycznej działającej przy Moskiewskim Konserwatorium rozpoczęła się aktywność nauczycielska Michaela Vaimana; artysta nauczał także w Rubin Academy of Music w Tel-Avivie (1989-1997), a w latach 1995-1999 był gościnnym profesorem w Prefekturze Aichi na University of Fine Art and Music w Nagoy (Japonia). Od 1999 roku jest profesorem w Hochschule für Musik und Tanz w Kolonii. Michael Vaiman udziela również lekcji mistrzowskich, m.in. w Letniej Akademii Mozarteum, w Akademii im. Franza Liszta w Budapeszcie, w Pekińskim Centralnym Konserwatorium Muzycznym oraz w Royal Northern College of Music w Manchesterze. Jego uczniowie pracują w dobrych orkiestrach w Hiszpanii, Japonii, Niemczech, Izraelu, Szwajcarii i USA. Wielu z nich jest także laureatami znaczących konkursów muzycznych. W listopadzie br. Michael Vaiman poprowadzi mistrzowski kurs skrzypcowy w Zespole Szkół Muzycznych przy ul. Głogowskiej w Poznaniu.

Michael Vaiman ma na swoim koncie liczne nagrania radiowe, płytowe oraz telewizyjne. Nagrał płyty z Sonatami i Partitami Jana Sebastiana Bacha, z utworami Sergiusza Prokofiewa, Eugène’a Ysaÿe, Karola Szymanowskiego, Fritza Kreislera, Giuseppe Tartiniego, Igora Strawińskiego, Henryka Wieniawskiego, Franza Schuberta, Mieczysława Wajnberga, Ferenca Liszta, Roberta Schumanna, Johannesa Brahmsa i innych.

Michael Vaiman jest także zapraszany do jury konkursów skrzypcowych. 

Od 1999 roku jest Dyrektorem Artystycznym Festiwalu Muzycznego i Masterclass „Muzyczne Lato” w hiszpańskiej Maladze.

[2019]

Mikhail Vaiman (USSR) - Sergei Prokofiev - Violin Concerto No. 1 in F sharp minor, Op. 14, I. Allegro moderato - Poznań Philharmonic Orchestra conducted by Wojciech Rajski.mp3 12.3 MBNagranie z prezentacji konkursowej (1977).

Michael Vaiman fot. Michael Vaiman i Dina Yoffe Michael Vaiman i Dina Yoffe