Łukasz BłaszczykŁukasz Błaszczyk w 2015 roku.


Łukasz Błaszczyk - laureat i najlepszy Polski uczestnik XI Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu. Solista, kameralista, pedagog. Kształcił się u wielu wybitnych pedagogów, m. in. u Zakhara Brona, Iwony Wojciechowskiej, Aleksandra Kramarova. Ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Łodzi i Konserwatorium Muzyczne w Enschede. Jest zdobywcą licznych nagród na ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach skrzypcowych i kameralnych. Najważniejszym momentem w karierze Łukasza Błaszczyka były nagrody na Konkursie Europejskiej Unii Radiowej w Lubljanie i na XI Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu, gdzie otrzymał również kilka nagród specjalnych. Dzięki tym sukcesom koncertuje jako solista i kameralista na całym świecie.

Za swoją bogatą działalność artystyczną został uhonorowany Nagrodą Polskiej Akademii Nauk, Srebrnym Krzyżem Zasługi, Nagrodą Prezydenta  Miasta Łodzi.

W roku 1999 uczestniczył w wielkim światowym tournee Krystiana Zimermana jako jeden z koncertmistrzów „Polish Festival Orchestra”. Prowadzi bardzo intensywną działalność jako juror konkursów międzynarodowych i ogólnopolskich, a także jako pedagog na licznych kursach i warsztatach skrzypcowych.

Obecnie jest profesorem w Akademii Muzycznej w Łodzi, gdzie kieruje pracą Katedry Instrumentów Smyczkowych. Studenci i absolwenci Łukasza Błaszczyka wielokrotnie zdobywali główne nagrody na międzynarodowych i krajowych konkursach, zarówno skrzypcowych jak i kameralnych.

[2015]

 
fot. Łukasz Błaszczyk w 1996 roku (1. zdjęcie katalogowe 2. występ w trzecim etapie).

Łukasz Błaszczyk (Poland) - Eugène Ysaÿe - Sonata for violin solo Op. 27 No. 3 Ballade .mp3 5.77 MBNagranie z prezentacji konkursowej (1996).