Bartek Nizioł

                                                          
 
Bartek Nizioł. Przesłuchania konkursowe 1991 r.                                                       Bartek Nizioł w 2011 roku. Fot. Raphael ZublerBartek Nizioł
urodził się 1 lutego 1974 roku w Szczecinie. Naukę gry na skrzypcach rozpoczął w wieku pięciu lat w klasie prof. Stanisława Ślusarka w PSM I st. w rodzinnym mieście. Kontynuował naukę w klasie prof. Stanisława Hajzera. Ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Poznaniu pod kierunkiem prof. Jadwigi Kaliszewskiej.

Brał udział w wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach skrzypcowych, w których zdobywał czołowe lokaty. Jest laureatem pierwszej nagrody Międzynarodowego Konkursu Młodych Skrzypków im. H. Wieniawskiego i K. Lipińskiego w Lublinie (1988). Dwukrotnie brał udział w konkursie Yehudi Menuhina w Folkestone, w 1987 roku zajął II miejsce w grupie do 16. lat, zaś w 1989 roku - III miejsce w grupie do 22. lat. W 1989 roku wziął również udział w Ogólnopolskim Konkursie Skrzypcowym im. Z. Jahnkego w Poznaniu i zdobył I nagrodę "summa cum laude". W 1990 roku otrzymał II nagrodę na konkursie im. Tadeusza Wrońskiego w Warszawie, I nagrodę na międzynarodowym kursie Rugiero Ricciego w Berlinie oraz IV nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym C. Flescha w Londynie. W 1991 roku zdobył pierwszą nagrodę na X Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. H. Wieniawskiego. Bartek Nizioł jest ponadto laureatem międzynarodowych konkursów skrzypcowych w  Adelajdzie, Pretorii, Brukseli i Paryżu.


Nagrania z prezentacji konkursowych (Konkurs Wieniawskiego, 1991):

Bartek Nizioł (Poland) - Nicolo Paganini - Caprice Op. 1 No. 5.mp3 2.32 MB


Bartek Nizioł (Poland) - Henryk Wieniawski - Violin Concerto No. 2 Op. 22, II. III. - Poznań Philharmonic Orchestra conducted by Jerzy Katlewicz.mp3 10.42 MB
Posłuchaj utworów Henryka Wieniawskiego w interpretacji Bartka Nizioła
.


Bartek Nizioł został dwukrotnie nagrodzony Fryderykiem za nagranie utworów Henryka Wieniawskiego i Grażyny Bacewicz. Jako solista występował z takimi orkiestrami jak: Orkiestra Filharmonii Narodowej w Warszawie, Sinfonia Varsovia, NOSPR w Katowicach, Berlińska Orkiestra Symfoniczna, NDR w Hanowerze, SWR w Kaiserslautern, Radio France w Paryżu, English Chamber, London Symphony, Tonhalle w Zurychu, Edmonton Symphony i wieloma innymi. Koncertował we wspaniałych salach w Paryżu - Salle Pleyel, Londynie - Barbican Center, Berlinie - Filharmonia, Tokio - Suntory Hall, Wiedniu - Konzerthaus, Moskwie - Konserwatorium Muzyczne.

Od 1995 roku artysta mieszka w Szwajcarii. W latach 1997-2003 był koncertmistrzem Orkiestry Tonhalle a od 2003 roku koncertmistrzuje Orkiestrze Zuryskiej Opery. Jest prymariuszem powstałego w 2007 roku kwartetu Stradivari. Od września 2008 jest docentem Hochschule der Künste Bern.

Bartłomiej Nizioł był jurorem XIII i XIV Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego (2006, 2011).

Gra na instrumencie Guarneri del Gesù  z 1727 roku.

[2011]