Bartłomiej Nizioł

                                                          
 
Bartek Nizioł. Przesłuchania konkursowe 1991 r.                                                       Bartek Nizioł w 2011 roku. Fot. Raphael ZublerBartłomiej Nizioł
urodził się w 1974 roku w Szczecinie. Naukę gry na skrzypcach rozpoczął w wieku 5 lat. Ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Poznaniu pod kierunkiem prof. Jadwigi Kaliszewskiej, następnie naukę swą kontynuował pod kierunkiem prof. Pierre’a Amoyala w Conservatoire de Lausanne. Swoje umiejętności gry na skrzypcach rozwijał także na licznych kursach muzycznych pod okiem takich znakomitych profesorów, jak Zachar Bron, Ruggiero Ricci, Herman Krebbers czy Michael Frischenschlager. Jest laureatem pierwszych nagród na najbardziej liczących się międzynarodowych konkursach skrzypcowych w Poznaniu (I nagroda na X Międzynarodowym Konkursie im. H. Wieniawskiego, 1991), Adelajdzie, Pretorii, Brukseli i Paryżu.

Jako solista występował z takimi orkiestrami, jak: Orkiestra Filharmonii Narodowej w Warszawie, Sinfonia Varsovia, NOSPR w Katowicach, Berlińska Orkiestra Symfoniczna, NDR w Hanowerze, SWR w Kaiserslautern, Radio France w Paryżu, English Chamber, London Symphony, Tonhalle w Zurychu, Edmonton Symphony i wiele innych. Koncertował we wspaniałych salach koncertowych, m.in. w paryskiej Salle Playel, londyńskim Barbican Center, w Filharmonii Berlińskiej, Suntory Hall w Tokio, Konzerthaus w Wiedniu i w Konserwatorium w Moskwie.

Jako kameralista występował z tak znakomitymi artystami, jak Elisabeth Leonskaja, Pinchas Zuckermann czy Sol Gabetta. W 2011 roku z wielkim powodzeniem zadebiutował wraz z Marthą Argerich na festiwalu „Chopin i jego Europa” w Warszawie.

Artysta regularnie współpracuje z wybitnym kompozytorem muzyki filmowej, Vladimirem Cosmą. Owocem tej współpracy jest nagranie “Concerto de Berlin” pod batutą kompozytora.

Od 1995 roku artysta mieszka w Szwajcarii. W latach 1997-2003 był koncertmistrzem Orkiestry Tonhalle, a od roku 2003 jest koncertmistrzem orkiestry operowej Zürich Philharmonia.

Bartłomiej Nizioł był dwukrotnie jurorem Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im H. Wieniawskiego w Poznaniu (2006, 2011), a w 2011 roku konkursu Instrumentalmusik Wettbewerb des Migros-Kulturprozent w Zurychu. Artysta był także jurorem na Międzynarodowym Konkursie im. T. Wrońskiego na skrzypce solo (2015) oraz na odbywającym się w Genui Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym Premio Paganini. W 2018 roku Bartłomiej Nizioł był przewodniczącym sekcji skrzypiec na Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.

Od września 2008 roku jest profesorem Hochschule der Künste Bern.

Bartłomiej Nizioł został czterokrotnie nagrodzony Fryderykiem za nagranie utworów Henryka Wieniawskiego, Grażyny Bacewicz, Eugène Ysaÿe'a i Karola Lipińskiego. W 2014 roku, wraz z Denisem Severinem i Tatianą Korsunskayą tworzącymi Spyros Piano Trio nagrał płytę „Luise Adolpha Le Beau”, za którą rok później muzycy otrzymali prestiżową nagrodę Echo Klassik.

Gra na instrumencie Guarneri del Gesú z 1727 roku.

[2019]
Bartłomiej Nizioł. 2018 B. Nizioł, www.bartekniziol.com  (1) B. Nizioł, www.bartekniziol.com  (2) B. Nizioł, www.bartekniziol.com  (3) B. Nizioł, www.bartekniziol.com  (4) Bartek Nizioł, fot. Leszek Zadoń.

___________________________________________________


Nagrania z prezentacji konkursowych (Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. H. Wieniawskiego, 1991):

Bartek Nizioł (Poland) - Nicolo Paganini - Caprice Op. 1 No. 5.mp3 2.32 MB


Bartek Nizioł (Poland) - Henryk Wieniawski - Violin Concerto No. 2 Op. 22, II. III. - Poznań Philharmonic Orchestra conducted by Jerzy Katlewicz.mp3 10.42 MB