Alexander Romanul


  
Alexander Romanul w 1986 roku. IX Konkurs Wieniawskiego. Archiwum TMiHW.


Urodzony w Bostonie (8 czerwca 1961 roku) Alexander Romanul zdobył gruntowne wykształcenie w uczelniach amerykańskich, kolejno w Brookline High School (dyplom w 1979 roku), Boston University School for the Arts (1979-1981), New England Conservatory of Music (1981-1982), Indiana University School of Music (1982-1986). Jego pedagogami byli prof. prof. Alfred Krips, Ivan Galamian, Sally Thomas, Joseph Silverstein, Masako Ushioda, Joseph Gingold i Yuval Yaron. Ponadto w 1983 roku uczęszczał do klasy mistrzowskiej profesora Nathana Milsteina w Zurychu.

Jest laureatem szeregu krajowych i międzynarodowych konkursów skrzypcowych i kameralnych, m.in. w 1980 roku był wraz z grającymi w kwartecie fortepianowym Romanul Chamber Players starszymi braćmi zwycięzcą Międzynarodowego Konkursu Muzyki Kameralnej Jeunesses Musicales w Belgradzie. W 1983 roku z Vuillame String Quartet wygrał konkurs na stypendium Michael Kuttner w Indiana University w Bloomington.

Zadebiutował jako solista w wieku dwunastu lat z New England Conservatory Orchestra, po zdobyciu nagrody Harry Dubbs Memorial Award. Był również solistą orkiestr: National Symphony of Ecuador, Boston Civic Symphony, Boston Symphony Youth Concerts i Boston Pops Orchestra. Występuje jako solista i kameralista. Sporo nagrywa. Przede wszystkim jako kameralista, nie stroniąc od muzyki popularnej.

W 1986 roku dołączył z piątą nagrodą do zaszczytnego grona laureatów Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu.

Alexander Romanul (USA) - Johannes Brahms - Sonata No. 3 in D minor Op. 108, II. Adagio - Andrzej Tatarski (piano).mp3 4.81 MBNagranie z prezentacji konkursowej (Konkurs Wieniawskiego, 1986).