Mariusz DereweckiMariusz Derewecki urodził się w Lublinie. Ukończył tutaj z wyróżnieniem POSM I i II st. w klasie prof. O. Ruppla. Studiował w Akademii Muzycznej w Poznaniu w klasie prof. I. Chaczbabiana oraz prof. J. Kaliszewskiej. Dyplom ukończenia studiów z wyróżnieniem otrzymał w 1985 r. Koncertował w kraju i za granicą, dokonał nagrań dla PRiTV. Współpracował jako solista z takimi dyrygentami jak M. Tracz, E. Michnik, R. Czajkowski, W. Michniewski, A. Borejko, B. Jarmołowicz, G. Nowak. W latach 1987-91 współpracował z Orkiestrą Kameralną PR Amadeus w Poznaniu pod dyr. Agnieszki Duczmal jako kameralista, koncertmistrz i solista.

Od czerwca 1993 r. związany jest z zespołem kameralnym Tutti e Solo, z którym w 1994 r. dokonał nagrania płytowego dla amerykańskiej firmy Dorian. Od 1990 r. wspólnie z Anną Organiszczak, profesorem Akademii Muzycznej w Poznaniu, tworzy duet, z którym również koncertuje w kraju i za granicą oraz dokonuje nagrań płytowych m.in. dla Polskiego Radia.

W 2000 r. był koncertmistrzem Orkiestry Festiwalowej na Festiwalu Chórów Chłopięcych w Poznaniu.

Od 1995 roku stale współpracuje ze znakomitym skrzypkiem Janem Staniendą i jego orkiestrą kameralną Wratislavia w charakterze koncertmistrza, kameralisty i solisty. Jako jeden z niewielu skrzypków na świecie posiada w swoim repertuarze koncertowym 24 Kaprysy N. Paganiniego, również w opracowaniu z triem jazzowym (współwykonawcy: Wojciech Olszewski - klawisze, aranżacja; Krzysztof Przybyłowicz- perkusja; Zbigniew Wrombel- kontrabas).

W 1999 r., podczas TPSA Music & Film Festiwal w Poznaniu był współproducentem wykonawczym i koncertmistrzem Orkiestry Festiwalowej, koncertującej pod batutą znakomitego kompozytora muzyki filmowej z Francji, Vladimira Cosmy.

Z tej właśnie orkiestry wyłonił się skład Poznańskiej Orkiestry Kameralnej. Zespół ten składa się z pedagogów, absolwentów oraz studentów Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu, laureatów konkursów solowych i kameralnych, polskich i zagranicznych. Pomysłodawcami i założycielami zespołu byli Mariusz Derewecki i Piotr Wiza (współproducenci wykonawczy orkiestry festiwalowej). Piotr Wiza, aranżer, kompozytor i kierownik grupy wokalnej i Mariusz Derewecki, skrzypek, pedagog, profesor AM w Poznaniu i koncertmistrz Poznańskiej Orkiestry Kameralnej powołali wówczas do życia grupę o nazwie Sun Flower Orchestra. Zespół ten współpracował również z różnymi artystami m.in. z wokalistką polsko-maltańską Marzeną „Margie” Kurpisz (wspólne nagranie płyty, koncerty dla TVP).

Równocześnie zespół koncertował z programami muzyki klasycznej w licznych miastach Polski (m.in. jako Orkiestra Kameralna Tutti e Solo na Festiwalu Łazienkowskim, Festiwalu Wilanowskim). W lutym 2008 r. kolejny projekt zespołu pod nazwą Poznańska Orkiestra Kameralna Orchestra Nova (pod kier. Mariusza Dereweckiego) zapoczątkował następny etap w jego rozwoju, związany wyłącznie z muzyką poważną. Z równym powodzeniem orkiestra realizuje się w wykonywaniu arcydzieł muzyki barokowej, klasycznej, romantycznej, jak i współczesnej. Ostatnie projekty orkiestry (finał Konkursu Klarnetowego we Włoszakowicach, Inauguracja Roku Akademickiego Akademii Muzycznej w Poznaniu; coroczne tournée po Francji - muzyka wokalno- instrumentalna i instrumentalna) wykonane z dużym powodzeniem i aprobatą słuchaczy świadczą o wszechstronności i wysokim poziomie orkiestry.

Mariusz Derewecki jest profesorem Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu. Do 2012 r. piastował funkcję kierownika Międzywydziałowego Studium Kameralistyki, a od 2013 r. jest kierownikiem Katedry Instrumentów Smyczkowych, Harfy i Gitary. Od 2010 r. jest również profesorem Akademii Sztuki w Szczecinie.


[2014]