Tadashi Imai


 
Tadashi Imai w 2011 r.


Tadashi Imai
rozpoczął naukę gry na fortepianie w wieku 11 lat u Kazuyo Uedy i Mieko Nakagawy. W wieku 14 lat był już laureatem Grand Prix, Nagrody Yamahy oraz przyznawanej przez krytyków muzycznych Nagrody im. Koichiego Nomury na Krajowym Konkursie Muzycznym w Kamakurze w Japonii. Kontynuował naukę w Toho Gakuen College of Music u Hiroshiego Tajiki i Hidemitsu Hayashiego (fortepian) oraz Shuku Iwasaki (kameralistyka). W trakcie nauki na Toho Gakuen wystąpił na koncercie dla wybijających się studentów czołowych szkół muzycznych oraz zdobył II nagrodę na XII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Takahiro Sonody. Stypendium umożliwiło mu podjęcie studiów u Tamasa Ungara na Texas Christian University. W trakcie pobytu w USA zdobył I nagrodę na Grand Prix International Chopin Competition, II nagrodę na Martin Memorial International Competition, II nagrodę na Steinway Society International Competition w Dallas, II nagrodę na przesłuchaniach dla młodych muzyków organizowanych przez Springfield Symphony Orchestra oraz nagrodę na przesłuchaniu Music Teachers National Association. Następnie otrzymał stypendium w londyńskiej Royal Academy of Music, gdzie doskonalił swe umiejętności u Christophera Eltona (fortepian) oraz Clifforda Bensona i Michaela Dusseka (kameralistyka). W trakcie studiów w Wielkiej Brytanii na Halifax Chamber Music Festival for Young Musicians, Festiwalu Messiaenowskim (transmitowanym przez kanał 3 radia BBC w programie "In Tune") oraz na koncertach organizowanych przez Tunnel Trust for Young Musicians (dwukrotnie).

Tadashi Imai ma w swoim dorobku wykonania licznych koncertów, m. in. Koncertu fortepianowego Strawińskiego (z Royal Academy Orchestra), I Koncertu fortepianowego b-moll op. 23 Czajkowskiego (z Forth Worth Symphony Orchestra), I Koncertu fortepianowego e-moll op. 11 Chopina (z Osaka Symphoniker), III Koncertu fortepianowego d-moll op. 30 Rachmaninowa (z towarzyszeniem tokijskiej orkiestry Feuerwerk Symphoniker).

Występował w wielu krajach, m. in. z recitalami w tak prestiżowych salach koncertowych, jak Suntory Hall (Tokio), Carnegie Hall (Nowy Jork), czy Wigmore Hall (Londyn).

Tadashi Imai brał udział w kursach mistrzowskich i współpracował z takimi znakomitościami, jak Alexandre Satz, Pierre-Laurent Aimard, Peter Frankl, Claude Frank, Menahem Pressler, Yakov Kasman, Aviram Reichert, Filipe Bianconi, Russel Sherman, Stephen Hough, Ian Hobson, Arie Valdi, Kraus Hellwig, Nerita True, Zhou Guanren, Gabriel Kwok, Shigeo Neriki, Gyorgy Sebok, Harold Martina, Krassimila Jordan, Gyorgy Pauk, Thomas Brandis, Maxim Vengerov, Collin Karr, Peter Oundjian czy Bernard Greenhouse.

Od 2005 r. współpracuje z profesorem Royal Academy of Music, skrzypkiem Györgym Paukem. W 2008 r. był oficjalnym akompaniatorem Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Yehudi Menuhina, a w 2010 r. - Międzynarodowego Konkursu Altówkowego im. Lionela Tertisa. Jest również oficjalnym akompaniatorem kursów organizowanych przez London Master Classes, Festiwalu Lake District Summer Music (Wlk. Brytania) oraz Festiwalu im. Beli Bartóka (Szombathely, Węgry).

Po ukończeniu z wyróżnieniem Royal Academy of Music (honorowy dyplom oraz specjalna nagroda prorektora) i czteroletnim stażu w Akademii, w 2008 r. został jej członkiem (Associate of the Royal Academy of Music - ARAM).

Występował ze światowej sławy muzykami, m.in. profesorami Akademii Mauricem Hassonem, Mayumi Fujikawą i Lidią Mordkovich (skrzypce), Hartmutem Rohde i Yuko Inoue (altówka) oraz Richardem Marksonem (wiolonczela).

W 2007 r. wraz z Mathieu van Bellenem (skrzypce) i Magdaleną Pietraszewską (wiolonczela) założył Gaudi Piano Trio. Pokaźny repertuar zespołu obejmuje zarówno kompozycje Józefa Haydna jak i utwory muzyki współczesnej. W swoim dorobku trio ma trasy koncertowe po Holandii i Wielkiej Brytanii oraz występy na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Kameralnej w Middelburgu w Holandii i na Festiwalu Muzyki Kameralnej im. J. Haydna w londyńskiej Royal College of Music, gdzie występowało obok takich artystów, jak Roby Lakatos i Chillingrian Quartet. W 2010 r. zespół wystąpił na Festspiele Mecklenburg-Vorpommern w Niemczech.

Oficjalna strona internetowa artysty:
www.tadashi-imai.com

[2011]