Jesteś tutaj:  wieniawski.pl / Towarzystwo Muzyczne / Działalność Wydawnicza / Wydawnictwa płytowe / Łukasz Kuropaczewski - "Portrait"

Łukasz Kuropaczewski - "Portrait"Łukasz Kuropaczewski
- gitara

W 2003 roku, tuż po ukończeniu Akademii Muzycznej we Wrocławiu w klasie prof. Piotra Zaleskiego, Łukasz został zaproszony przez mistrza gitary Manuela Barrueco do jego ekskluzywnej klasy w Peabody Conservatory of the Johns Hopkins University w Baltimore, Maryland. Takie wyróżnienie spotyka tylko najlepszych młodych gitarzystów, u których Maestro Barrueco dostrzega iskrę Bożą. W Łukaszu znalazł najpewniej prawdziwy ogień. Po trzech latach indywidualnych lekcji mistrz wypowiada się o swoim podopiecznym w słowach najwyższego uznania i zaprasza do udziału w filmie dokumentalnym Manuel Barrueco - talent i życie. Łukasz nie chowa swojego talentu przed światem, koncertuje na prawie wszystkich kontynentach, nagrywa płyty, zdobywa prestiżowe nagrody. Przebywając na co dzień pod okiem mistrza w Baltimore nie zapomina o wiernych słuchaczach w Polsce. Występuje solo i w duecie ze znakomitą skrzypaczką Katarzyną Bryłą, koncertuje z towarzyszeniem orkiestr symfonicznych. 

W 2005 roku wystąpił na uroczystym koncercie The Last Night of the Proms w Krakowie, replice powszechnie znanego wydarzenia muzycznego z londyńskiego Royal Albert Hall. Zagrał tam Concierto de Aranjuez Joaquina Rodrigo z towarzyszeniem Narodowej Orkiestry Polskiego Radia, pod batutą brytyjskiego dyrygenta - Marka Fitz-Geralda. Concierto de Aranjuez to także jego przedostatnia płyta, nagrana w 2003 roku. Dwie poprzednie płyty to Recital Gitarowy (1998) oraz Łukasz Kuropaczewski gra Muzykę Hiszpańską (2000). Wszystkie zdobyły uznanie krytyki. Talent i energia twórcza Łukasza Kuropaczewskiego sprawiają, że nie sposób tu wymienić jego wszystkich ważnych dokonań.

                                                                                                                                                                            Szymon Mucha

J. S. Bach
Preludium, Fuge und Allegro BWV 998

1. Preludium
2. Fuge
3. Allegro

A. Tansman
Hommage à Chopin

4. Prélude 5. Nocturne
6. Valse romantique

M. Giuliani
Rossiniana No. 3 Op. 121

7. Introduzione. Maestoso sostenuto
8. Andantino
9. Variazione
10. Allegro vivace
11. Thema 12. Variazione
13. Piu lento
14. Variazione
15. Allegro
16. Variazione
17. Maestoso
18. Variazione II