Konstanty Andrzej KulkaFot. 2 Konstanty A. Kulka z dyr. Andrzejem Wituskim (z lewej) podczas XIII Międzynarodowego Konkursu im. H. Wieniawskiego (2006).


Konstanty Andrzej Kulka
jest jednym z najwybitniejszych polskich artystów-muzyków. Urodził się 5 marca 1947 roku w Gdańsku. Jest wychowankiem prof. Stefana Hermana, u którego mając osiem lat rozpoczął naukę gry na skrzypcach i który w 1971 roku w gdańskiej Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej  podpisał mu dyplom z wyróżnieniem.

W 1964 roku został laureatem Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. N. Paganiniego w Genui (dyplom z odznaczeniem specjalnym). W 1966 roku otrzymał I nagrodę Międzynarodowego Konkursu ARD (Radia Niemieckiego) w Monachium, która okazała się momentem przełomowym w jego życiorysie artystycznym. Konstanty Andrzej Kulka od 40 lat gości na największych i najbardziej znaczących estradach, w filharmoniach, domach muzyki, radiofoniach i na festiwalach obu półkul. Występuje z najznakomitszymi orkiestrami (m.in. Berliner Philharmoniker, Concertgebouw Amsterdam, Chicago Symphony, London Symphony, English Chamber) i dyrygentami, uprawia muzykę kameralną, wykonuje recitale. Przez wiele lat grał w Kwartecie Polskiego Radia ze Stefanem Kamasą, Romanem Jabłońskim i Jerzym Marchwińskim. Szczególnie wysoką markę zdobyła w opinii krytyki jego współpraca z Krzysztofem Pendereckim. Od 1984 roku nieprzerwanie współpracuje z Filharmonią Narodową w Warszawie, z którą w 1971 roku odbył najdłuższą dotąd podróż artystyczną.

W repertuarze skrzypka znajdują się dzieła wszystkich epok: od A. Vivaldiego po W. Lutosławskiego i K. Pendereckiego. Artysta dokonał wielu nagrań płytowych, radiowych i telewizyjnych. Za nagranie płytowe dwóch koncertów skrzypcowych Karola Szymanowskiego dla Wytwórni EMI otrzymał Grand Prix du Disque, a za nagranie wszystkich utworów skrzypcowych tego kompozytora nagrodę specjalną Polskiego Radia. Jest laureatem wielu innych nagród i wyróżnień, m.in. Ministerstwa Kultury oraz Spraw Zagranicznych za zasługi w promowaniu kultury polskiej.

Od 1994 roku Konstanty Andrzej Kulka rozszerzył swoje zainteresowania o pracę pedagogiczną, jest profesorem i kierownikiem Katedry Instrumentów Smyczkowych na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina (dawnej Akademii Muzycznej).

Wiele serdecznych więzi łączy Konstantego Andrzeja Kulkę z Towarzystwem Muzycznym i Konkursami im. H. Wieniawskiego w Poznaniu. W latach 1967 i 1972 wystąpił na koncertach inaugurujących piątą i szóstą edycję tego turnieju, a w latach 1981, 1991, 1996 i 2001 był jego jurorem. W 2006 roku pełnił funkcję przewodniczącego jury XIII Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego.

[2006]

Posłuchaj utworów Henryka Wieniawskiego w interpretacji Konstantego Andrzeja Kulki.