Jesteś tutaj:  wieniawski.pl / Towarzystwo Muzyczne / Koncerty i wydarzenia / 2020 / Wojtek Grabek

Wojtek GrabekWojtek Grabek. Fot. Piotr Wojtasiak


Grabek - kompozytor, skrzypek 

W 2011 r. Agencja Fonograficzna Polskiego Radia wydała jego debiutancki album 8. Radiowa Trójka nazwała go 'jednym z najciekawszych polskich debiutów ostatnich lat.' Album został nominowany do nagrody FRYDERYK 2012 w kategorii Album Roku Muzyka Klubowa i Elektroniczna. Zdobył również̇ nagrodę̨ Best Recording 2011 roku magazynu High Fidelity.

Drugi album Grabka duality został wydany w listopadzie 2012 roku przez wytwórnię̨ KAYAX. Płyta zebrała bardzo pozytywne recenzje krytyków muzycznych i fanów. Singiel 'Forget' znalazł się̨ wśród 30 najlepszych polskich singli roku 2012 według portalu muzycznego MusicIs.

Pięć lat po wydaniu duality artysta nagrał swój najbardziej osobisty album, zatytułowany Day One. To praktycznie w całości instrumentalna opowieść o narodzinach zdefiniowanych konkretnie w przestrzeni i czasie; to opowieść́ o nowym, bolesnym, pięknym, czasem banalnym, a czasem chaotycznym początku. Płyta spotkała się̨ z bardzo pozytywnym odzewem i pochwalnymi recenzjami na takich opiniotwórczych polskich łamach jak Gazeta Magnetofonowa, Polifonia Blog, CGM, Gazeta Wyborcza, Interia Muzyka i inne.

Po sukcesie Day One, w lipcu 2019 ukazała się̨ EP zatytułowana Humans. Zwrócił na nią̨ uwagę̨ jeden z najbardziej opiniotwórczych krytyków muzycznych w Polsce - Bartosz Chaciński - z tygodnika Polityka oraz redaktor naczelny Gazety Magnetofonowej Jarek Szubrycht.

24 kwietnia 2020 r. ukazał się jego czwarty solowy album, zatytułowany imagine landscapes. Wydawnictwo zostało wydane przez {int}erpret null – nowy label założony przez Marka McGlinchey i Mirzę Ramica (Arms and Sleepers), specjalizujący się w produkcjach postklasycznych i eksperymentalnych. imagine landscapes koncentruje się na tematach wrażliwości emocjonalnej i mocy wyobraźni; to także skromna próba znalezienia przez artystę wytchnienia w naszym destrukcyjnym uzależnieniu od pędu życia.

Oprócz nowego albumu, skomponował pięć miniaturowych utworów na potrzeby kompilacji wydanej nakładem labelu {int}erpret null, zatytułowanej miniatures vol. 1. Kompilacja, na której znajdą się utwory takich artystów jak Peter Broderick (Erased Tapes), David Allred (Erased Tapes), B. Fleischmann (Morr Music), Aidan Baker, Arms and Sleepers, SAIGON WOULD BE SEOUL, A Lily i In Morbid Colours ukazała się 7 lutego 2020 roku.

Oprócz ponad 100 koncertów klubowych w Polsce, Niemczech, Austrii i na Słowacji, Grabek występował również̇ na tak uznanych scenach jak Studio Agnieszki Osieckiej, Free Form Festival czy Transvizualia. Supportował Arms and Sleepers (US), Jamie Woona (UK) i Olafura Arnaldsa (IS). Występował również̇ dwukrotnie na Heineken Open'er Festival w latach 2009 i 2011. W 2012 roku Katarzyna Nosowska z legendarnego polskiego zespołu Hey zaprosiła go do udziału w ogólnopolskiej trasie koncertowej Męskie Granie 2012.

[2020]
Grabek / fot. Justyna Stachowska