Jesteś tutaj:  wieniawski.pl / Towarzystwo Muzyczne / Koncerty i wydarzenia / 2019 / Michał Francuz

Michał Francuz


Michał Francuz


Michał Francuz
ma opinię jednego z najciekawszych polskich pianistów. Jego pianistykę wyróżnia nienaganny warsztat, a interpretacje wykonywanych utworów cechuje duża wyobraźnia dźwiękowa, pełnia wyrazu oraz siła ekspresji. Pianista urodził się w 1980 r. w Szczecinie. Jest absolwentem Państwowego Liceum Muzycznego im. F. Nowowiejskiego w Szczecinie, w klasie fortepianu dra Mikołaja Szczęsnego oraz Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu, gdzie studiował pod kierunkiem prof. Waldemara Andrzejewskiego. Rozwijając swoje zdolności muzyczne współpracował z wieloma osobistościami świata pianistyki, m.in. prof. Haliną Czerny-Stefańską, prof. Waldemarem Wojtalem, prof. Wiktorem Mierżanowem, prof. Kevinem Kennerem, prof. Irmą Hoffmeister oraz prof. Vierą Nossiną.

Francuz prowadzi aktywne życie koncertowe, zarówno jako muzyk solowy, jak i kameralista.

Debiutował jako solista z orkiestrą w wieku dziesięciu lat i od tego czasu trwa jego współpraca z orkiestrami w Polsce i za granicą. Pianista regularnie występuje z Filharmonią Poznańską, Filharmonią Szczecińską, Orkiestrą Feelharmony, Orkiestrą „Colegium F”, Orkiestrą Kameralną „l’Autunno”, Teatrem Wielkim w Poznaniu, Teatrem Muzycznym w Poznaniu, Teatrem Polskim w Szczecinie, Teatrem Kameralnym w Szczecinie, Operą Bałtycką, Towarzystwem Muzycznym im. H. Wieniawskiego w Poznaniu. Występował z takimi artystami, jak: Iwona Sobotka, Stefan Dohr, Agata Zubel, Emanuel Salvador, Łukasz Błaszczyk, Szymon Krzeszowiec, Pierro Massa, Jean-Marc Fessard, Matjaz Derevensek, Jan Schulte-Bunert, Adam Zdunikowski, Jose Sibaja i inni. Bywa zapraszany do udziału w ważnych i prestiżowych wydarzeniach muzycznych – swym recitalem inaugurował Międzynarodowy Konkurs Chopinowski w Antoninie, wielokrotnie koncertował też w Dworku Chopina w Żelazowej Woli oraz w Łazienkach Królewskich w Warszawie. Brał udział w Międzynarodowym Festiwalu „Sacrum non Profanum” w Trzęsaczu, gdzie wykonywał utwory Fryderyka Chopina z towarzyszeniem orkiestry „Academia”. Wystąpił z recitalami chopinowskimi na Międzynarodowym Festiwalu „Les Folles Journes Chopin – Chopin Open” w Warszawie, a w 2013 r. podczas „Cinquieme Festiwal Culturel Intermational de Musique Symphonique” w Algierii. W 2014 r., na zaproszenie Ambasady Polskiej w Arabii Saudyjskiej, wraz ze skrzypkiem Maciejem Strzeleckim, wykonał recital uświetniający Narodowe Święto Niepodległości. W tym samym roku inaugurował wraz ze skrzypkiem Jarosławem Nadrzyckim Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych „Animator” w Poznaniu. W maju 2015 r. debiutował w nowojorskiej Carnegie Hall.

W dniach 22 – 23 lutego 2016 r. zrealizował nietypowy projekt pt. Francuz gra Beethovena, podczas którego wykonał pięć koncertów fortepianowych Ludwiga van Beethovena z towarzyszeniem Poznańskiej Orkiestry Symfonicznej. Przedsięwzięcie to okazało się wielkim sukcesem, zyskując uznanie zarówno wśród licznie przybyłych melomanów, jak i krytyków. Również w 2016 r., w związku z obchodami 75. rocznicy śmierci Ignacego Jana Paderewskiego, Francuz brawurowo wykonał Koncert a-moll tegoż kompozytora, z towarzyszeniem Orkiestry Filharmonii Jeleniogórskiej prowadzonej przez Adama Banaszaka.

Repertuar Michała Francuza obejmuje dzieła od baroku po XXI wiek, ze szczególnym uwzględnieniem twórczości kompozytorów polskich oraz dzieł Ludwiga van Beethovena, Ferenca Liszta, Sergiusza Rachmaninowa, Maurycego Ravela oraz Claude’a Debussy’ego (łącznie około 60 utworów na fortepian z orkiestrą oraz ponad 350 pozycji utworów kameralnych). Pianista zrealizował wiele nagrań muzyki teatralnej, w tym swoich własnych kompozycji oraz aranżacji, a także nagrań dla Polskiego Radia. W 2015 r., wraz z portugalskim skrzypkiem Emanuelem Salvadorem, dokonali nagrania utworów Karola Szymanowskiego; premiera płyty zaplanowana jest na rok 2017.

Na co dzień Michał Francuz pracuje jako pianista – kameralista w Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu. W październiku 2016 r. był oficjalnym pianistą 15. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu.

[2016]