Jesteś tutaj:  wieniawski.pl / Towarzystwo Muzyczne / Koncerty i wydarzenia / 2022 / Joanna Freszel

Joanna FreszelJoanna Freszel i Bartłomiej Kominek


Joanna Freszel
 – sopranistka, trzykrotna stypendystka Ministra Kultury, programu Pro Polonia, ISA2012, odznaczona medalem Magna cum Laude (2013), stypendium Młoda Polska (2014), Les Orphées d’Or – Prix de la SACD od Académie du Disque Lyrique (2016). Nominowana w dwóch kategoriach do nagrody Fryderyki 2016 za album real life song. Zdobywczyni Paszportu Polityki (2017) i Koryfeusza w kategorii Wydarzenie Roku za udział w Drachu Aleksandra Nowaka (2020). Nominowana czterokrotnie do nagrody fonograficznej Fryderyki 2021 i nagodzona statuetką w kategorii Album Roku Muzyka Oratoryjna i Operowa za płytę ahat ili –siostra bogów. Stopień doktora sztuki z wyróżnieniem uzyskała w 2019.

Nagrodzona m.in. na: Konkursie im. Halskiej, Konkursie im. Szymanowskiego, Konkursie im. Reszków, Belvedere im. Gabor, J:opera Voice Competition isa 12. Finalistka Viotti Competition. 

Brała udział w festiwalach Prawykonania, Warszawska Jesień, Aix-en Provence, Contrechaps, Sacrum Profanum, Kwartet Śląski i jego goście, Saaremaa Opera Days, Opera in the Town Hall Festival, Musica Polonica Nova, Melos-Etos itd. Współpracuje z Estońską Operą Narodową, Teatrem Wielkim Operą Narodową w Warszawie oraz Teatrem Wielkim w Poznaniu. 

Występowała jako Musetta w La Bohème Pucciniego; Vénus i Phrygienne w Dardanus Rameau; Fiordiligi w Cosi fan tutte Mozarta; Małgorzata w Faust Gounoda; Maszyna w Nici Wołka; Susanna w Figaro gets a divorce Langer; Psyche w Erosie i Psyche Różyckiego; Inanna w ahat ili – siostra bogów, Ona w Drachu, Agnes w Pokorze oraz w monodramie Maska Nowaka; Ellenai w Anhellim Przybylskiego; Rozyna w Cyruliku Sewilskim Rossiniego; Hanna w Strasznym Dworze Moniuszki; matka w Alan T Jodlowskiego.

Była zapraszana do współpracy przez orkiestry i Filharmonie w całej Polsce. Specjalizuje się w wykonawstwie muzyki współczesnej (z: Hashtag Ensemble, NADAR Ensemble, Orkestr de ereprijs, Österreichisches Ensemble für Neue Musik), choć z powodzeniem sięga do dzieł wszystkich epok.

[2022]