Dominika RembowskaDominika Rembowska
urodziła się w 1996 roku w Poznaniu. Grę na skrzypcach zaczęła w wieku 7 lat w Poznańskiej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I st. nr 2 im. Tadeusza Szeligowskiego, w klasie Marii Olszewskiej. Następnie kontynuowała naukę w Państwowej Szkole Muzycznej II st. im. Fryderyka Chopina w Poznaniu, w klasie Łukasza Kierończyka. Równolegle uczęszczała do Gimnazjum im. K. Marcinkowskiego, a następnie do klasy z maturą międzynarodową w II Liceum Ogólnokształcącym im. Generałowej Zamoyskiej i Heleny Modrzejewskiej w Poznaniu. Zarówno szkołę muzyczną, jak i ogólnokształcącą ukończyła z wyróżnieniem. Od września 2015 roku studiuje w Royal Academy of Music w Londynie, w klasie prof. Jamesa Sleigh’a. Obecnie zdała egzaminy na dwuletnie studia magisterskie, uzyskując  stypendium Rektora Akademii.

Dominika jest entuzjastką muzyki kameralnej. Jako członek kwartetu smyczkowego Cymbeline brała udział w kursach mistrzowskich z Levonem Chilingirianem, Sebastianem Combertim, Davidem Smithem i kwartetami Doric i Mosaïques. Kwartet Cymbeline miał okazję występować w salach koncertowych na całym świecie, min. w St. Martin in the Fields w Londynie, w Muzeach Watykańskich, podczas The West Cork Chamber Music Festival w Irlandii oraz Lerici Festival we Włoszech. Dominika jest także członkiem kwintetu Regent’s Ensemble, z którym wystąpiła min. na festiwalu filmowym w San Sebastian i na festiwalu w Baalbek w Libanie. Bierze udział w projektach orkiestrowych Royal Academy pod batutą takich dyrygentów jak Trevor Pinnock, Sir Mark Elder oraz Semyon Bychkov. Brała także udział w nagraniach do filmu BBC oraz w nagraniach muzyki filmowej.

Dominika jest laureatką ogólnopolskich konkursów altówkowych, otrzymała, m.in.: wyróżnienie na I Konkursie Altówkowym im. Dominika Rutkowskiego w Szczecinie (2012), II miejsce na Ogólnopolskim Konkursie Instrumentów Smyczkowych w Elblągu (2013), wyróżnienie na VI Wrocławskim Konkursie Młodych Altowiolistów (2013), III miejsce na V Konkursie Altówkowym w Żywcu (2014) oraz I miejsce na III Skierniewickich Spotkaniach Młodych Altowiolistów (2014). W 2013 roku wzięła udział w IX Konkursie Altówkowym im. Jana Rakowskiego w Poznaniu, na którym dotarła do II etapu i otrzymała nagrodę Przewodniczącego Jury dla najmłodszego uczestnika konkursu. 

Brała udział w kursach mistrzowskich u wielu znakomitych profesorów, m.in. prof. Jerzego Kosmali, prof. Marcina Baranowskiego, pierwszego altowiolisty Filharmoników Berlińskich Mate Szűcsa, pierwszego altowiolisty Gewandhaus Orchester Garetha Lubbego oraz Wolfganga Klose z Filharmonii Wiedeńskiej. Uczestniczyła w III Sesji Międzynarodowej Orkiestry Symfonicznej Grundtviga w Polsce i na Litwie. W 2017 roku prowadziła sekcję altówek London Young Sinfonia, grając Cosi fan tutte Wolfganga Amadeusza Mozarta. Występowała także z Orkiestrą Excellence podczas Festiwalu w Lerici (Włochy) pod batutą Gianluki Marciano. Jest stypendystką ABRSM (Associated Board of Royal Schools of Music), otrzymała także Nagrodę Miasta Poznania. 

Poza rozwijaniem kariery wykonawczej Dominika prowadzi badania nad muzyką i poezją Hildegardy z Bingen. Jest także członkiem Open Academy przy Royal Academy of Music, w ramach której bierze udział w projektach muzycznych w szkołach w Londynie. 

Dominika Rembowska gra na altówce z 1788 roku, pochodzącej z warsztatu Johanna Gottfrieda Liebicha. 

[2019]