Jesteś tutaj:  wieniawski.pl / Towarzystwo Muzyczne / Koncerty i wydarzenia / 2019 / Dina Yoffe

Dina Yoffe


Urzeka publiczność wirtuozerią i własnym stylem wyrażania emocji (…) 
„Piano News Magazine”, Dusseldorff

Dina Yoffe jest wykonawczynią, która tłumaczy język życia.
„Asahi News”, Japonia


Pochodząca z łotewskiej Rygi pianistka rozpoczynała edukację muzyczną w swoim rodzinnym mieście, w renomowanej Szkole Muzycznej im. Emilsa Darzinsa. Naukę kontynuowała w Centralnej Szkole Muzycznej w Moskwie. Ukończyła Moskiewskie Konserwatorium Muzyczne im. Piotra Czajkowskiego w klasie prof. Wiery Gornostajewej, jednej z najwybitniejszych kontynuatorek legendarnej szkoły Heinricha Neuhausa. Jest laureatką Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. R. Schumanna w Niemczech oraz Konkursu Chopinowskiego w Warszawie.

Dina Yoffe jest znaną i cenioną pianistką występującą w licznych krajach europejskich, a także w Rosji, Izraelu, Japonii i Stanach Zjednoczonych. Ważnymi punktami w jej karierze były koncerty z wybitnymi orkiestrami prowadzonymi przez światowej sławy dyrygentów, takich jak: Zubin Mehta (Izraelska Orkiestra Symfoniczna), Neville Marriner (Orkiestra Radia Japońskiego NHK), Valery Gergiev i Dmitri Kitayenko (Moskiewska Orkiestra Filharmoniczna), James DePreist (Tokyo Metropolitan Symphony Orchestra), Gidon Kremer (Kameralna Orkiestra Kremerata Baltica), Yuri Bashmet (Moscow Soloists), Jacek Kaspszyk (Sinfonia Varsovia). 

Artystka występuje z recitalami solowymi m.in. na festiwalach takich jak: „Chopin i jego Europa" w Warszawie, Festiwal Chopinowski w Dusznikach Zdroju, festiwale muzyczne w Bayreuth (Niemcy) i na wyspie Elba (Włochy), Summit Music Festival w Stanach Zjednoczonych, a także w słynnych salach koncertowych, takich jak tokijska Suntory Hall, mediolańska sala stowarzyszenia Serate Musicali im. G. Verdiego, wiedeńskie Musikverein i Konzerthaus, Wielka Sala Konserwatorium Moskiewskiego, paryska Salle Pleyel, londyńska Barbican Centre i wielu innych. Koncertowała także w Pałacu Królewskim w Hadze na zaproszenie Jej Wysokości Królowej Beatrice.

Pianistka jest nie tylko solistką, ale też doskonałą kameralistką. Koncertowała ze słynnymi muzykami, wśród których byli skrzypkowie Gidon Kremer, Vadim Repin, Viktor Tretiakov, Michael Vaiman, altowiolista Yuri Bashmet i wiolonczelista Mario Brunello. Podczas koncertów w Tokio, Osace i Jokohamie, transmitowanych i nagrywanych przez japońską telewizję NHK, artystka wykonała komplet dzieł fortepianowych Chopina.

Dokonała licznych nagrań radiowych, telewizyjnych i płytowych. Na płytach dostępne są w jej wykonaniu, m.in., 24 Preludia, Fantazja f-moll; 19 walców, 4 scherza, Sonata h-moll op. 58 i 4 Impromptus F. Chopina, a także Etiudy symfoniczne op. 13, Kreisleriana op. 16 i Sonata fis-moll op. ll R. Schumanna oraz muzyka kameralna F. Schuberta, C. Francka, R. Schumanna i S. Prokofiewa. 

Nakładem Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina ukazały się trzy albumy: na fortepianie historycznym ze Scherzem h-moll i E-dur, wyborem nokturnów, z Koncertem f-moll w wersji solo oraz z utworami Chopina na dwa fortepiany i na cztery ręce, razem z Danielem Vaimanem, również na fortepianie współczesnym.

Pianistka prowadzi liczne kursy mistrzowskie. Była profesorem gościnnym podczas Kursów Mistrzowskich Yamaha w Paryżu, Nowym Jorku, Hamburgu i Tokio, w latach 1989-1996 profesorem w Akademii Muzycznej Samuela Rubina na Uniwersytecie w Tel Awiwie (Izrael), zaś od 1995 do 2000 roku – profesorem gościnnym na Uniwersytecie Sztuk Aichi w Japonii. W latach 2014-2015 była także profesorem gościnnym w Akademii Muzycznej w Krakowie. Od roku 2015 jest profesorem w Conservatori Superior de Música w Barcelonie. Obecnie artystka jest profesorem fortepianu w hamburskiej Musikhochschule.

Dina Yoffe jest honorową członkinią Japońskiego Stowarzyszenia Pedagogów Fortepianu oraz dyrektorem artystycznym Festiwalu i Kursów Mistrzowskich „Lato Muzyczne" w hiszpańskiej Maladze. Zasiada w jury licznych międzynarodowych konkursów pianistycznych, m.in. w Cleveland (USA), Hamamatsu (Japonia), konkursach im. M. Canals w Barcelonie oraz im. F. Liszta w Weimarze.

W 2020 r. Dina Yoffe będzie po raz drugi jurorką kolejnej w edycji Konkursu Chopinowskiego w Warszawie.

[2019]
fot. Dina Yoffe fot. Michael Vaiman i Dina Yoffe Michael Vaiman i Dina Yoffe