Jesteś tutaj:  wieniawski.pl / Towarzystwo Muzyczne / Koncerty i wydarzenia / 2022 / Bastarda Trio

Bastarda TrioKlarnecista, improwizator i kompozytor Paweł Szamburski założył Bastarda Trio we współpracy z Tomaszem Pokrzywińskim (wiolonczela) i Michałem Górczyńskim (klarnet kontrabasowy). To nietypowe zestawienie instrumentów jest źródłem unikalnego, całkowicie nowego brzmienia, które stało się wyróżnikiem stylu Bastardy. Wiolonczelista Tomasz Pokrzywiński stanowi łącznik pomiędzy Trio Bastarda a Holland Baroque, bowiem od lat jest również członkiem tego drugiego zespołu.

Trio Bastarda cenione jest za stworzenie własnego języka muzycznego, który stał się instrumentem reinterpretacji muzyki dawnej. Chorały, motety i litanie stanowią ledwie punkty wyjścia dla improwizacji i nowych kompozycji; technika ‘alla bastarda’ sprawdza się w nowym kontekście. Tym sposobem, muzyczne tradycje przeszłości ulegają transformacji we współczesny, oryginalny i osobisty przekaz artystyczny. Koncerty zespołu określa się mianem doświadczeń quasi-jazzowych, które średniowiecznemu i renesansowemu repertuarowi nadają walor frapującej świeżości i nieprzewidywalności.

Trio pokazuje, jak dzisiaj może brzmieć muzyka dawna przepuszczona przez filtr współczesnych doświadczeń muzycznych, jak i doświadczeń całkiem osobistych. Tak twórcze i odważne podejście do muzyki dawnej nie pozostało niezauważone. Po wydaniu pierwszej płyty, Bastarda została zaproszona w charakterze oficjalnego partnera międzynarodowego projektu badawczego HERA realizowanego przez czołowych europejskich muzykologów.

[2022]
Bastarda Trio, 2019 (1) Bastarda Trio, 2019 (2) Holland Baroque & Bastarda Trio (1) / www.hollandbaroque.com Holland Baroque & Bastarda Trio (2) / www.hollandbaroque.com Holland Baroque & Bastarda Trio (3) / www.hollandbaroque.com