Michał Bryła
Michał Bryła pochodzi z rodziny profesjonalnych muzyków - ojciec, Bartosz Bryła jest profesorem Akademii Muzycznej w Poznaniu, gdzie prowadzi klasę skrzypiec i kieruje Katedrą Instrumentów Smyczkowych, matka, Maria Banaszkiewicz-Bryła, jest klawesynistką (specjalizuje się w wykonawstwie muzyki dawnej) i adiunktem poznańskiej uczelni.
Uczył się w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej im. Henryka Wieniawskiego, tzw. "Szkole Talentów" w klasie Jadwigi Kaliszewskiej. Ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Poznaniu, gdzie studiował równolegle grę na skrzypcach pod kierunkiem Jadwigi Kaliszewskiej i grę na altówce u Bartosza Bryły. W latach 2000-2002 był stypendystą Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci, w latach 2006-2009 Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w 2008 Marszałka Województwa Wielkopolskiego i Prezydenta miasta Poznania. Wspólnie z Meccorre String Quartet odbył studia podyplomowe na Universität der Kunst w Berlinie w klasie Artemis Quartett oraz na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie pod kierunkiem Piotra Reicherta i Włodzimierza Promińskiego. Studiował także równolegle w klasie altówki Piotra Reicherta w Akademii Muzycznej w Poznaniu.
Brał udział w wielu kursach mistrzowskich, pracując z taki artystami, jak Wolfgang Marschner, Stefan Kamasa, Jerzy Kosmala, Konstanty Andrzej Kulka, Krzysztof Węgrzyn, Marina Jaszwili, jak również Eckart Runge, Friedemann Weigle, Gregor Sigl i Natalia Prischepenko - Artemis Quartet.
Jest laureatem wielu konkursów: w 1993 otrzymał III nagrodę na Ogólnopolskim Konkursie Wykonawczym w Poznaniu, w 1997 - I nagrodę (grupa młodsza) na Ogólnopolskim Konkursie im. Stanisława Hajzera w Zielonej Górze, w 1998 - II nagrodę (grupa starsza) na tym samym konkursie oraz II nagrodę na Ogólnopolskim Konkursie Wykonawczym w Poznaniu, w 1999 - Nagrodę Specjalną na Ogólnopolskim Konkursie Pamięci Aleksandy Januszajtis w Gdańsku, w 2000 - II nagrodę na Ogólnopolskim Konkursie im. Georga Philippa Telemmana w Poznaniu, w 2001 - II nagrodę na Ogólnopolskim Konkusie Polonezów we Włoszakowicach, w 2003 - wyróżnienie na Ogólnopolskim Konkursie Kameralnym Szkół II Stopnia we Wrocławiu, I nagrodę na Ogólnopolskim Konkursie Kameralnym w Łodzi oraz I nagrodę, nagrodę dla najmłodszego uczestnika w finale i nagrodę Prezydenta miasta Poznania na Ogólnopolskim Konkursie im. Jana Rakowskiego w Poznaniu, w 2004 - I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Altówkowym im. Johannesa Brahmsa w Portchach (Austria), gdzie był najmłodszym uczestnikiem konkursu, w 2005 - II nagrodę na Ogólnopolskim Konkursie Młodych Skrzypków im. Stanisława Serwaczyńskiego w Lublinie oraz I nagrodę na Ogólnopolskim Konkursie Młodych Skrzypków im. Eugenii Umińskiej w Poznaniu, w 2007 - I nagrodę na Konkursie Muzyki XX i XXI wieku dla Młodych Wykonawców w Warszawie oraz I nagrodę i Nagrodę Specjalną EMCY na Międzynarodowym Konkursie Altówkowym FESTIVAL BLED w Słowenii, w 2009 - I nagrodę oraz dwie nagrody pozaregulaminowe dla Meccorre String Quartet na Międzynarodowym Konkursie Kameralnym im. Maxa Regera w Sondershausen (Niemcy).
Repertuar artysty obejmuje utwory od baroku do XX wieku, w tym utwory dla niego skomponowane. Koncertuje w kraju oraz za granicą, m.in. w Szwecji, Szwajcarii, Niemczech, Grecji, Austrii, Anglii, Francji i Hiszpanii.
Michał Bryła współpracował z takimi dyrygentami, jak Horiaki Masuda, Jacques Mercier, Marcin Sompoliński, Tadeusz Wojciechowski, Marcin Wiejek, Marek Pijarowski, Jacek Rogala, Aleksandr Adrejew, Jerzy Markiewicz, Anna Mróz, Piotr Wijatkowski, Stefan Malzew, grając koncerty m.in. Wolfganga Amadeusa Mozarta, Henryka Wieniawskiego, Niccolò Paganiniego, Béli Bartóka, William Waltona, Benjamina Brittena, Maxa Brucha, Krzysztofa Pendereckiego i Georga Philippa Telemanna. Występował na festiwalach w kraju oraz za granicą, m.in. z Andrzejem Bauerem, Nigelem Kennedy'm, Bartłomiejem Niziołem, Markiem Drewnowskim, Janem Staniendą, Jeffrey'em Swannem. Ważnym wydarzeniem w jego kalendarzu koncertowym w 2007 był recital w Konserwatorium Moskiewskim, gdzie wspólnie z pianistą Filipem Wałcerzem prezentował muzykę XX wieku - Pendereckiego, Dmitrija Szostakowicza, Paula Hindemitha.
Dokonał wielu nagrań dla Polskiego Radia i Telewizji Polskiej, m.in. z Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia "Amadeus". W 2006 uczestniczył w nagraniu filmu biograficznego o Henryku Wieniawskim.
Michał Bryła gra na altówce Jean Baptiste Lefevre'a (Francja 1784) oraz na skrzypcach Jean Baptiste Vuillaume'a (Kolekcja ZPAL).