Ewa GuzowskaEwa Guzowska urodziła się w 1977 roku w Koninie. Uczęszczała do Państwowej Szkoły Muzycznej w Koninie w klasie skrzypiec mgr Jana Szkalskiego oraz Państwowego Liceum Muzycznego im. Mieczysława Karłowicza w Poznaniu. Jest absolwentką klasy altówki Państwowego Liceum Muzycznego im. Henryka Wieniawskiego, tzw. „Szkoły Talentów”. W roku 2003 ukończyła studia z wyróżnieniem w klasie altówki prof. Hansa Joachima Greinera na Universität der Künste w Berlinie, otrzymując najwyższą punktację. W roku 2007 ukończyła z wyróżnieniem – Summa Cum Laude studia podyplomowe w klasie mistrzowskiej Konzertexammen na w/w uczelni w Berlinie. Jest również absolwentką z wyróżnieniem Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu.

W latach 1999-2007 współpracowała z licznymi orkiestrami, jak na przykład: Deutsches Symphonie Orchester Berlin, Berliner Kammer Orchester, Deutsches Kammer Orchester (współpracując przy projektach symfonicznych, m.in. z M. Vengerowem, S. Minzem, T. Zimmermanem, S. Meyerem, I. Pogorelicem czy H. Hardenbergerem), Sinfonia Varsovia, Polska Orkiestra Kameralna, Komische Oper Berlin, Kammerorchester Berlin. Z w/w orkiestrami koncertowała na terenie całej Europy dokonując licznych nagrań radiowych oraz telewizyjnych. W 2002 roku współpracowała z zespołem kameralnym prof. Thomasa Brandisa oraz z kwartetem smyczkowym „Phitagoras”, dokonując wielu nagrań i realizacji programów dla Deutschland Radio Berlin. Na stałe artystka współpracuje z zespołem Kammerorchester Berlin oraz z orkiestrą kameralną, skład której tworzą soliści Komische Oper, realizując muzykę kantatowo-oratoryjną. W 2005 roku współpracowała również z Polish Chamber Orchester biorąc udział w tournée pod kierunkiem Nigela Kennedy`ego.

W 2003 roku otrzymała nagrodę specjalną w postaci koncertu z Orkiestrą Kameralną pod dyr. Tomasza Tomaszewskiego. W 2005 koncertowała solo z Polską Filharmonią Kameralną pod dyrekcją Wojciecha Rajskiego oraz wielokrotnie z Poznańską Filharmonią pod dyrekcją Jerzego Salwarowskiego oraz Renarda Czajkowskiego, spotykając się zawsze z bardzo dobrymi recenzjami. W 2010 roku występowała jako solistka pod batutą J.M. Florêncio Juniora. Ewa Guzowska jest laureatką licznych nagród, m.in. II nagrody na Międzynarodowym Konkursie Zespołów Kameralnych im. Kiejstuta Bacewicza w Łodzi (1998), I wyróżnienia na Ogólnopolskim Konkursie Altowiolistów im. Jana Rakowskiego w Poznaniu (1998), I nagrody na Międzynarodowym Konkursie Altowiolistów w Quakenbruck. Otrzymała również stypendium Ministra Kultury i Sztuki (1999). Wygrała konkurs na stypendium wraz z praktyką w DSO Berlin (1999-2001). Wygrała konkurs na stypendium wraz z praktyką w Komische Oper w Berlinie (2002-2005). Wygrała konkurs na stypendium Deutsche Oper Berlin wraz z kursem kameralnym w Japonii. W 2012 roku otrzymała honorowe odznaczenie od Prezydenta Konina za upowszechnianie kultury muzycznej w Koninie.

W roku 2006 prowadziła kursy dla altowiolistów w Stade (Niemcy) oraz kursy dla uczniów Szkół Muzycznych w Poznaniu, Gorzowie Wlkp., Szczecinie, Pile, Jarocinie, Koszalinie, Koninie oraz Dreźnie. Ponadto jest Jurorem w Szczecinie. Jest inicjatorką oraz współorganizatorką wraz z Konińskim Towarzystwem Muzycznym, Międzynarodowego Kursu Muzycznego dla Altowiolistów i Kontrabasistów im. Witolda Friemanna w Koninie, gdzie występuje w charakterze wykładowcy oraz dyrektora artystycznego. Od roku 2013 współpracuje z Prof. W. Walaskiem (dyrektorem artystycznym), prowadząc klasę altówki na kursie w Janowcu nad Wisłą.

Od roku 2006 artystka stale współpracuje z „Kwartetem Wielkopolskim”, skład którego tworzą wybitni muzycy poznańscy. W 2007 roku kwartet współpracował z artystami z USA oraz Meksyku. Koncertował wielokrotnie w ramach m.in. Sommer Festival w Hannoverze, Frankfurcie oraz Hamburgu.

W latach 2004-2008 pracowała na stanowisku lidera-solisty grupy altówek w Poznańskiej Filharmonii im. T. Szeligowskiego. Pełniła również funkcję kierownika grupy. Występowała wielokrotnie jako kameralistka.

Ponadto dokształcała się biorąc udział w licznych lekcjach mistrzowskich - solistycznych oraz kameralistycznych, m.in. u prof. S. Kamasy (Warszawa), prof. C. Lelonga (Paryż), prof. T. Brandysa (Berlin), prof. J. Marchwińskiego (Warszawa), prof. J. Kaliszewskiej (Poznań), prof. I. Gronicha (Berlin). Od roku 2008 jest członkiem poznańskiego zespołu muzyki współczesnej An_Arche. Zespół występował m.in. podczas festiwalu na Poznańskiej Wiośnie oraz Warszawskiej Jesieni. Gościł na koncertach w Akademii Muzycznej oraz Filharmonii w Gdańsku. Dokonał już kilkunastu prawykonań kompozycji młodych polskich kompozytorów.

Ewa Guzowska jest wykładowcą w klasie altówki Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu. Od roku 2008 pracuje na stanowisku adiunkta. Prowadzi zajęcia z altówki na studiach dziennych raz zaocznych, podyplomowych oraz doktoranckich.

Obroniła pracę doktorską zatytułowaną „Sonata w literaturze altówkowej w kontekście wirtuozowskich i kolorystycznych możliwości instrumentu na podstawie wybranych utworów” napisaną pod kierunkiem prof. Jana Paruzela w Bydgoszczy. Nadanie jej tytułu Doktora Sztuki Muzycznej w dyscyplinie artystycznej – instrumentalistka nastąpiło w dniu 13 listopada 2007 roku.

Ewa Guzowska dnia 2 lipca 2013 roku uzyskała stopień doktora habilitowanego sztuki muzycznej w dyscyplinie artystycznej-instrumentalistyka na podstawie oceny ogólnego dorobku i przedstawionego osiągnięcia artystycznego: CD z dziełami Jarosław M. Papaja - Sonata na altówkę i fortepian (prawykonanie), Witold Friemann - Pieśni Rycerskie na altówkę i fortepian.

W 2014 roku wydała przez wydawnictwo Akademii Muzycznej w Poznaniu dwie płyty CD: "Sonaty" z utworami J.S. Bacha, R. Clarke, D. Szostakowicza oraz "Z muzyką przez wieki" z utworami J.S. Bacha i J.M. Papaja.

[2018]