V Międzynarodowy Konkurs Kompozytorski
im. Henryka Wieniawskiego
Poznań, III-X 1980 r.
Podobnie, jak poprzednia edycja, V Konkurs Kompozytorski odbył się w dwóch, rozdzielonych czasowo etapach: 25-30 marca (eliminacje) i 29 września – 1 października 1980 (finał). Jego przedmiotem był utwór o dowolnej formie, lecz w dwóch — oddzielnie ocenianych — grupach: a) na skrzypce z towarzyszeniem orkiestry symfonicznej, b) na skrzypce solo lub z fortepianem — o czasie trwania nie przekraczającym 12 minut. Rekordowa liczba 172 kompozycji (37 symfonicznych, 73 na skrzypce solo i 62 na skrzypce i fortepian) nadeszła na Konkurs z 25 krajów wszystkich kontynentów: z Argentyny (5), Australii (1), Austrii (13), Belgii (6), Brazylii (8), Bułgarii (1), Czechosłowacji (5), Francji (5), Grecji (8), Holandii (8), Japonii (1), Jugosławii (2), Kolumbii (1), Kuby (2), Maroka (1), NRD (14), Polski (15), RFN (11), Rumunii (1), Szwajcarii (7), Turcji (1), USA (30), Węgier (4), Wielkiej Brytanii (11) i z Włoch (11).
W pierwszej fazie Konkursu, kierownictwo jury sprawował Krzysztof Penderecki, który jednakże nie wziął udziału w bezpośrednich ocenach prac. Skład sądu konkursowego tworzyli: Karen Chaczaturian — ZSRR, Pierre Colombo — Szwajcaria, Florian Dąbrowski — Polska (sekretarz), Wolfgang Marschner — RFN (wiceprzewodniczący), Krzysztof Meyer — Polska i Ivo Petric—Jugosławia.
I nagrodę w grupie utworów symfonicznych otrzymał Gregory W. P. Kosteck z USA za utwór Violin Concerto nr 3. Laureatem II nagrody został Piotr Warzecha —Polska, a wyróżnienia otrzymali: Christian Misievici — Rumunia i John Borstlap — Holandia. W grupie utworów kameralnych I nagrody nie przyznano. II nagrodę otrzymał Andras Borgulya — Węgry; wyróżnienia otrzymali: Leila Visconti — Włochy, Salvator Ranieri — Argentyna i Takehito Simazu — Japonia.
Przeczytaj o V Konkursie (PDF, 296 KB) >
źródło: R. Połczyński, Da Capo. 75 lat Międzynarodowych Konkursów im. Henryka Wieniawskiego
JURY
Krzysztof Penderecki (Polska) - przewodniczący
Karen
Chaczaturian (ZSRR
)
Pierre Colombo (Szwajcaria)
Florian Dąbrowski (Polska) - sekretarz
Wolfgang Marschner (RFN) - wiceprzewodniczący
Krzysztof Meyer (Polska)
Ivo Petrić (Jugosławia)
LAUREACI
Grupa utworów
symfonicznych:
I nagroda: Gregory William Paul Kosteck (USA)
II nagroda: Piotr
Warzecha (Polska)
wyróżnienia:
Christian Misievici (Rumunia), John Borstlap (Holandia)
Grupa utworów
kameralnych:
I nagroda: nie przyznano
II nagroda: Andras Borgulya (Węgry)
wyróżnienia: Leil
Visconti (Włochy), Salvador Ranieri (Argentyna), Takehito Simazu (Japonia)