Piotr CzerwińskiPiotr Czerwiński w 2012 r.


Piotr Czerwiński (ur. 1954 roku w Toruniu) ukończył z wyróżnieniem studia w Konserwatorium im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie w klasie prof. Eugeniusza Kołosowa (1978). W 1974 roku zdobył II nagrodę (pierwszej nie przyznano) w I Ogólnopolskim Konkursie Kontrabasowym im. A. B. Ciechańskiego w Poznaniu. W 1977 roku zajął I miejsce w Konkursie Muzyki Współczesnej w Moskwie, a w 1978 roku zdobył brązowy medal w Międzynarodowym Konkursie Kontrabasowym w Genewie. W tym samym roku objął klasę kontrabasu w ówczesnej Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Poznaniu.

Od 2001 roku jest profesorem sztuk muzycznych. W swojej klasie w Poznańskiej Akademii Muzycznej wykształcił wielu absolwentów, wśród których są dyplomanci i laureaci krajowych i międzynarodowych konkursów kontrabasowych. Jako solista występował z orkiestrami, zespołami kameralnymi i z pianistami zarówno w kraju, jak i za granicą.

Posiada własne nagrania płytowe, telewizyjne i archiwalne dla Polskiego Radia. Dokonał opracowań, transkrypcji i aranżacji na kontrabas i orkiestrę kameralną szeregu utworów.

Od 1983 roku zasiada w gronie jurorów kolejnych edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiolonczelowego i Kontrabasowego w Poznaniu.

Pracuje także w orkiestrze Filharmonii Poznańskiej na stanowisku solisty i kierownika grupy kontrabasów. 

[2017]