VII Międzynarodowy Konkurs Kompozytorski
im. Henryka Wieniawskiego
Poznań, IV-IX 1990 r.


Po raz siódmy Towarzystwo Muzyczne im. Henryka Wieniawskiego i Związek Kompozytorów Polskich podjęło inicjatywę poszukiwania nowych utworów, wzbogacających repertuar skrzypków. Konkurs odbył się w Poznaniu w dwóch terminach: 4-8 kwietnia (eliminacje) oraz 10-12 września 1990 r. (finał). Jego przedmiotem były kompozycje przeznaczone: a) na skrzypce i zespół orkiestrowy o dowolnym składzie oraz b) na skrzypce solo lub na skrzypce z instrumentem towarzyszącym, bądź na skrzypce i dowolne instrumenty elektroakustyczne. Czas trwania utworu ograniczono do 12 minut. Z 25 krajów wszystkich kontynentów nadesłano 151 kompozycji: 35 odpowiadających regulaminowej kategorii „a” i 116 — kategorii „b”.

Jury przewodniczył Stanisław Wisłocki, a skład zespołu oceniającego tworzyli: Roman Berger (Czechosłowacja), Florian Dąbrowski (Polska), Franz Hummel (Niemcy), Akira Matsudaira (Japonia), Krzysztof Meyer (Polska) i Ivo Petrić (Jugosławia).

Do drugiego etapu zakwalifikowano 5 kompozycji na skrzypce i orkiestrę, 2 na skrzypce z towarzyszeniem fortepianu i 9 na skrzypce solo. Utwory te przekazano do opracowania technicznego, a następnie otrzymali je wykonawcy: orkiestra Filharmonii Poznańskiej pod dyrekcją Wojciecha Michniewskiego i Orkiestra Kameralna Polskiego Radia i Telewizji „Amadeus” pod dyrekcją Agnieszki Duczmal oraz skrzypkowie: Jadwiga Kaliszewska, Ewelina Pachucka-Mazurek, Grażyna Sojka, Marcin Baranowski, Mariusz Derewecki z pianistką Anną Organiszczak oraz Henryk Tritt i Jarosław Żołnierczyk. Konkursowe kompozycje zaprezentowano publicznie, po czym jury przyznało nagrody.

Suren Zakarian z Armenii otrzymał I nagrodę w grupie „a” za Koncert na skrzypce i orkiestrę. II nagrody nie przyznano, III nagrodę otrzymał Eyal Zeidman z Izraela za Requiem na skrzypce i orkiestrę. Kensaku Shimizu z Japonii został laureatem I nagrody w grupie „b” — za utwór Wawe II na skrzypce i fortepian. Również w tej grupie nie przyznano II nagrody. III nagrodę otrzymał Jacob Gilboa z Izraela za kompozycję Kathros na skrzypce solo.

Przeczytaj o VII Konkursie (PDF, 252 KB) >  

źródło: R. Połczyński, Da Capo. 75 lat Międzynarodowych Konkursów im. Henryka Wieniawskiego


JURY

Stanisław Wisłocki (Polska) - przewodniczący

Roman Berger (Czechosłowacja)

Florian Dąbrowski (Polska)

Franz Hummel (Niemcy)

Akira Matsudaira (Japonia)

Krzysztof Meyer (Polska)

Ivo Petrić (Jugosławia)

LAUREACI


Grupa kompozycji, przeznaczonych na skrzypce i zespół orkiestrowy o dowolnym składzie:


I nagroda: Suren Zakarian (Armenia)

II nagroda: nie przyznano

III nagroda: Eyal Zeidman (Izrael)

Dyplomy uczestnictwa w finale:
Brancamaria Furgeri (Włochy)

Dieter Acker (Niemcy)

Eyal Zeidman (Izrael)


Grupa kompozycji, przeznaczonych na skrzypce solo lub na skrzypce z instrumentem towarzyszącym, bądź na skrzypce i dowolne instrumenty elektroakustyczne:


I nagroda: Kensaku Shimizu (Japonia)

II nagroda: nie przyznano

III nagroda: Jacob Gilboa (Izrael)

Dyplomy uczestnictwa w finale:

Giorgio Netti (Włochy)

David Little (Holandia)

Maria Luigia GiannuzziMauro Porro (Włochy)

Jean-Rene Combes (Francja)

Bernardo Mariani (Włochy)

Enzo Galdi (Włochy)

Giampaolo Coral (Włochy)

Hirotoshi Kihara (Japonia)

Suren Zakarian (Armenia) - I nagroda w grupie \ Kensaku Shimizu (Japonia) - I nagroda w grupie \ Brancamaria Furgeti (Włochy) - dyplom uczestnictwa w finale.jpg 86.89 kB