VII Międzynarodowy Konkurs Kompozytorski
im. Henryka Wieniawskiego
Poznań, IV-IX 1990 r.
Po raz siódmy Towarzystwo Muzyczne im. Henryka Wieniawskiego i Związek Kompozytorów Polskich podjęło inicjatywę poszukiwania nowych utworów, wzbogacających repertuar skrzypków. Konkurs odbył się w Poznaniu w dwóch terminach: 4-8 kwietnia (eliminacje) oraz 10-12 września 1990 r. (finał). Jego przedmiotem były kompozycje przeznaczone: a) na skrzypce i zespół orkiestrowy o dowolnym składzie oraz b) na skrzypce solo lub na skrzypce z instrumentem towarzyszącym, bądź na skrzypce i dowolne instrumenty elektroakustyczne. Czas trwania utworu ograniczono do 12 minut. Z 25 krajów wszystkich kontynentów nadesłano 151 kompozycji: 35 odpowiadających regulaminowej kategorii „a” i 116 — kategorii „b”.
Jury przewodniczył Stanisław Wisłocki, a skład zespołu oceniającego tworzyli: Roman Berger (Czechosłowacja), Florian Dąbrowski (Polska), Franz Hummel (Niemcy), Akira Matsudaira (Japonia), Krzysztof Meyer (Polska) i Ivo Petrić (Jugosławia).
Do drugiego etapu zakwalifikowano 5 kompozycji na skrzypce i orkiestrę, 2 na skrzypce z towarzyszeniem fortepianu i 9 na skrzypce solo. Utwory te przekazano do opracowania technicznego, a następnie otrzymali je wykonawcy: orkiestra Filharmonii Poznańskiej pod dyrekcją Wojciecha Michniewskiego i Orkiestra Kameralna Polskiego Radia i Telewizji „Amadeus” pod dyrekcją Agnieszki Duczmal oraz skrzypkowie: Jadwiga Kaliszewska, Ewelina Pachucka-Mazurek, Grażyna Sojka, Marcin Baranowski, Mariusz Derewecki z pianistką Anną Organiszczak oraz Henryk Tritt i Jarosław Żołnierczyk. Konkursowe kompozycje zaprezentowano publicznie, po czym jury przyznało nagrody.
Suren Zakarian z Armenii otrzymał I nagrodę w grupie „a” za Koncert na skrzypce i orkiestrę. II nagrody nie przyznano, III nagrodę otrzymał Eyal Zeidman z Izraela za Requiem na skrzypce i orkiestrę. Kensaku Shimizu z Japonii został laureatem I nagrody w grupie „b” — za utwór Wawe II na skrzypce i fortepian. Również w tej grupie nie przyznano II nagrody. III nagrodę otrzymał Jacob Gilboa z Izraela za kompozycję Kathros na skrzypce solo.
Przeczytaj o VII Konkursie (PDF, 252 KB) >
źródło: R. Połczyński, Da Capo. 75 lat Międzynarodowych Konkursów im. Henryka Wieniawskiego
JURY
Stanisław Wisłocki (Polska) - przewodniczący
Roman Berger
(Czechosłowacja)
Florian Dąbrowski (Polska)
Franz Hummel
(Niemcy)
Akira Matsudaira (Japonia)
Krzysztof Meyer (Polska)
Ivo
Petrić (Jugosławia)
LAUREACI
Grupa kompozycji,
przeznaczonych na skrzypce i zespół orkiestrowy o dowolnym składzie:
I
nagroda: Suren Zakarian (Armenia)
II nagroda: nie przyznano
III nagroda: Eyal
Zeidman (Izrael)
Dyplomy
uczestnictwa w finale:
Brancamaria Furgeri (Włochy)
Dieter Acker (Niemcy)
Eyal
Zeidman (Izrael)
Grupa kompozycji,
przeznaczonych na skrzypce solo lub na skrzypce z instrumentem
towarzyszącym, bądź na skrzypce i dowolne instrumenty
elektroakustyczne:
I nagroda:
Kensaku Shimizu (Japonia)
II nagroda: nie przyznano
III nagroda: Jacob Gilboa
(Izrael)
Dyplomy uczestnictwa
w finale:
Giorgio Netti (Włochy)
David Little (Holandia)
Maria Luigia
Giannuzzi i Mauro Porro (Włochy)
Jean-Rene Combes (Francja)
Bernardo
Mariani (Włochy)
Enzo Galdi (Włochy)
Giampaolo Coral (Włochy)
Hirotoshi Kihara
(Japonia)