Grigori Zhislin


 
Grigori Zhyslin w 1991 roku. Fot. Sergo Kuruliszwili.


Grigori Zhislin
urodził się 14 maja 1945 roku w Leningradzie (Sankt Petersburgu). Ukończył szkołę dla uzdolnionej młodzieży przy Konserwatorium w tym mieście, a następnie studia w moskiewskim Konserwatorium pod kierunkiem Jurija Jankielewicza. W 1967 roku, w wieku 22 lat, zdobył pierwszą nagrodę w Międzynarodowym Konkursie im. Paganiniego w Genui oraz Srebrny Medal w Międzynarodowym Konkursie im. Królowej Elżbiety w Brukseli.

Występował jako solista z wiodącymi orkiestrami rosyjskimi, m.in. z St. Petersburg Philharmonic, Moscow Philharmonic, Moscow Virtuosi oraz The State Academic Symphony Orchestra. Jego solowym występom akompaniowały takie orkiestry, jak: Leipzig Gewandhaus, Dresden Staatskaapelle, Vienna Symphony, RAI (Milano, Torino), Oslo Philharmonic, Sinfonia Varsovia, Warsaw Philharmonic, Swedish Radio Symphony, a także Royal Philharmonic Orchestra. Współpracował z dyrygentami tej miary, co Herbert Blomsted, Aldo Ceccato, Mario Rossi, Erik Klass, Vladimir Fedosejev, Mariss Jansons, Neeme Järvi, Dimitri Kitaenko, Eri Klas, Kirill Kondrashin, Alexander Lazarev, Andrew Litton, Tadeusz Strugała, En Shao oraz Uri Termirkanov. Pracował z wybitnymi kompozytorami (m.in. Schnittke, Denisow, Gubaidulina).

Artysta ma w swoim repertuarze przeszło osiemdziesiąt koncertów na skrzypce i altówkę. Był premierowym wykonawcą koncertu skrzypcowego Krzysztofa Pendereckiego w Rosji oraz jego koncertu z altówką solo w innych krajach Europy; nagrał albumy zawierające wszystkie utwory kompozytora na skrzypce i altówkę, a "Cadenza" Pendereckiego jest utworem dedykowanym Grigorijowi Zhislinowi.

Grigori Zhislin koncertuje w całej Europie i w licznych krajach świata. Od ponad czterdziestu lat zajmuje się pedagogiką skrzypcową. Jego uczniowie są laureatami różnych konkursów m.in. Ilia Grubert, Dmitri Sitkowiecki. Prowadzi klasy mistrzowskie w Australii, we Włoszech, Francji, w Norwegii, Austrii i USA. Zasiada w jury najbardziej prestiżowych konkursów skrzypcowych na świecie, w 1991 roku był jurorem X Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniawskiego. Często gości na znamienitych festiwalach muzycznych, takich jak Warszawska Jesień, Praska Wiosna, Florencki Maj, Moscow Contemporary Music Festival, Bergen Festival, Dubrovnik Festival, czy fiński Kuhmo Festival.

Od 1990 roku artysta mieszka w Londynie. Obecnie jest profesorem skrzypiec i altówki w Royal College of Music.

[2011]
Grigorij_Zhyslin 1991 fot. Sergo Kuruliszwili.jpg 374.71 kB Grigorij Zhyslin