Jesteś tutaj:  Aktualność - konkursy skrzypcowe / III Międzynarodowy Konkurs Muzyki Polskiej

III Międzynarodowy Konkurs Muzyki Polskiej


Pianiści i zespoły kameralne! Do 15 lutego 2023 roku można wysyłać zgłoszenia do kolejnej edycji jednego z najważniejszych projektów muzycznych Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca. Udział w wydarzeniu jest szansą na zdobycie międzynarodowej popularności. W tej edycji Konkursu pula nagród to 100 000 euro.

Cel Konkursu

Międzynarodowy Konkurs Muzyki Polskiej popularyzuje muzykę polską XIX i XX wieku na świecie. Trzecia edycja wydarzenia odbędzie się w dniach od 2 do 9 lipca 2023 roku w Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w Rzeszowie. 

Celem konkursu jest promowanie utalentowanych muzyków, którzy zdecydują się włączyć do swojego repertuaru mniej znane dzieła polskich kompozytorów, zwłaszcza utwory rzadziej obecne w repertuarze polskich i zagranicznych artystów.  Nagrania zarejestrowane podczas wydarzenia są dostępne na największych platformach streamingowych. Organizacja Konkursu to także promocja Polski jako miejsca, w którym odbywają się wydarzenia artystyczne o ogólnoświatowym zasięgu. Konkurs odbywa się co dwa lata i może być przeznaczany dla różnych składów wykonawczych. 

„Liczymy na to, że w przyszłym roku będziemy gościć w Rzeszowie muzyków z całego świata. III edycja Konkursu promowana jest w znacznie szerszym zakresie niż dwie poprzednie. Obecnie Narodowy Instytut Muzyki i Tańca w ramach projektu „Polish Music on Stage” zaprasza do udziału w wydarzeniu artystów ze Stanów Zjednoczonych, a w ramach „44 x Mickiewicz” muzyków z Azji. Na koncertach w USA wystąpili laureaci poprzednich edycji konkursu. Chcemy nie tylko popularyzować polską muzykę, ale również promować samych artystów. Zachęcamy pianistów i kameralistów do zapoznania się z bogactwem naszej muzyki i zaprezentowania swoich umiejętności podczas Konkursu” – mówi Lech Dzierżanowski, p.o. dyrektor Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca. 

Jaki jest repertuar Konkursu?

W programie uczestnicy będą mogli zaprezentować dzieła 60 kompozytorów polskich, takich jak np.: Grażyna Bacewicz, Roman Maciejewski, Henryk Pachulski, Zygmunt Stojowski, Maria Szymanowska, czy Józef Wieniawski. Narodowy Instytut Muzyki i Tańca wierzy, że Konkurs przyczyni się do poszerzenia wiedzy międzynarodowej publiczności na temat muzyki polskiej, zwłaszcza XIX i pierwszej połowy XX wieku.

Jakie nagrody zostaną przyznane?

W każdej kategorii wręczonych zostanie sześć nagród głównych. W 2023 roku premiowane nagrodą w wysokości 1 000 euro będzie wykonanie utworu jednego z następujących kompozytorów: w kategorii Pianiści – Antoniego Stolpego, Eugeniusza Pankiewicza (125. rocznica śmierci), Raula Koczalskiego (75. rocznica śmierci), a w kategorii Zespoły kameralne – również Antoniego Stolpego, Witolda Maliszewskiego (150. rocznica urodzin) i Antoniego Szałowskiego (50. rocznica śmierci).

W Konkursie przyznane zostaną także specjalne nagrody pozaregulaminowe, m.in. w formie koncertów w instytucjach filharmonicznych, kulturalnych i artystycznych, jak również nagrody medialne, finansowe i rzeczowe.

Jak aplikować?

Nabór jest prowadzony na międzynarodowej platformie muvac.com zrzeszającej instytucje kultury oraz muzyków z całego świata. Narodowy Instytut Muzyki i Tańca dołącza do grona prestiżowych podmiotów korzystających z Muvac. Zamieszczane są tam ogłoszenia o konkursach, wakatach oraz przesłuchaniach do orkiestr i zespołów. Międzynarodowy charakter platformy umożliwi rejestrację licznym muzykom każdej narodowości. 

By wypełnić formularz zgłoszeniowy do III MKMP, należy utworzyć konto na platformie. Jest to bezpłatne. Po wypełnieniu i zatwierdzeniu przez kandydata gotowego formularza, biuro konkursu skontaktuje się z nim na adres mailowy podany w zgłoszeniu. 

Jury 

W jury obu kategorii konkursu znajdą się wybitni polscy i zagraniczni muzycy. 

Jury w kategorii „Pianiści”:

 1. Krzysztof Jabłoński – przewodniczący jury, pianista (Polska) 
 2. Jonathan Plowright – pianista (Wielka Brytania)
 3. Tobias Koch – pianista (Niemcy) 
 4. Hubert Rutkowski – pianista (Polska)
 5. Jarosław Drzewiecki – pianista (Polska) 
 6. Aleksandra Žvirblytė – pianistka (Litwa)


Jury w kategorii „Zespoły kameralne”:

 1. Paweł Zalejski – przewodniczący jury, skrzypek (Polska) 
 2. Andrzej Tatarski – pianista (Polska)
 3. Robert Morawski – pianista (Polska)
 4. Ewa Kupiec – pianistka (Polska)
 5. Johannes Meissl – skrzypek (Austria)
 6. Cobus Swanepoel –  wiolonczelista (RPA/Szwajcaria)
 7. Alexander Gebert – wiolonczelista (Polska/Finlandia)
 8. Yaroslav Shemet – dyrygent (Ukraina)
 9. Łukasz Długosz – flecista (Polska)


Jury zespołów kameralnych to międzynarodowa grupa ekspertów: muzyków-pedagogów i zarazem estradowych indywidualności artystycznych, muzyków z doświadczeniem w różnych aspektach wykonawstwa oraz silnie oddziaływujących na percepcję muzyki polskiej na świecie. Dzięki różnorodności swojego składu jury będzie mogło specjalistycznie oceniać wykonawców-instrumentalistów biorąc pod uwagę szeroki i wielopoziomowy aspekt wykonawstwa estradowego, jak też dobór i znajomość repertuaru muzyki polskiej. Uczestnictwo w konkursie stwarza możliwość nie tylko pionierskiego odkrywania repertuaru muzyki polskiej, ale też daje szansę konsultacji merytoryczno-artystycznej z zespołem ekspertów oraz okazję do wymiany poglądów i doświadczeń dla uczestników. - mówi Paweł Zalejski – Przewodniczący Jury w kategorii „Zespoły kameralne”.

Poprzednie edycje Konkursu

Pierwsza edycja Konkursu odbyła się w 2019 roku i przyciągnęła 81 uczestników z 6 krajów. Zwycięzcą w kategorii pianistycznej został reprezentant Rosji – Pavel Dombrovsky, zaś w kategorii zespołów kameralnych tryumfował duet skrzypków z Polski: Marta Gidaszewska i Robert Łaguniak występujący obecnie pod nazwą Polish Violin Duo.

Do ubiegłorocznej edycji wydarzenia zgłosiło się 86 artystów z trzech kontynentów. Zwycięskim pianistą okazał się Kanadyjczyk Carter Johnson, a w kategorii zespołów kameralnych wygrał polski duet fortepianowy Książek Piano Duo w składzie: Agnieszka Zahaczewska-Książek i Krzysztof Książek. Przyznano także 38 nagród specjalnych.

_______________________

Konkurs jest realizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca we współpracy z Filharmonią Podkarpacką im. Artura Malawskiego w Rzeszowie, finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Więcej informacji: konkursmuzykipolskiej.pl