Herman Krebbers


Herman Krebbers (18.06.1923 – 2.05.2018) pojawił się po raz pierwszy na koncertowych estradach jako 9-letnie "cudowne dziecko". Tournée po Europie i USA pokazało go międzynarodowemu audytorium. Za swoje interpretacje koncertów skrzypcowych Beethovena, Mozarta i Brahmsa w nagraniach z amsterdamską orkiestrą Concertgebouw otrzymał złotą płytę, a za nagrania dwóch koncertów skrzypcowych Haydna otrzymał nagrodę Edisona. Nagrał również szereg innych utworów skrzypcowych Paganiniego, Dvoraka, Viottiego, Brucha, Vieuxtempsa, Bacha, Vivaldiego, Saint-Saënsa i Ravela.

Jako profesor Instytutu Roberta Schumanna w Düsseldorfie uczył wielu znanych skrzypków. Przez ponad 40 lat pracował również w Konserwatorium Sweelincka w Amsterdamie. Był jurorem międzynarodowych konkursów skrzypcowych, takich jak Wieniawskiego w Poznaniu, ARD w Monachium, Festiwalu Menuhina w Folkstone oraz w Tokio, Londynie, Salzburgu, Brukseli, Genui, Genewie, Wiedniu, Augsburgu, Vercelli, Helsinkach, Pretorii i wielu innych.

Prowadził kursy mistrzowskie w Japonii, Kanadzie, Francji, Hiszpanii, Południowej Afryce, Anglii, Belgii, Niemczech, Włoszech i Holandii. W uznaniu zasług dla życia muzycznego w Holandii nadano mu tytuł Oficera orderu Oranje-Nassau.

[2018]