Stefan Kamasa


Fot. Stefan Kamasa w Łańcucie (2013).


Stefan Kamasa
należy do najwybitniejszych altowiolistów swojej generacji. „Jest bez wątpienia następcą słynnego Primrose’a… z doskonałością jego techniki, jakością i wolumenem dźwięku oraz głęboką emocjonalnością gry” – pisze o artyście gazeta francuska „Vauclose” w Avignon. „Mocnym i osobliwym wydarzeniem koncertu w sali Wigmore Hall było odkrycie altówki we władaniu Stefana Kamasy, jego wspaniałej muzykalności wspartej bogatym dźwiękiem oraz doskonałością techniki…” – tyle krytyk angielski „The Daily Telegraph” w Londynie.

Naukę gry na skrzypcach rozpoczął w wieku dziewięciu lat. Studia muzyczne ukończył z wyróżnieniem jako altowiolista u prof. Jana Rakowskiego w Wyższej Szkole Muzycznej w Poznaniu. Dalsze podyplomowe studia uzupełniał w Warszawie u prof. Tadeusza Wrońskiego oraz w Paryżu u Pierre Pasquier jako stypendysta Ministerstwa Kultury i Sztuki.

Artysta jest laureatem I nagrody na Konkursie w 1957 roku w Warszawie. Spektakularny debiut Stefana Kamasy jako solisty w koncercie na altówkę Beli Bartóka z Orkiestrą Filharmonii Warszawskiej  pod dyrekcją Andrzeja Panufnika w 1954 roku ugruntował jego wybitną w świecie muzycznym pozycję. Odtąd wystąpił w ponad 30 krajach Europy, obu Ameryk i Azji. Bierze udział w cenionych festiwalach w Salzburgu, Berlinie, Moskwie, Pradze, Zurichu, Wersalu, w Baden-Baden, La Chaise Dieu, Alicante, Lourdes, Meksyku i Warszawie.

Zapraszany jest przez takie orkiestry jak Dresdner Philharmonie, London Royal Philharmonic, Royal Liverpool Philharmonic, Orchestre National de France, Orchestre Philharmonique de Paris, Mozarteum  Salzburg, RSO i Staatskapelle Berlin, SDR Frankfurt, WDR Köln, filharmonii w Nürnberg, Göteborgu, Helsinkach, Salonikach, Philharmonia Hungarica, NOSPR w Katowicach oraz Filharmonii Narodowej w Warszawie, wykonując ponad 30 koncertów altówkowych. Koncertował pod batutą wybitnych dyrygentów, jak Stanisław Skrowaczewski, Jan Krenz, Witold Rowicki, Sir Charles Groves, Hiroyuki Iwaki, Jacek Kasprzyk, Eliahu Inbal, Moshe Atzmon, Manuel Rosenthal, Henryk Czyż, Jerzy Maksymiuk, Stanisław Wisłocki, Bohdan Wodiczko, Łukasz Borowicz, Jerzy Katlewicz, Antoni Wit.

Artysta występował w słynnych salach jak: Festival Hall i Wigmore Hall w Londynie, Comédie Champs-Elysées i Gaveau w Paryżu, Alte Oper we Frankfurcie, Herkules Saal w Monachium, Tonhalle w Zurichu, Sala Filharmonii w St. Petersburgu, Czajkowskiego w Moskwie, Smetany w Pradze, Finlandia Hall w Helsinkach, Teatro Amerika w Hawanie, Bellas Artes w Mexico City, The Library of Congress w Waszyngtonie.

Dla Stefana Kamasy nasi najwięksi XX-wieczni kompozytorzy pisali swoje koncerty, m.in. Grażyna Bacewicz, Tadeusz Baird, Roman Palester czy Krzysztof Penderecki, będąc równocześnie ich pierwszym wykonawcą.

Jako ceniony kameralista koncertował przez 23 lata z legendarnym „Kwintetem Warszawskim” wraz z Bronisławem Gimplem i Władysławem Szpilmanem. Następnie z Kwartetem Polskiego Radia i Telewizji z Konstantym Andrzejem Kulką, Romanem Jabłońskim i Jerzym Marchwińskim. Występował z wybitnymi zespołami jak: Kwartet Czajkowskiego z Moskwy, Kwartetami Śląskim, Wilanów, Camerata, Varsovia oraz ze wspaniałymi artystami: Jean Pierre Rampal, Marina Jaszwili, Marielle Nordmann, Maureen Forrester, Sherban Lupu, Krzysztof Jakowicz, Jerzy Lefeld, Ivan Monigetti, Janusz Olejniczak i synem Pawłem Kamasą. Aktualnie koncertuje w reaktywowanym „Kwintecie Warszawskim” wraz z Konstantym Andrzejem Kulką, Krzysztofem Bąkowskim, Rafałem Kwiatkowskim i Krzysztofem Jabłońskim.

Stefan Kamasa jest laureatem prestiżowych nagród, m.in. krytyków francuskich „Diapason d’Or” za nagranie płytowe „Concerto lugubre” Tadeusza Bairda, nagrody „Orfeusz” za wykonanie Koncertu altówkowego Grażyny Bacewicz podczas festiwalu „Warszawska Jesień”, Medalu Polihymni na „Poznańskiej Wiośnie” oraz nagrody Ministra Kultury i Sztuki I stopnia w 1975 roku.

Zapraszany jest do uczestnictwa w pracach jury często jako przewodniczący krajowych i międzynarodowych konkursów, m.in. w Monachium, Budapeszcie, Pörtschach, Bordeaux, Evian, Essen, Markneukirchen, Mittenwald i Poznaniu. Prowadził liczne kursy mistrzowskie w Wiedniu, Lipsku, Sztokholmie, St. Petersburgu, Düsseldorfie, Gdańsku, Karlsruhe, Łańcucie, Żaganiu i Zakopanem. Od 1958 roku zajmuje się pedagogiką jako profesor zwyczajny Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Na przestrzeni lat swojej działalności wykształcił kilka pokoleń cenionych altowiolistów, zajmujących czołowe pozycje w znakomitych zespołach kameralnych i symfonicznych na wszystkich kontynentach. Wykładał również w Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu i w Tarbes we Francji.

Prowadził liczne kursy mistrzowskie: w Royal Academy of Music w Sztokholmie, Juilliard, na Uniwersytecie w Wiedniu, w wyższych szkołach muzycznych w Lipsku, Dusseldorfie, Karlsruhe, San Petersburgu, Krakowie, Gdańsku i Wrocławiu.

Stefan Kamasa jest laureatem nagród państwowych, m.in. Złotego Medalu Zasłużonego Kulturze „Gloria Artis” w 2007 roku oraz odznaczeń: Złotego Krzyża Zasługi – 1978, Krzyża Kawalerskiego Orderu Odrodzenia Polski – 1982 i Krzyża Oficerskiego Orderu Odrodzenia Polski – 2010.

[2013]