Jesteś tutaj:  Aktualność - konkursy skrzypcowe / Ida Haendel, legendarna skrzypaczka polskiego pochodzenia, zmarła w Miami w wieku 91 lat

Ida Haendel, legendarna skrzypaczka polskiego pochodzenia, zmarła w Miami w wieku 91 latIda Haendel
urodziła się 15 grudnia 1928 roku w rodzinie polskich Żydów w Chełmie na Lubelszczyźnie. Była „cudownym dzieckiem”. Studiowała u Mieczysława Michałowicza w Konserwatorium Warszawskim, u Carla Flescha w Londynie i u George’a Enescu w Paryżu. W 1933 roku zdobyła I nagrodę w Konkursie im. Bronisława Hubermana w Warszawie, a dwa lata później została laureatką I Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Warszawie (była najmłodszą uczestniczką tego konkursu).

W 1936 roku zamieszkała w Wielkiej Brytanii. W następnym roku debiutowała w Queen’s Hall w Londynie, gdzie zaprezentowała Koncert D-dur Johannesa Brahmsa pod dyrekcją Henry'ego Wooda. W latach 1946–1947 odbyła pierwsze tournée do Stanów Zjednoczonych. Przez wiele lat (1952–1989) mieszkała w Kanadzie, skąd odbywała regularne podróże do Europy. Koncertowała także w Ameryce Południowej i Azji, występując z takimi sławami, jak: Vladimir Ashkenazy, Paavo Berglund, Adrian Boult, Sergiu Celibidache, Jonathan Feldman, Eugene Goossens, Bernhard Haitink, Eliahu Inbal, Zubin Mehta, Ivor Newton, czy Simon Rattle. Jej koncerty regularnie prezentowała kanadyjska telewizja CBS.

Nagrywała dla największych firm fonograficznych na świecie, takich jak Decca, Harmonia Mundi, EMI CLASSICS. W 1970 roku opublikowała autobiografię „Kobieta ze skrzypcami”. Została laureatką prestiżowej Nagrody Jeana Sibeliusa, Komandorem Orderu Imperium Brytyjskiego i doktorem honoris causa Royal College of Music. Należała do najwybitniejszych wirtuozów naszych czasów, występowała na najważniejszych estradach świata.

Dwukrotnie zasiadała w jury Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu - w 1986 i 2006 roku. W 2011 roku pełniła funkcję honorowej przewodniczącej 14. edycji tego konkursu. Była członkiem honorowym Towarzystwa Muzycznego im. H. Wieniawskiego w Poznaniu. 

Zmarła 30 czerwca 2020 roku w Miami, na Florydzie, gdzie od wielu lat mieszkała. Pokój jej duszy.

[1.07.2020]

Przyjęcie dla uczestników I Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniawskiego u prezydenta I. Mościckiego na Zamku Królewskim. W środku Ida Haendel.  / NAC Ida Haendel w 1938 roku.  / Narodowe Archiwum Cyfrowe