Jesteś tutaj:  Aktualność - konkursy skrzypcowe / 15. Międzynarodowy Konkurs Lutniczy im. Henryka Wieniawskiego już w 2025 roku

15. Międzynarodowy Konkurs Lutniczy im. Henryka Wieniawskiego już w 2025 roku


Przed nami 15. edycja Międzynarodowego Konkursu Lutniczego im. Henryka Wieniawskiego. Jeden z najbardziej prestiżowych konkursów w dziedzinie lutnictwa na świecie odbędzie się w Poznaniu od 9 do 16 maja 2025 roku. Mogą wziąć w nim udział zawodowi budowniczowie skrzypiec wszystkich narodowości bez względu na wiek. 


Głównym celem Konkursu jest wyłonienie instrumentów o najlepszych cechach dźwiękowych oraz wykazujących najwyższe mistrzostwo pracy lutniczej. Co istotne, dla zachowania najwyższych standardów rzetelności i bezstronności zgłoszone instrumenty pozostają anonimowe aż do momentu rozstrzygnięcia Konkursu. 

Konkurs przebiega w trzech etapach, obejmujących ocenę lutniczą, dźwiękowo-użytkową oraz dźwiękową podczas przesłuchań otwartych i dostępnych dla publiczności. Po jego zakończeniu instrumenty będzie można podziwiać na wystawie w Muzeum Narodowym w Poznaniu.

Jury złożone z lutników i skrzypków przyzna nagrody regulaminowe:

  • I nagrodę (18 000 euro brutto), 
  • II nagrodę (6 000 euro brutto), 
  • III nagrodę (4 000 euro brutto).


Do Konkursu można zgłosić skrzypce, które:

  • są oryginalną pracą i własnością uczestnika, 
  • zostały zbudowane nie wcześniej niż w 2022 roku, 
  • nie były nagrodzone w innych konkursach lutniczych. 


Wyciąg z regulaminu (PDF)

Pełen regulamin, szczegółowo określający zasady dostarczania instrumentów i przebieg konkursu oraz formularz zgłoszenia zostaną opublikowane na niniejszej stronie 2 grudnia br. 

Na zgłoszenia czekamy do 9 marca 2025 roku.



Podczas poprzedniej edycji Międzynarodowego Konkursu Lutniczego im. H. Wieniawskiego w 2021 roku trzy pierwsze nagrody przyznano polskim lutnikom. I i II nagrodę otrzymał Piotr Pielaszek. III nagrodą uhonorowano Jana Jakuba Lipińskiego

Organizatorem Konkursu jest Towarzystwo Muzyczne im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu we współpracy ze Związkiem Polskich Artystów Lutników. 


Fot. Fresh Frame / Archiwum Towarzystwa Muzycznego im. H. Wieniawskiego w Poznaniu (2021)