Jesteś tutaj:  Aktualność - konkursy skrzypcowe / Zmarł wybitny wiolonczelista Dominik Połoński

Zmarł wybitny wiolonczelista Dominik Połoński
Dominik Połoński. Ujęcie z filmu dokumentalnego pt. "Wariacja na wiolonczelę solo" Aleksandry Rek (2016).


W środę 20 czerwca 2018 roku po długiej i ciężkiej chorobie zmarł w wieku 41 lat wybitny polski wiolonczelista Dominik Połoński

Z wyróżnieniem ukończył Akademię Muzyczną w Łodzi w klasie prof. Stanisława Firleja oraz Escuela Superior de Musica Reina Sofia w Madrycie. Był triumfatorem pierwszej nagrody VI Ogólnopolskiego Konkursu Wiolonczelowego im. Dezyderiusza Danczowskiego w Poznaniu (1997) a następnie laureatem kilkunastu konkursów, w tym sześciu międzynarodowych - otrzymał m.in. pierwszą nagrodę w Yamaha Music Foundation of Europe (1998), Międzynarodowym Konkursie Indywidualności Muzycznych im. Aleksandra Tansmana w Łodzi (2000), New Talent International Competition w Bukareszcie (2002). Był Laureatem Paszportu Polityki w 2002 roku. Grał w Polskiej Orkiestrze Festiwalowej Krystiana Zimermana, z którą odbył światowe tournée. Koncertował w największych salach koncertowych świata. Jego pasją była również praca pedagogiczna - był adiunktem dwóch polskich akademii muzycznych: w Łodzi i Krakowie. Dokonał wielu mistrzowskich nagrań płytowych.


Jako dziennikarz i felietonista muzyczny współpracował m.in. z Polskim Radiem i „Ruchem Muzycznym”, międzynarodowymi konkursami wykonawczymi oraz festiwalami muzyki klasycznej, np: Międzynarodowym Konkursami im. W. Lutosławskiego i Międzynarodowym Festiwalem Gwiazd. Podczas 14. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w 2011 roku był członkiem akredytowanej przy konkursie Kapituły Krytyków, złożonej z przedstawicieli czołowych polskich publicystów muzycznych, która przyznała niezależną nagrodę uczestniczce Aleksandrze Kuls. 
Jolanta Brózda-Wiśniewska i Dominik Połoński wręczają Aleksandrze Kuls nagrodę Kapituły Krytyków. 
14. Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. H. Wieniawskiego (2011). 


Artysta od 2004 roku zmagał się z nowotworem mózgu. Po kilku operacjach i żmudnej rehabilitacji był jedynym na świecie wiolonczelistą, który używał podczas gry jedynie prawej ręki. Specjalnie dla niego komponowała grupa zaprzyjaźnionych twórców, m.in. Artur Zagajewski, Sławomir Kaczorowski, Olga Hans i Sławomir Zamuszko. Wielki powrót na scenę Dominika Połońskiego miał miejsce w lutym 2009 roku. 

Na zawsze pozostanie w naszej pamięci.


[21.06.2018]