Jesteś tutaj:  Aktualność - konkursy skrzypcowe / Zmarł Giovanni Battista Morassi - światowej sławy lutnik włoski

Zmarł Giovanni Battista Morassi - światowej sławy lutnik włoskiGiovanni Battista Morassi. Źródło: qui.uniud.it


27 lutego br. w wieku 83. lat zmarł w Cremonie Giovanni Battista Morassi. Był jednym z najwybitniejszych znawców warsztatu budowania instrumentów smyczkowych w XX wieku. Wykształcił kilku najbardziej cenionych współcześnie artystów lutników w słynnej Międzynarodowej Szkole Lutniczej w Cremonie. 

Gio Batta Morassi urodził się w 1934 roku w Arta Terme w prowincji Udine w północno-wschodnich Włoszech. W wieku 16 lat rozpoczął kształcenie w kierunku lutniczym. Dzięki otrzymanemu od lokalnych władz Udine stypendium, podjął naukę w Międzynarodowej Szkole Lutniczej w Cremonie, gdzie uzyskał dyplom w 1955 roku. Następnie zdobywał doświadczenie pod kierunkiem Leandro Bisiacha, Ferdinando Garimbertiego i Giuseppe Ornatiego. W 1959 r. otworzył własny warsztat w Cremonie. W 1971 został mianowany "maestro" Szkoły Lutniczej, w której kontynuował naukę do 1983 roku.

Współpracował w charakterze eksperta z Teatro Comunale di Firenze, Maggio Musicale Fiorentino i Accademia Nazionale Santa Cecilia w Rzymie. 

Morassi interesował się technicznymi aspektami lutnictwa, badaniami i eksperymentowaniem z różnymi materiałami i drewnem. Uznaje się, że przywrócił w połowie XX wieku dawną sławę ośrodkowi lutniczemu w Cremonie, wyprowadzając go ze swoistego impasu. Był jednym z założycieli Associazione Liuteria Italiana (ALI) i do śmierci pełnił funkcję jej wiceprezydenta.

Morassi otrzymał dziesięć złotych medali na międzynarodowych konkursach lutniczych. Wielokrotnie występował w jury najważniejszych konkursów na świecie, m.in. w Rosji, Japonii i Polsce. Czterokrotnie brał udział w pracach Jury Międzynarodowych Konkursów Lutniczych im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu - w 1981, 1986, 1991 i w 2006 roku (jako Przewodniczący Jury).

W 2015 roku uzyskał tytuł magistra honoris causa Uniwersytetu w Udine. 

Jego syn Simeone i siostrzeniec Giovanni Battista Morassi z wieloma sukcesami kontynuują rodzinną tradycję lutniczą. Są m.in. laureatami czołowych nagród na 9. Międzynarodowym Konkursie Lutniczym im. Henryka Wieniawskiego w 1996 roku.

[01.03.2018]
Gio Batta Morassi, Antonio Capela, Anatolij Koczergin - jurorzy / 8. Międzynarodowy Konkurs Lutniczy im. H. Wieniawskiego w Poznaniu (1991) Gio Batta Morassi - przewodniczący Jury  / 11. Międzynarodowy Konkurs Lutniczy im. H. Wieniawskiego Gio Batta Morassi (w środku), pozostali członkowie Jury i gospodarze Konkursu / 11.Międzynarodowy Konkurs Lutniczy im. H. Wieniawskiego (2006) Andrzej Wituski, Gio Batta Morassi, Grzegorz Ganowicz / 11. Międzynarodowy Konkurs Lutniczy im. H. Wieniawskiego (2006) Od prawej: Zwycięzca Hiroshi Kikuta, Gio Batta Morassi - Przewodniczący Jury i Andrzej Wituski - dyrektor Konkursu / 11. Międzynarodowy Konkurs Lutniczy im. H. Wieniawskiego (2006) Od lewej/From left: Andrzej Wituski, Maxim Vengerov, Gio Batta Morassi G.B. Morassi z synem, również lutnikiem / G.B. Morassi with his son, also violin maker Simeone Morassi w 1996 roku. Gio Batta Morassi / www.qui.uniud.it Gio Batta Morassi / źródło: www.qui.uniud.it