Jesteś tutaj:  Aktualność - konkursy skrzypcowe / Zmarła Wanda Wiłkomirska, ikona polskiej wiolinistyki (1929-2018)

Zmarła Wanda Wiłkomirska, ikona polskiej wiolinistyki (1929-2018)Wanda Wiłkomirska - jurorka 13. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu w 2006 roku.
Fot. Archiwum Towarzystwa Muzycznego im. H. Wieniawskiego.


1 maja br. zmarła w Skolimowie wybitna polska skrzypaczka Wanda Wiłkomirska. Pochodziła ze znanej rodziny muzyków. Naukę gry na skrzypcach rozpoczęła w wieku pięciu lat pod kierunkiem swego ojca Alfreda Wiłkomirskiego. Kształciła się pod kierunkiem Eugenii Umińskiej, Ireny Dubiskiej i Tadeusza Wrońskiego. Po uzyskaniu dyplomu z odznaczeniem w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Łodzi kontynuowała studia u Ede Zathureczky'ego w Budapeszcie i u Henryka Szerynga w Paryżu.

Koncerty z orkiestrami (w Budapeszcie w 1949 r. pod batutą Ottona Klemperera) i recitale (w londyńskim Wigmore Hall w 1950 r.) przyniosły jej wielką sławę. Jeszcze przed ukończeniem studiów zdobyła kilka nagród na międzynarodowych konkursach, m.in. na Konkursie Bachowskim w Lipsku (1950) i na II Międzynarodowym Konkursie im. H. Wieniawskiego w Poznaniu (1952). Już wtedy pokazała, że jest niezrównaną interpretatorką muzyki Karola Szymanowskiego.


  
Wanda Wiłkomirska podczas występu na II Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. H. Wieniawskiego (1952).
Poniżej dwa archiwalne nagrania z przesłuchań konkursowych. Archiwum Towarzystwa Muzycznego im. H. Wieniawskiego.

Wanda Wiłkomirska (Poland) - Karol Szymanowski - Nocturne and Tarantella - Jadwiga Szamotulska (piano).mp3 9.41 MB


Wanda Wiłkomirska (Poland) - Henryk Wieniawski - Caprice Op. 10 No. 5 Alla Saltarella.mp3 1.42 MBTriumfalny debiut w USA w 1961 r. z orkiestrą Filharmonii Narodowej spowodował, że jej międzynarodowa kariera nabrała tempa. Koncertowała w wielu krajach świata, w Europie, Azji, obu Amerykach i Australii. Występowała z takimi zespołami jak Berliner Philharmoniker, New York Philharmonic, Chicago Symphony, Concertgebouw Amsterdam, Moscow Philharmonic. Współpracowała z takimi dyrygentami jak Leonard Bernstein, Pierre Boulez, Paul Hindemith, Sir John Barbirolli, Carlo Giulini, Zubin Mehta, Kurt Masur oraz takimi artystami jak Martha Argerich, Gidon Kremer, Misha Maisky, czy Geoffrey Parsons.

Po 13 grudnia 1981 roku, w stanie wojennym, wyjechała z Polski. W 1983 została profesorem w Hochschule für Musik Heidelberg-Mannheim. Do kraju wróciła w 1990 roku. Przez ponad dwadzieścia lat była solistką Filharmonii Narodowej w Warszawie, uczestnicząc w jej zagranicznych tournée. Prowadziła klasę w Sydney Conservatory of Music, łącząc pracę pedagogiczną z koncertami. Dawała kursy mistrzowskie w Polsce, Niemczech, Szwajcarii, we Włoszech i Australii.

Wanda Wiłkomirska była pierwszą wykonawczynią licznych utworów kompozytorów polskich, niemieckich i australijskich; niektóre z nich były jej dedykowane.

Została uhonorowana wieloma odznaczeniami, nagrodami i wyróżnieniami, m.in. Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski (2001), Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski (1981), Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (1953), Odznaczeniem za działalność dla Polonii Australijskiej (2005), Nagrodą Fundacji im. Karola Szymanowskiego (1997). Otrzymała tytuł Doktora honoris causa Akademii Muzycznej w Łodzi (2006) oraz Honorowego Obywatela Miasta Kalisza (2006).

Była jurorką międzynarodowych konkursów skrzypcowych, m.in. w Wiedniu, Paryżu, Londynie, Tokio, Monachium, Moskwie. Pięciokrotnie zasiadała w jury Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu (w latach 1981, 1991, 1996, 2001, 2006).


Wanda Wiłkomirska w dniu finału 13. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniawskiego (2006), podczas uroczystości nadania nazwy poznańskiemu portowi lotniczemu, który od tamtej pory rozsławia imię polskiego skrzypka i kompozytora. Fot. Archiwum Towarzystwa Muzycznego im. H. Wieniawskiego.


W 2008 roku powstał opowiadający o życiu artystki film dokumentalny zatytułowany  "Ja wam to zagram" w reżyserii Ch. Jezior i M. Białobrzeskiego.


Wanda Wiłkomirska. Kadr z filmu dokumentalnego pt. "Ja wam to zagram" (2008).


Wanda Wiłkomirska była Członkiem Honorowym Towarzystwa Muzycznego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu. Na zawsze pozostanie w naszej pamięci.


[1 maja 2018 roku]